7 علت که باعث میشه شب امتحانی باشید

حتما همه ی شما با کلمه شب امتحانی آشنایی دارید و می دونید شب امتحانی بودن یعنی چی و حداقل یک بار در دوران تحصیلتون اون رو تجربه کردید. تجربه ی مطالعه برای یک امتحان، در ذهن بیشتر ماها توی چند کلمه خلاصه میشه: ترس و استرس. تصور کنید شما تا برگزاری امتحان فقط 18 ساعت وقت دارید، خسته و کلافه هستید، جزوه هاتون رو جلوتون باز کردین و به این معادلاتی که براتون نامفهومن خیره شدین. و با خودتون میگین چرا؟ چرا زودتر شروع به خوندن نکردم؟! باور داشته باشید یا نه یک سری چیزها وجود داره که جلوی شما رو می گیره و مانع از این میشه که شما زودتر و به موقع درس خوندن برای امتحان رو شروع کنید. در اینجا به 7 مورد از دلایلی که باعث این موضوع میشن اشاره شده.

1. شما مطالعه کردن رو کار سختی تصور می کنید

پشت گوش انداختن مطالعه برای امتحان به عنوان یک شخصیت گناهکار درونی در همه ی دانش آموزان و دانشجویان به طور مشترک وجود داره. مشکل اینه که از دید تکاملی این دقیقا همون چیزیه که ما باید انتظار داشته باشیم که اتفاق بیفته.
انسان ها عادت دارن به مصیبت ها و بدبختی های ناشی از یک مساله قبل از وقوع اون فکر کنن. اون ها همچنین تا جایی که بتونن منابع ذهنیشون رو حفظ می کنن و از اون استفاده نمی کنند مخصوصا زمانی که پای مسایل مربوط به “بقای حیاتشون” در میون نباشه.
به عبارت دیگه ما درس خوندن رو تا لحظه ی آخر به تعویق میندازیم چون اولا میدونیم کار سختیه و به انرژی ذهنی و زمان زیادی نیاز داره و دوما چون نگران این هستیم که در امتحان رد بشیم و مورد تحقیر بقیه قرار بگیریم، انگیزه کافی برای شروع به مطالعه کردن رو نداریم.
همچنین وقتی توی ذهنتون دو تا چیز رو می سنجید که هر دو براتون ناراحت کننده هستن، یکی زحمت و رنج درس خوندن و دیگری احتمال شکست خوردن توی امتحان، دیگه از شروع کردن به مطالعه باز می ایستید و نمیدونید که کدوم یکی از این گزینه ها رو قبول کنید برای همین کارتون رو عقب میندازید و بهش توجه نمی کنید.

2. خواب کافی و مفید ندارید

چه کسی در دوران دانشجویی کافین مصرف نمی کنه؟

دانشجویانی که در طول روزهای هفته خودشون رو مجبور می کنند که بیدار بمونن و فقط 4 تا 6 ساعت در شب رو میخوابن، به طور قابل ملاحظه ای دو جنبه از عملکرد ذهنی شون که برای مطالعه هنگام امتحانات به اون نیاز دارن دچار اختلال میشه. یکی انگیزه و دیگری هوشیاری. تحقیقات نشان داده که خواب ناکافی اثر منفی بر انگیزه داره. برای دونستن تاثیرات مخربی که خواب ناکافی روی ذهن داره هیچ فردی نیاز به مطالعه نداره چون کاملا احساس میشه و هر کسی تاثیرات منفی اون رو در خودش میبینه. هوشیاری توانایی حفظ تمرکز در طول مدت مطالعه است که به طور قابل ملاحظه ای هنگامی که ما تمام شب امتحان رو برای مطالعه بیدار میمونیم یا چند روز قبل از امتحان رو خیلی کم می خوابیم، کاهش پیدا می کنه.

3. به اشتباه فکر می کنید مطالب رو بلد هستید

شما ممکن است فکر کنید که یک دانشجوی سخت کوش هستید. در حین کلاس؛ مشتاقانه گوش بدید، از تمام حرف ها و نکته هایی که استاد میگه یادداشت برداری کنید و حتی گاهی دستتون رو برای پاسخ به سوالات مطرح شده بلند کنید. اما تفاوت بزرگی وجود داره بین چیزی که خودتون فکر می کنید فهمیدید و یاد گرفتید و چیزی که در هنگام امتحان باید اون رو به کار ببرید و به سوالات پاسخ بدید. این چیزی هست که به اون “یادگیری کم اثر” گفته میشه. این بهترین راه برای اینه که شما خودتون رو متقاعد کنید و مطالعه رو به شب امتحان موکول کنید. شما به خودتون میگید که وقت زیادی گذاشتید و کلی مطلب جدید یاد گرفتید و همه رو بلدید این در حالیه که موقع امتحان توانایی به یاد آوردن اون ها رو ندارید.

4. زمان های مطالعه با هم برابر نیستند

حقیقت اینه که 7 ساعت مطالعه در 7 روز خیلی موثر تر از 7 ساعت مطالعه مداوم و بدون وقفه است. این موضوع مخصوصا در مورد درس های فنی که باید مطالب رو تحلیل کنند و به ذهن بسپارن اهمیت بیشتری داره. پس باید حواستون باشه که اگه 7 ساعت زمان برای مطالعه یک مطلب در شب امتحان بذارید ممکنه اونقدر که خودنون فکر می کنید مفید و سودمند نباشه.

5. برنامه ریزی اشتباه

انسان ها به طور سیستماتیک چیزی رو که میتونه در مدت زمان کوتاهی انجام بشه رو دست بالا میگیرن، و چیزی رو که باید در مدت زمان طولانی انجام بشه رو دست کم میگیرن. به طور ناراحت کننده ای ما این مشکل ارزیابی رو فقط در مورد وظایف خودمون داریم، وقتی می خوایم در مورد دیگران این ارزیابی رو انجام بدیم که برای انجام کارهاشون به چقدر زمان نیاز دارن خیلی دقیق این رو محاسبه می کنیم. مثلا همیشه در امتحانات پایان ترم به خودمون میگیم که ” فقط نیاز دارم که روز قبل از امتحان از روی یادداشت هام بخونم و بعد به راحتی قبول میشم” در حالیه که به دوستامون توصیه میکنیم برای قبول شدن در امتحان حتما به کتابخونه برن و حسابی مطالعه کنند.

6. شما فکر میکنید که زمان زیادی برای مطالعه دارید

اوه اینطور به نظر میرسه که من وقت آزاد زیادی رو از ساعت ۴ عصر تا ۱۰ شب دارم. عالیه، من مطالعه رو در ۵ یا ۶ ساعت فشرده میکنم. وقتی موقع مطالعه کردن میشه و دقیق تر بررسی می کنید می بینید که بیشتر از 2 تا 3 ساعت به نظر نمی رسه. این بک نوع دیگه از برنامه ریزی اشتباهه؛ دست بالا گرفتن مقدار زمان سود بخشی که می تونیم از هر دوره ی زمانی استخراج کنیم. کارهایی که مایلیم اون ها رو فراموش کنیم: ما نیاز داریم به خوردن؛ ما نیاز داریم به خوابیدن؛ این فعالیت ها باعث وقفه در مطالعه ما میشن.
اما یکی دیگه از مواردی که ما اون رو فراموش می کنیم و بهش توجه نمیکنیم این هست که بدن از چرخه ی ۱۲۰-۹۰ دقیقه ای فعالیت تابعیت میکنه. این یعنی حتی اگه شما یک جا بنشینید و کتاب درسیتون رو برای ۳ ساعت به طور مداوم مطالعه کنید، فقط توانایی درک اون مطالب رو به اندازه ی 1.5 تا 2 ساعت داشتید.

7. نداشتن انگیزه یا تمرکز

خیلی از ماها تمایل داریم که بشینیم و منتظر بمونیم…
انتظار برای موجی از انگیزه که بهمون حمله کنه تا در نهایت تکالیفمون رو شروع کنیم‌ یا برای امتحان میان ترم مطالعه کنیم. مشکل اینه که انگیزه ها میان و میرن اما تکالیف مدرس، درس، امتحان و دانشگاه همیشه هستن. پس اگه شما به امید انگیزه هاتون بشینید که تمرکز کافی برای مطالعه کردن رو در شما بوجود بیارن، همیشه کارهاتون برای لحظه آخر میمونه و دقیقه 90 اون ها رو انجام می دید. چون هیچ وقت انگیزه کافی برای شروع کردن و انجام تکالیفتون رو ندارید.

منبع: lifehack

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *