چه عواملی حواس مون رو موقع مطالعه پرت میکنن؟

در هنگام مطالعه و درس خوندن، یکی از مسائل مهم تمرکز کردنه که شما برای موفقیت باید خیلی بهش توجه کنید. در حالت کلی یک سری عوامل بیرونی و درونی وجود دارن که باعث حواس پرتی و عدم تمرکز شما میشن. رفع عوامل بیرونی کار خیلی سختی نیست. ادامه ی مقاله رو بخونید تا 5 تا از مهم ترین چیزهایی که می تونن حواس شما رو پرت کنند رو بشناسید و بدونید چیکار کنید تا بتونید از این نوع حواس پرتی ها جلوگیری کنید و با تمرکز کامل درس بخونید تا به موفقیت برسید.

گوشی تلفن شما، حواستون رو در مواقع مطالعه کردن پرت میکنه

با وجود داشتن برنامه های زیادی روی گوشی تون، بازی ها، آدم هایی که باید بهشون پیام بدید، آهنگ هایی که دوست دارید گوش بدید، عکس هایی که نگاه کنید و شبکه های اجتماعی، گوشیتون اولین گزینه هست که حواس شما رو موقع درس خوندن پرت می کنه.

راه حل: گوشی تلفنتون رو خاموش کنید. به عنوان یک قانون، شما در حین مطالعه نباید با کسی حرف بزنید چون حواستون پرت میشه. خودتون رو مجبور کنید تا وقتی که درستون رو یاد نگرفتید به سراغ گوشیتون نرید.

کامپیوترتون می تونه حواس شما رو در حین مطالعه پرت کنه.

به غیر از کارهایی که در حین مطالعه با لپ تابتون انجام می دید و قسمتی از درس خوندنتون حساب میشه، بقیه موارد میتونه باعث حواس پرتی شما بشه. خودتون می دونید که در لپ تابتون هم کلی برنامه دارید و یا ممکنه بخواید سایت های مختلفی رو چک کنید، این ها می تونن حسابی حواس شما رو پرت کنن و باعث عدم تمرکزتون بشن.

راه حل: اگه در حین مطالعه به کامپیوترتون نیاز ندارید، اون رو خاموش کنید. اگه به نرم افزارهای اون نیاز دارید، اینترنتش رو قطع کنید و فقط با قسمت های مورد نیازتون کار کنید. و اگه مجبورید برای درستون تحقیقاتی انجام بدید خودتون رو ملزم کنید که مرورگرهای اضافی و غیر مرتبط با درس رو باز نکنید تا وقتی که درس خوندنتون کاملا تموم بشه.

دوستانتون

به جز اون دوستان و همکلاسی هایی که باهاشون درس می خونید و شریک مطالعاتی شما هستند، بقیه دوستاتون می تونن مزاحم درس خوندن شما بشن حتی اگه بهترین نیت ها رو داشته باشن. با خودتون روراست باشید، خیلی وقتا شده که شما درس دارید ولی دوستاتون از شما می خوان که باهاشون بیرون برید یا به خونه شما بیان، در حالی که هیچ قصد بدی ندارن می تونن واقعا مزاحم درس خوندن شما بشن و شما از برنامه درسی تون عقب بمونید.

راه حل: تنها درس بخونید یا با شریک درسی ای که هیچ وقت حواس شما رو پرت نمی کنه. اگه دوستان واقعی داشته باشید، شما رو درک می کنن و به درس خوندن شما اهمیت میدن پس فضا و شرایط مناسب رو برای اینکه به راحتی درس بخونید براتون فراهم می کنن و اگه اون ها این کار رو نکنن خودتون باید برای موفق شدن در درس و بدست آوردن بهترین نمرات این فضا رو برای خودتون فراهم کنید و دور دوستان غیر واقعی تون رو خط بکشید.

خانوادتون

اگه شما در خونه ای درس می خونید که افراد خانواده و خواهر و برادر کوچیک دارید، به سختی می تونید جای آرومی رو برای درس خوندن هنگام امتحانات پیدا کنید. مسلما خانواده شما هرگز قصد اذیت کردن شما رو ندارن و یا اینکه نمی خوان جلوی موفقیت و درس خوندن شما رو بگیرن ولی وقتی خونه شلوغ و پر سرو صدا، با کلی رفت آمد باشه، شما نمی تونید به درستی تمرکز کنید و درس بخونید

راه حل: یک مکان ساکت و مناسب برای درس خوندن پیدا کنید، اگه شما اتاق اشتراکی دارید پس بهتره که برای درس خوندن به کتابخونه برید. اگه مامانتون هر دفعه که به اتاق شما میاد حواستون رو پرت می کنه، جاهای دیگه ای مثل پارک یا مدرسه رو برای درس خوندن امتحان کنید. خیلی محترمانه به اعضای خانوادتون بگید که برای درس خوندن نیاز دارید تنها باشید و محیط ساکت و آروم باشه، مطمعن باشید که گفتن این کلمات خیلی تاثیرگذار هست.

نیازهای فیزیکی

در هنگام مطالعه کردن، بدن شما می تونه بدترین دشمنتون باشه. خواب آلودگی، گرسنگی، دستشویی رفتن و ناراحتی های فیزیکی می تونه شما رو مجبور کنه از روی صندلیتون بلند شید و در خونه بچرخید. پس این نیازها تمرکز شما رو بهم می ریزن و حواستون رو پرت می کنن.

راه حل: نیازهای فیزیکی رو قبل از شروع به مطالعه کردن، پیش بینی کنید و اون ها رو رفع کنید. به دستشویی برید، یک غذای مقوی بخورید، آب بنوشید. زمانی رو برای مطالعه انتخاب کنید که خیلی خسته نباشید، لباس مناسب و راحت بپوشید. نیازهای فیزیکی رو قبل از اینکه اتفاق بیفتن و حواس شما رو پرت کنن، رفع کنید.

منبع: thoughtco

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *