چیکار کنیم تا در طول مصاحبه دستپاچه نشیم؟

تقریبا هر شخصی اضطراب مصاحبه ی شغلی را قبل و بعد از آن تجربه می کند. بعضی از افراد به دلیل دستپاچگی که در طی مصاحبه عملکرد مناسبی ندارند و فرصت بدست آوردن شغل را از دست می دهند. شما لازم نیست سعی کنید در بهترین حالت روحی باشید تا وارد یک مصاحبه شوید. از تکنیک های آرام بخش و استراتژی های دیگر برای غلبه بر دستپاچگی خود استفاده کنید و بهترین کارها را انجام دهید.

آمادگی کافی برای مصاحبه را داشته باشید

آماده کردن خود یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از احساس نگرانی در طول یک مصاحبه است. لباستان را از شب قبل آماده کنید و برآورد درستی از زمانی که لازم دارید تا به محل مصاحبه برسید داشته باشید، چرا که دیر رسیدن در روز مصاحبه خود باعث استرس و دستپاچگی شما خواهد شد. پاسخ های معمولی و ساده ای به سوالات بدهید، اما از جوابهای تکراری پرهیز کنید. اگر شما آمادگی کافی را نداشته باشید، ممکن است احساس کنید که عدم آمادگی شما به دلیل نداشتن اطلاعات کافیست. در مورد مهارت ها و ویژگی های خاصی که باعث بالا رفتن رتبه ی شما در مصاحبه می شود فکر کنید. تمرین کردن درباره ی آنچه که می خواهید هنگام مصاحبه بگویید، کمک می کند تا از اطلاعات مهم در زمانی که دچار اضطراب می شوید به خوبی استفاده کنید.

برای غلبه بر دستپاچگی نفس عمیق بکشید

طبیعی است هنگامی که احساس اضطراب یا دستپاچگی می کنید سریع تر نفس می کشید و نفس هایتان کوتاه تر می شود. افزایش سرعت تنفس پاسخ فیزیولوژیکی ناخودآگاه بدن به ترس و تنشهای اطراف خود است. اگرچه ممکن است اینگونه برداشت شود، اما واقعیت این است که یک مصاحبه شغلی هیچ خطری برای زندگی شما ندارد. داشتن کنترل بر روی سیستم تنفسی تان یکی از راههایی است که می توانید برای غلبه بر احساس شدید دستپاچگی قبل و حین مصاحبه شغلی استفاده کنید. تنفس عمیق راهی سودمند برای درمان اضطراب و نگرانی است. برای اینکه قبل از مصاحبه ی شغلی آرامش را به خودتان هدیه کنید نفس عمیق بکشید، به این صورت که از بینی نفس را وارد ریه های خود کنید و از دهان خود خارج نمایید. اگر در طول مصاحبه احساس اضطراب و دستپاچگی کردید یک لحظه مکث کنید و یک نفس عمیق بکشید تا به تمرکز خود کمک کنید.

دیدگاهتان را تغییر دهید

بسیاری از مردم گمان می کنند که مصاحبه ی شغلی یک نوع بازجویی از آنهاست. در واقع آنها فکر می کنند به دلیل آنکه ممکن است قضاوت شوند حق اشتباه کردن ندارند. نکته اینجاست که باید بدانید شما هم در حال مصاحبه با مدیران آن شرکت هستید تا ببینید که آیا آن کار برایتان مناسب است یا خیر. یک مصاحبه شغلی پتانسیل این را دارد تا مانند یک امتحان سخت استرس و اضطراب را به همراه داشته باشد. متخصصان پیشنهاد می کنند که با این دید به مصاحبه نگاه کنید که، فرآیند مصاحبه بین دو فرد شکل می گیرد که نسبت به هم درک مناسبی دارند. فکر کردن به این موضوع می تواند برخی از فشارهایی که روی خود حس می کنید را کاهش دهد و دستپاچگی و نگرانی کمتری را در هنگام مصاحبه و بعد از آن برایتان به ارمغان بیاورد.

نگرشی مثبت داشته باشید

اگر شما با یک دید منفی به استقبال مصاحبه بروید، احتمال این که احساس دستپاچگی کنید بیشتر از زمانی است که با دید مثبت و با اعتماد به نفس وارد اتاق مصاحبه شوید. اگر با اعتماد به نفس رفتار کنید به شما کمک میکند که این حس درونتان رشد کند، حتی اگر در باطن چنین حسی نداشته باشید. ارتباط مثبت غیر کلامی موثر مانند: لبخند زدن، قرار نگرفتن در موضع ضعف، حرکات نادرست اعضای بدنتان و همچنین دست به سینه نماندن به شما کمک میکند کمتر احساس اضطراب در شما رشد کند و راحت تر به مصاحبه کننده ی خود پاسخ دهید و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

منبع: work

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *