10 نکته برای غلبه بر اضطراب اجتماعی

در اطراف خود تعداد زیادی از مردم را می توانید بیابید از اینکه در جامعه و فضای بزرگ بین افراد زیاد قرار بگیرند ترس دارند و همیشه از قرار گرفتن در چنین شرایطی دوری می کنند. در این میان خبر هر ملاقات و گرد همایی می تواند چنین افرادی را نگران کند، زیرا دچار اضطراب اجتماعی هستند. اگر شما هم یکی از این افراد هستید و با این مشکل دست و پنجه نرم می کنید می توانید با توجه به نکات ذکر شده در مطلب زیر بر اضطراب اجتماعی خود غلبه کنید.

1.آرامش داشته باشید

اگر تنها بدلیل اینکه از خانه بیرون آمده اید و با دیگران رو در رو می شوید بدنتان را عرق سرد فرا گرفته و فشار خونتان افزایش می یابد، تنها کاری که می توانید در این مواقع انجام دهید این است که فقط آرامش خود را حفظ کنید. همه ی آنها مانند شما یک انسان معمولی هستند و یک یا دو ساعت کنار آنها ماندن هیچ مشکل و خطری را برای شما به وجود نخواهد آورد.

2.دلیل اضطراب خود را کشف کنید

از خودتان سوال کنید زمانی که می خواهید با شخصی روبرو شوید، چه چیزی باعث اضطراب در شما می شود؟ آیا دلیل آن عدم توانایی شما در روان صحبت کردن است، یا به دلیل فیزیک بزرگی که دارید و یا موضوع دیگری باعث این حس در شماست. سعی کنید دلیل این مشکلتان را بفهمید.

3.برای خودتان کار انجام دهید

فقط اینکه بدانید علت اضطرابی که دارید چیست کافی نیست، مگر اینکه تلاش کنید که بر این مشکل غلبه نمایید. سعی کنید هر کاری که لازم است تا از این معضل خلاص شوید را انجام دهید. می توانید کتابهای خودآموز بخوانید یا درکلاسهای رشد و توسعه فردی شرکت کنید.

4.کمک بگیرید

هرگز از اینکه بخواهید بابت این معضلی که با آن روبرو هستید از دیگران کمک بگیرید شرمنده نباشید و خجالت نکشید. به این فکر نکنید که شخص روبروی شما افراد خانواده یا دوستانتان هستند و نباید از آنها مشاوره و کمک بخواهید.

5.در جمع بیشتر حضور یابید

ممکن است که این پیشنهاد به دلیل اینکه از اضطراب اجتماعی رنج می برید مقداری برایتان عجیب و غریب به نظر برسد. اما به این مسئله فکر کنید چرا که حقیقت همین است. زمانی یک فرد می تواند در حل یک مشکل به موفقیتی دست یابد که با آن روبرو شود، مواجه شدن با یک معضل خیلی بیشتر از تسلیم شدن در برابر آن می تواند به فرد کمک کند.

6. برای رهایی از اضطراب تصورات خود را کنترل کنید

آیا قبل از اینکه بخواهید به یک مهمانی بروید تمام لحظات و اتفاقاتی که در پیش رو دارید را تصور می کنید و از اینکه در جمع حضور یابید احساس خجالت می کنید؟ اگر همچین معضلی وجود دارد سعی کنید آنچه در ذهن می پرورانید را در زمان دیگری بررسی کنید. به یک موسیقی گوش دهید و یا هر کار دیگری که باعث گمراهی ذهنتان می شود را انجام دهید.

7.اعتماد به نفس خود را بالا ببرید

اعتماد به نفس پایین یکی از علتهای اصلی اضطراب اجتماعی است. نگران این موضوع که از دید دیگران چطور به نظر می آیید نباشید و یا اینکه دیگران چه فکری درباره ی شما و ایراد هایی که دارید می کنند. هیچ کس کامل نیست، هر شخصی می تواند ایرادها و کمبودهایی داشته باشد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که بر روی توانایی های خود تمرکز کنید و اعتماد به نفستان را افزایش دهید.

8.خودتان باشید

سعی کنید بر روی نقاط ضعف خود کار کنید، اما هرگز تلاش نکنید تا فردی غیر از خودتان را به نمایش بگذارید. هر کسی در نوع خود دارای خصوصیات و ویژگی های منحصر به فردی است که تنها در او یافت می شود، از این رو بسیار مهم است که هر فرد سعی کند خودش باشد نه کس دیگر.

9.مثبت باشید

در مقابل شکست کم نیاورید. سعی کنید در تمام لحظات خوش بین باشید. شما در آینده ای نه چندان دور شاید امروز یا فردا می توانید بر اضطراب اجتماعی خود غلبه کنید.

10.سعی و تلاش کنید

سعی کنید و برای موفقیت بارها و بارها تلاش کنید. دفعه بعد که در مقابل افراد قرار می گیرید نباید اجازه بدهید که این اضطراب مجددا به سراغتان بیاید. روند خوبی که در پیش گرفته اید را رها نکنید، مطمئنا به موفقیت خواهید رسید و تلاشهایتان به ثمر می نشیند.

منبع: magforliving

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *