6 نکته مهم برای شب قبل از امتحان

بعد از یک سال تحصیلی نوبت به امتحان آخر ترم می رسد و خیلی از دانش آموزان نمی دانند که در این زمان باید چه کارهایی را انجام دهند و از انجام چه کارهایی باید فاصله بگیرند. استراتژی های شما برای شب و روز قبل از امتحان موفقیت شما را تعیین خواهد کرد. در اینجا بهترین راهنمایی هایی قبل از آزمون که از لحاظ علمی برای افزایش عملکرد شما اثبات شده است را با هم مرور میکنیم.

1. تنظیم خواب

یکی از مهم ترین کارهایی را که باید شب قبل از امتحان انجام دهید این است که به اندازه کافی بخوابید. خواب به خصوص خواب عمیق برای تقویت حافظه حیاتی است. هنگامی که شما در خواب هستید ارتباطات جدید بین سلول های مغزی شکل میگیرد که در نهایت باعث در یاد ماندن اتفاقات روزانه ی شما خواهد شد. برای دستیابی به خواب مفید و کافی در شبانه روز بهتر است که هشت ساعت کامل و عمیق بخوابید. داشتن خواب کافی را با خود تمرین کنید تا در روزهای سخت یادگیری بعد از آنکه مدت زمان زیادی مطالعه کردید با استراحت کردن به مغز کمک کنید تا آنچه آموخته اید برای مدت زمان بیشتری در حافظه ی شما نگهداری شود.

2. قبل از امتحان از خوردن کافئین اجتناب کنید

کافئین در اوایل روز می تواند تمرکز و بهره وری را بهبود ببخشد، اما اگر عادت به استفاده از آن دارید باید روز امتحان از مصرف آن خودداری کنید، زیرا ممکن است شما را عصبی و مضطرب کند. همچنین یک فنجان قهوه در هنگام شب می تواند باعث شود که شما سخت تر به خواب بروید و باعث کمتر شدن زمان مفید خواب شما شده و توانایی شما را برای رفتن به خواب عمیق کم میکند.

3. یک تمرین عصرگاهی را در برنامه داشته باشید

انجام تمرینات هوازی موجب گردش خون بهتر شما می شود، باعث تحریک هیپوکامپ (ناحیه‎ای از مغز که مربوط به توانایی یادگیری است) می شود. در طول امتحان تمرینات منظم می تواند توانایی هیپوکامپ شما را افزایش می دهد. همچنین ورزش باعث کاهش استرس و اضطراب قبل امتحان می شود و کیفیت خواب را نیز بهبود می بخشد و از بدن شما محافظت میکند. فقط به یاد داشته باشید که این تمرینها را خیلی دیر انجام ندهید.

4. با زمانبندی های مناسب به خود استراحت دهید

زمانی که می دانید تمام مطالب را می توانید مطالعه کنید برای خود یک تایمر را تنظیم کنید تا به شما یادآوری شود که هر 20 دقیقه یک استراحت به خود بدهید. نشستن طولانی مدت جریان خون و اکسیژن رسانی به مغز را کاهش می دهد و در نهایت می تواند عملکرد ذهنی شما را کاهش دهد. مطالعات نشان داده است که نشستن بیش از حد و بدون وقفه باعث افزایش افسردگی و بی خوابی می شود.

5. آب کافی بنوشید

هنگامی که تحت تاثیر امتحان و درس قرار گرفته اید ممکن است فراموش کنید که آب بنوشید (مخصوصا اگر شما عادت به نوشیدن مداوم قهوه داشته باشید). از دست دادن آب بدن، باعث عدم هوشیاری و تاثیر منفی روی غلظت خون شما میگردد. یک بطری آب در کنار میز خود قرار دهید تا به خود یادآوری کنید که به طور منظم از آن باید بنوشید و دیگر این موضوع را فراموش نکنید. برای آنکه احتمال بیداری در نیمه های شب و  بدخواب شدنتان کاهش پیدا کند، سعی کنید مصرف مایعات را در هنگام نزدیک شدن به وقت خوابتان کمتر کنید.

6. یک صبحانه مقوی بخورید

صبحانه یکی از وعده های غذایی است که خیلی از ما در خوردن آن تنبلی می کنیم، در حالی که مهم ترین وعده غذایی است. تحقیقات نشان داده است دانش آموزانی که صبحانه می خورند در امتحانات بهتر از کسانی که نمی خورند عمل می کنند. این وعده ی غذایی باعث بالا رفتن کارآیی شما می شود، زیرا شامل موادی مانند: پروتئین (تخم مرغ یا ماست) بوده که برای سلامت مفید است، همچنین در این وعده ی غذایی از کربوهیدراتها که برای رشد ذهنی دانش آموزان بسیار مفید هستند (غذاهایی مانند فرنی و میوه و سبیجات) استفاده میشود. اگر زمان محدودی برای خوردن صبحانه دارید کافیست از پروتئینها برای تقویت خود کمک بگیرید.

منبع: dreams

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *