7 راه برای غلبه بر تنبلی در درس خواندن

همه ی ما میدونیم که تنبلی یک حالت ذهنی هست که هر کسی اون رو در زندگیش تجربه کرده. گاهی اوقات ممکنه که ما احساس کنیم داریم بیش از حد از خودمون کار می کشیم و این باعث بشه کمی بریم سراغ تنبلی کردن. ولی ممکنه اگه به این کار ادامه بدیم و شدت پیدا کنه به یکی از عادت های همیشگی ما تبدیل بشه. این مساله ممکنه مانع از این بشه که ما وظایف و کارهای مهم مون رو به طور کامل انجام بدیم و جلوی بیشرفت درسی ما رو بگیره. تنبلی یک عادت هست که باید کنترل بشه تا ما بتونیم یک زندگی کامل و موفق داشته باشیم که از همه ی فعالیت ها و کارهامون لذت ببریم. راه هایی که در ادامه ذکر میشه می تونه به شما کمک کنه که با تنبلی در مواقع درس خوندن مقابله کنید.

1. گام به گام و مرحله به مرحله پیش برید

همان طور که شما نمی تونید یک فیلم سینمایی رو در یک دقیقه ببینید، یک رمان رو در چند دقیقه بخونید و یک وعده ی غذایی رو در یک لقمه بخورید، همه ی درس هاتون هم نمی تونید یکجا بخونید و تموم کنید. شما برای انجام همه کار ها از جمله درس خوندن باید برنامه ریزی کنید و قدم به قدم پیش برید. از خودتون توقعات بی جا نداشته باشید تا دچار تنبلی نشید.

2. از کارهایی که باید انجام بدید یک فهرست تهیه کنید

به خصوص در مواقعی که باید بر روی پایان نامه در دانشگاه و یا پروژه های دبیرستانی کار کنید و یا زمان هایی که قراره خودتون رو برای امتحانات پایان ترم آماده کنید، باید خیلی واضح و روشن برای خودتون مشخص کنید که چه کارهایی دارید و کدوم ها رو باید اول انجام بدید. با توجه به اینکه مسائل زیادی وجود داره که می تونه حواس شما رو پرت کنه و باعث عدم تمرکز شما بر روی کار ها و وظایف اصلی تون بشه، شما باید برای خودتون برنامه ریزی کنید و یک فهرست از کارهایی که باید انجام بشه تهیه کنید. این فهرست رو در یک دفترچه یادداشت کوچیک یا تلفن همراهتون بنویسید که همیشه همراتون باشه و کارها رو بهتون یادآوری کنه.

3. از عواملی که باعث حواس پرتی شما می شوند، دوری کنید

عامل حواس پرتی؛ تلویزیون، بازی های کامپیوتری، اینترنت و شبکه های اجتماعی یا هر چیز دیگه ای که هست، رو کنار بذارید و اون رو کاملا از ذهنتون بیرون کنید. به موفقیت هایی که قراره کسب کنید فکر کنید، تصور کنید که اگه بر تنبلی پیروز بشید، می تونید بهترین نمرات رو کسب کنید. شما می تونید با خودتون قرارداد ببندید که اگه درس تون رو کامل خوندید و به موقع کارهاتون رو تموم کردید، به خودتون وعده ی یک شما خوشمزه رو بدید یا با والدین تون صحبت کنید و از اون ها بخواید برای شما پاداشی در نظر بگیرند. این چیزها می تونه برای مقابله با تنبلی به شما انگیزه بده و باعث تمرکز روی درس خوندن تون بشه.

4. برای غلبه بر تنبلی، ابتدا کارهای آسون تر رو انجام بدید

بزرگترین مانع برای موفقیت در کارها، همون نقطه ی شروع هست. شروع کردن رو برای خودتون آسون بگیرید. با کارهای آسون تر و بخش های راحت تر کتاب شروع کنید. وقتی که قسمت های آسون رو با موفقیت به اتمام برسونید، انگیزه می گیرید و اعتماد بنفس تون بیشتر میشه، پس راحت تر می تونید ادامه بدید و درس هاتون رو به پایان برسونید.

5. به خودتون پاداش بدید

در مواقع درس خوندن و یا وقت هایی که باید کارهایی مثل تحقیقات و پروژه هاتون رو در مدت زمان مشخصی تموم کنید، می تونید در نیمه ی راه به خودتون کمی استراحت بدید و از خوردن یک برش کیک، سالاد میوه یا لقمه ی مورد علاقتون لذت ببرید. وقتی که یک امتحان مهم دارید، می تونید به خودتون در ازای درس خوندن و به موقع تموم کردن درس هاتون جایزه هایی مثل یک لباس، یک تعطیلات و مسافرت عالی و یا هر چیزی که واقعا دوست دارید و منطقی هست، وعده بدید.

6. از فشارهای اجتماعی، بهره ببرید

فشارهایی اجتماعی می تونند سازنده باشند و هم می تونند مخرب باشند. حتما تا به حال با چنین مسائلی روبرو شدید و یا حداقل داستان هایی در این مورد خوندید. بعضی از دانش آموزان هستند که تحت فشارهای اجتماعی و کمبود امکاناتی که دارند، رشد می کنند و به بهترین و موفق ترین دانش آموزان تبدیل میشن. و همین طور دانش آموزانی وجود دارند که دقیقا برعکس اونها هستند و کوچک ترین مشکلات و کمبود امکانات باعث میشه که اونها دست از تلاش بردارند و به تنبلی پناه ببرند. باید سعی کنید از همه چیز حتی چیزهای بد به نفع خودتون و در جهت پیشرفت تون استفاده کنید.

7. والدین می تونند برای غلبه بر تنبلی به فرزندانشون کمک کنند

والدین در هنگام درس خوندن و انجام تکالیف باید حواسشون به بچه های کوچک ترشون باشه. باید اونها رو تشویق کنند و حواسشون باشه که دچار تنبلی نشن. اگه نیاز بود به درس خوندن بچه ها نظارت داشته باشند و برای کمک به اونها در پاسخ دادن به سوالات شون آمادگی لازم رو کسب کنند. اگه هیچ کدوم ازاین راه ها جواب نداد می تونند با معلم و یا مشاور مدرسه صحبت کنند و از اونها کمک بخواند تا روش هایی برای رفع تنبلی و بهتر درس خوندن بچه هاشون به اونها پیشنهاد کنند. اما همیشه یادتون باشه که تحت هر شرایطی بی قید و شرط به فرزندانتون عشق بورزید و همواره از اون ها حمایت کنید. آموزش و مشکلات دوران تحصیلی اون ها به زودی تموم میشه ولی شما همچنان قراره که سال ها با هم زندگی کنید.

منبع: magforliving

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *