چند راهکار برای ساده سازی زندگی دیجیتالی

یک واقعیت ساده درباره ی زندگی مدرن مون اینه که همه ی رابطه هامون، کل زندگیمون و حتی بازی هامون هم دیجیتالی و اینترنتی شده. همه ی ما یک زندگی دیجیتالی داریم که این زندگی، گاهی اعتیاد آوره یا حتی در مواردی باعث گمراهی مون میشه و سردرگممون میکنه.

وقتی حجم زیادی سختی، مشکل و حواس پرتی اطرافمون رو گرفته چطور باید تمرکز کنیم؟ چطور باید همیشه آگاه بمونیم؟ جواب این سوالات فقط در آسون تر گرفتن زندگی دیجیتالی خلاصه میشه.

یک بار من از دوستانم در توییتر پرسیدم که دوست دارید چه چیزی در زندگی تون ساده تر بشه؟ و از شرش خلاص بشید؟ بعد از اینکه جواب ها رو دریافت کردم اون ها رو به صورت زیر خلاصه و دسته بندی کردم، بد نیست شما هم یک نگاه به این جواب ها بندازید و با جواب های خودتون مقایسه کنید.

زندگی دیجیتالی چقدر شما رو درگیر خودش کرده؟

  • کلی اطلاعات دارم و نمیدونم چجوری جمعش کنم!
  • خیلی تو فضاهای اجتماعی و رسانه های اجتماعی هستم!
  • گروه های زیاد اجتماعی دارم!
  • حجم زیادی ایمیل دارم!
  • قصد آفلاین بودن دارم، اما نمیتونم !
  • دلم میخواد چندین روز طولانی آفلاین بشم!
  • مقاله و کتاب های آنلاین زیادی رو سیو کردم اما وقتی صرف خوندن اون ها نمیکنم.
  • نیاز و اعتیاد شدید به فیس بوک و توییتر پیدا کردم.

احتمالا همه ی این پاسخ هایی که دریافت کردم برای همه ی شما آشناست. من بعد از دریافت چنین پاسخ هایی تصمیم خودم رو گرفتم و یک رشته ی مختص چنین مشکلاتی نشر دادم که، آخرشم به اسم “ساده کردن زندگی دیجیتالی” نام گذاری شد. این رشته ای که تاسیس کردم به چند موضوع و درس تقسیم بندی میشه که هرکدوم بخش های به خصوصی در زندگی رو دربرمیگیرند. شما باید درنهایت، سیستم ساده ای در زندگی برای خودتون ایجاد کنین، تا بتونید هرچیزی رو تحت کنترلتون قرار بدید. از سیستم های دیجیتالی به طرز درست استفاده کنید. امیدوارم بتونید زندگی دیجیتالی خودتون رو ساده تر کنید و در این دنیای پیچیده موفق بشین. بنابراین من چند راهکار برای شما ارائه میکنم تا بتونید زندگیتون رو ساده تر کنید؛

1. تشخیص مدت زمان

اول از همه، باید تشخیص بدید که چه مدت از زمانتون رو با تکنولوژی و زندگی دیجیتالی تلف میکنید، چه مدت از زمانتون رو در این دنیای دیجیتالی صرف کار کردن می کنید، چه مدت رو به گذروندن وقت با دوستای مجازیتون صرف می کنید و هر کار دیگه ای که خودتون می دونید. هدف این هست که، شما ساعاتی که دراین دنیای دیجیتالی به سر می برید رو داشته باشید. برای خودتون همه رو مشخص و یادداشت کنید، با خودتون رو راست باشید.

2. استفاده از تکنیک های مدیریت زمان

مطمعنا قبلا شما قصد انجام یک سری فعالیت ها رو داشتین اما بخاطر غرق شدن دراین زندگی دیجیتالی، اون ها رو انجام ندادید اما حالا وقتشه که شروع کنید و برنامه زمانی بچینید تا به تک تک کارهاتون برسید. نوشتن خیلی میتونه بهتون کمک کنه. اول از همه کارهای عقب مونده رو یادداشت کنید، بعد زمان لازم برای انجام هر کدوم رو تخمین بزنید. برنامه ریزی کنید و مدیریت زمانتون رو فراموش نکنید. شما قرار نیست کلا زندگی دیجیتالیتون رو حذف کنید فقط قراره اون رو جوری مدیریت کنید که بتونید به کارهای مهم و ضروری زندگیتون هم برسید.

3. در دسترس نگذاشتن وسایل دیجیتالی

وقتی می خواید کارها و وظایف روزانتون رو انجام بدید حتی الامکان، سعی کنید گوشی همراهتون یا حتی کنترل تلویزیون رو در دور ترین نقطه ها قرار بدین که در این صورت استفاده کمتری دارین.

4. نوتیفیکیشن ها رو بی صدا کنید

اگر شما هیچ صدایی دریافت نکنید، کمتر به سمت وسایل دیجیتالی جذب میشین که این نکته ی مثبتی هست. پس وقت هایی که قراره وسایل دیجیتالی رو کنار بذارید صدای اون ها رو قطع کنید که هی حواس شما رو پرت نکنن و وسوسه نشید که برید سراغشون.

5.اپلیکیشن ها و برنامه های اضافی رو پاک کنید

شما اگه در گوشی همراهتون یا در لب تابتون، برنامه ها و اپلیکیشن های مختلفی داشته باشید. روزانه چندین بار از اون ها استفاده می کنید. پس، برنامه های اضافی و غیر مفید رو پاک کنید و خیال خودتون رو راحت کنید.

 

و در نهایت راهکار های دیگه ای هم هستن که با توجه به شرایط زندگیِ خودتون، می تونید اون ها رو پیدا کنید و خودتون رو باهاشون وفق بدید.

از این زندگی مدرن به بهترین نحو استفاده کنید اما در اون غرق نشید و از لذت های باهم بودن نهایت استفاده رو ببرید. زندگی دیجیتالی تون رو ساده کنید و اوج بگیرید.

منبع: zen habits

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *