ترفند‎های علاقه‎مند کردن کودکان به مطالعه و درس خواندن

رسیدگی به تحصیل بچه ها کار بسیار سختی است و شما برای رسیدن به موفقیت در این راه باید صبر زیادی داشته باشید تا بچه ها همه چیز را به طور کامل یاد بگیرند. هر کودک دارای شخصیت متفاوتی است و ممکن است به طور متفاوتی درسها را یاد بگیرد، بنابراین شما باید راههای مختلف را برای یادگیری بهتر و مطالعات مفید آنها کشف کنید. همانطور که آنها بزرگ می شوند باید یاد بگیرند که زمانهایی را فقط باید به درس بپردازند و برای بازی کردن زمانبندی داشته باشند. همچنین باید بدانند که یادگیری و تحصیل بخشی از زندگی روزمره ی آنهاست.

برای آنها پاداش در نظر بگیرید

برای بچه های کوچکتر می توانید تنقلات و یا رفتارهایی را که باعث ایجاد انگیزه در آنها می شود را در نظر بگیرید. می توانید یک تکه آبنبات یا شکلات یا یک دسر را هنگامی که تکالیفشان را انجام می دهند آماده کنید و به عنوان پاداش به آنها بدهید. با این وجود این رویکرد برای مدت طولانی مناسب نمی باشد، چون آنها در حال رشد هستند و این چنین انگیزه هایی تا زمانی که کوچک اند کارساز است. پاداش دادن به آنها می تواند رفتن به جشن تولد دوست خود، پارک آبی، خوردن بستنی مورد علاقه، یا تماشای کارتون مورد علاقه آنها باشد. این رفتار باعث می شود که آنها انگیزه زیادی برای درس خواندن پیدا کنند و همیشه به دنبال تحصیل باشند و برای آن وقت بگذارند.

مطالعه را برای آنها جذاب کنید

یکی از موارد مهم که در ایجاد علاقه کودکان به تحصیل باید بدانید این است، که اگر چیزی را به درستی یاد نگرفتند آنها را سرزنش نکنید. آنها دوست دارند زمانی که در حال مطالعه هستند تنها نباشند و میخواهند شما همراهشان باشید. همچنین آنها دوست دارند که معالعه برای آنها جذابیت داشته باشد. اگر نیاز بود از هر وسیله ای برای ایجاد این جذابیت بهره بگیرید، میتوانید از موسیقی و یا جملات آهنگین برای یادگیری بهتر موضوعات استفاده کنید.

مرتب از آنها تعریف کنید

یکی دیگر از ترفند های موثر در ایجاد علاقه کودکان به تحصیل این است، که به طور مدام از آنها تعریف کنید. سعی کنید همیشه با پاسخ های درستی که اراپه میکنند به تمجید از آنها بپردازید. حتی زمانهایی که پاسخ او اشتباه است باید او را تشویق کنید تا تلاش بیشتری کند و جواب صحیح را پیدا کند. این رفتار شما بچه ها را تحریک می کند تا راه حل درستی را برای از بین بردن مشکلات خود پیدا کنند. همچنین باعث می شود که اعتماد به نفس آنها روز به روز افزایش پیدا کند.

آنها ر ا تشویق کنید تا سوال بپرسند

هرگز اجازه ندهید که کودک از پرسیدن سوال احساس خجالت کند چرا که پرسیدن سوال اصلا موضوع غیر طبیعی نیست. آنها در مرحله ای از زندگی خود هستند که ممکن است همه چیز برایشان عجیب و غریب باشد و سوالات زیادی ذهنشان را مشغول کند. بنابراین اجازه بدهید تا مسئله ای که دغدغه ی ذهنی برای آنها ایجاد کرده است و متوجه نشده اند را بپرسند، تا در نهایت شما با پاسخ به سوالاتشان حس کنجکاوی آنها را پاسخگو باشید.

بیشتر مطالعه کنند

برای اینکه آنها را به درس و یادگیری علاقمند کنید باید آنها را عادت بدهید که هر روز مطالعه کنند. کودکان میتوانند مطالعاتشان را پیرامون کتب درسی خود و یا کتابهای داستانی که به آنها علاقه دارند انجام دهند. آنها تصورات عجیب و غریبی دارند و دوست دارند شما برایشان کتاب داستان های مختلف را بخوانید تا بنوانند با کیفیت بهتری مطالب را بیاموزند.

اینها 5 راه موثر برای جلب علاقه بیشتر کودکان شما در هنگام مطالعه است، که هم بهتر مطالب را یاد بگیرند و هم جذابیت بیشتری برای آنها داشته باشد. اگر شما معلم دبستان و یا مهد کودک هستید، با به کار بردن این روشها میتوانید علاقه ی دانش آموزان خود را به درس و مدرسه بالا ببرید.

منبع: intrinsicscholars

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *