5 گام تا رسیدن به زندگی سالم تر

بعد از یک روز طولانی هنگامی که به خانه بر میگردید، ممکن است به سمت بسته چیپس یا آب نبات بروید. خوردن چنین میان وعده های کاذبی برای سلامتی هیچ فایده ای ندارد. اگر به سلامتی بدن خود اهمیت می دهید باید بدانید که چه چیزهایی را بخورید و چه کارهایی را بهتر است که انجام دهید. برای اینکه بدن و ذهن سالم داشته باشید باید یک شیوه درست را برای زندگی خود انتخاب و از آن پیروی نمایید. در ادامه 5 گام برای داشتن یک زندگی سالم را بیان کرده ایم با ما همراه باشید.

 

1. حداقل سه روز در هفته ورزش کنید

اگر سه مرتبه در هفته ورزش کنید بدنی سالم و اندامی متناسب خواهید داشت. فعالیت های فیزیکی برای جلوگیری از بیماریهای قلبی و سکته مغزی مفید است. محققان توصیه می کنند که 150 دقیقه در هفته ورزش کنید که این مدت زمان برابر است با میزان ورزش مورد نیاز برای بدن در طول یک هفته. اگر میخواهید با یک برنامه ریزی دقیق در هفته ورزش کنید، می توانید 5 روز در هفته و هر بار به مدت 30 دقیقه حرکات ورزشی انجام دهید. شاید بعد از سپری کردن یک روز طولانی برایتان کمی سخت باشد که از جای خود بلند شوید و ورزش کنید، اما می توانید با برنامه ریزی دقیق و انتخاب تمرین های سرگرم کننده مانند یوگا و رقص به خود انگیزه دهید. هنگامی که به طور منظم ورزش می کنید انرژی شما افزایش پیدا می کند و بدنتان هورمون اندروفین (یک ماده شیمیایی در بدن است که به شما احساس شادی می دهد) ترشح می کند.

2. آب کافی بنوشید

آب آشامیدنی مزایای بسیار زیادی برای بدن شما دارد. آب کالری کمتری نسبت به مایعات شکردار مانند نوشابه همراه خود دارد. نوشیدن آب بدن شما را هیدراته می کند. همچنین فوایدی برای سلامتی بدن را به همراه دارد که میتوان به: پاک کردن سموم از بدن، تنظیم کالری، تقویت عضلات و تعادل مایعات در بدن اشاره کرد. سعی کنید روزانه 8 لیوان آب بخورید تا بدنی سالم داشته باشید.

3. تا می توانید میوه و سبزیجات بخورید

میوه و سبزیجات دارای مواد مغذی و آنتی اکسیدانهای فراوانی هستند. مواد مغذی به شما انرژی می دهد. آنتی اکسیدانها به سلامت چشم، سیستم ایمنی بدن و داشتن پوست سالم کمک می کند. سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند که میوه و سبزیجات را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید، چرا که باعث کاهش خطر ابتلا به بیماریهای قلبی، سرطانها و سکته مغزی می شود. سعی کنید در روز بهمراه وعده های غذایی و هم به عنوان میان وعده از آنها مصرف نمایید.

4. اخلاقیات خود را زیر زره بین ببرید

ذهن سالم بخش مهمی از سلامت روانی شما را تشکیل می دهد. اگر دارای خلق و خوی منفی هستید، می توانید تاثیرات منفی آن را در رابطه با دیگران و تجربیات روزانه خود مشاهده کنید. احساسات خود را به درستی مدیریت کنید، تا بتوانید شیوه ی صحیح زندگی را مشخص نمایید. برای اینکه خلق و خوی خود را بهبود ببخشید باید کارهای زیر را انجام دهید:

  • 7 الی 8 ساعت در طول شبانه روز بخوابید.
  • در فعالیتهای گروهی و سرگرم کننده شرکت کنید.
  • ورزش را از یاد نبرید.
  • در صورت لزوم مشاور حرفه ای برای خود برگزینید.
  • برای عزیزان خود وقت بگذرانید.

5. استرس خود را مدیریت کنید

اگر استرس خود را مدیریت کنید به یک زندگی سالم و متعادل خواهید رسید. بعد از یک روز سخت و طولانی استراحت بهترین گزینه برای شماست. می توانید یک موسیقی کلاسیک و آرام بخش گوش کنید، مدیتیشن انجام دهید، کتاب بخوانید یا ورزش کنید و یا یک فیلم کمدی ببینید. انجام این فعالیت ها به شما کمک می کند تا بدنتان هورمونی شادی بخش به نام اندروفین ترشح کند.

شما به مرور زمان متوجه خواهید شد انجام این عادتهای هوشمندانه در کنار هم به شما کمک بزرگی خواهند کرد. مهم انجام این مراحل در زندگیتان است . سعی کنید از راهنمایی های ذکر شده برای رسیدن به یک زندگی پر انرژی و عالی بهره ببرید.

منبع: acmc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *