چگونه یک زبان جدید رو سریع یاد بگیریم؟

این روزها یادگیری زبان از اهمیت ویژه ای برخورداره، برای ارتباطات و پیشرفت شغلی و به روز بودن به مسلط بودن به یک زبان به غیر از زبان مادریتون نیاز دارید، باید با توجه به نیازتون بررسی کنید که یاد گرفتن چه زبانی بیشتر به کارتون میاد. خیلی ها هم فقط به خاطر علاقشون میرن سراغ یادگیری یک زبان جدید. مهم ترین چیزها در یادگیری یک زبان؛ تلاش، پشتکار، تکرار و مدوامت داشتن برای یادگیریه اون زبانه. دنبال کردن روش های زیر بهتون کمک میکنه که زبان مورد علاقتون رو خیلی سریع یاد بگیرید. این روش تاکید داره که روی چیزهای مهم تمرکز کنید.

یادگیری اصطلاحات کاربردی قبل از الفبا

قبل از یادگیری حروف الفبای زبان مورد نظر، اصطلاحات و کلمات مهم و خیلی کاربردی رو یاد بگیرید. مثلا اصطلاحات مربوط به احوال پرسی رو یاد بگیرین. اگه دقت کنید در مورد زبان مادریتون هم اوضاع به همین شکل هست، شما اول حرف زدن رو یاد می گیرید بعد الفبا رو. پس برید سراغ یاد گرفتن اصطلاحاتی مثل: سلام، چطوری؟ اسمت چیه؟ و …

یادگیری الفبا در صورت نیاز

یاد گرفتن الفبا میتونه یادگیری اون زبان رو براتون آسون تر کنه، چون میتونید کلمات رو بخونید و تلفظ کنید و سریع تر اون ها رو حفظ بشید. اینکه بتونید خودتون کلمات رو بخونید براتون بهتره تا اینکه فقط اون ها رو بشنوید.

یادگیری لغات مهم و کاربردی

یک اصل ضروری برای خوب ارتباط برقرار کردن و یادگرفتن یک زبان جدید، افزایش دامنه لغات هست. شما اگه کلمات کلیدی و کاربردی یک زبان رو بلد باشید، وقتی یک متن رو بخونید معنی و مفهوم کلی اون رو متوجه میشید حتی اگه معنی تک تک کلمات اون متن رو ندونید.

برای خودتون دوره های زمانی کوتاه مشخص کنید و در هر دوره ۱۰۰ لغت کاربردی رو یاد بگیرید بعد از اتمام ده دوره شما ۱۰۰۰ لغت کاربردی بلد هستید که حداقل ۷۰ % از هر متنی رو که بخونید متوجه میشید.

روی کلمه هایی که بیشتر به خودتون مربوطه تمرکز کنین، یا اگه بخاطر شغلتون دارین این زبان رو یاد میگیرین، روی کلمات و اصطلاحات مخصوصِ کارتون تمرکز کنید، چون اسم انواع خاص ماهی ها به درد شما نمیخوره.

سعی کنید لغاتی رو که برای معرفی خودتون نیاز دارید رو یاد بگیرید؛ مثلا اینکه اهل کجا هستید، چندسالتونه و…

یادگیری شمارش اعداد

ساده ترین چیزی که می تونید به سرعت یاد بگیرین اعداد هستن که در عین حال خیلی هم کاربردین. برای اول کار فقط کافیه اعداد یک تا ده رو یاد بگیرین. بعد هر روز ده تا ده تا بشمارید و جلو برید؛ به سریع یاد می گیرید که اعداد رو تا هزار بشمارید

خیلی نگران گرامر نباشید

یکی از دلایلی که اغلب آدم ها با وجود اینکه سال ها وقتشون رو در مدرسه صرف یادگیری زبان میکنن  ولی توی اون پیشرفت نمیکنن و چیزی یادشون نمی مونه تمرکز بیش از حد روی گرامر هست. چون خیلی کم روی صحبت کردن کار میکنن و زمان زیادی رو به یاد دادن گرامر می پردازن. البته که یاد گرفتن گرامر خیلی مهمه و شما باید بدونید که فعل ها رو چه جوری در هر زمانی صرف کنید اما نکته اینجاست که نباید شروع کنید به حفظ کردن جدول فعل ها. نباید به سختی و با نگرانی از اینکه یادتون بره زمان آینده یا گذشته هر فعلی چی میشد اقدام به حفظ کردن کنید. این ها رو در طول زمان یاد می گیرید. پس وقت زیادی رو، صرف گرامر های مختلف نکنید، اگه شما میخواین یک زبان جدید رو به سرعت یاد بگیرین به سادگی جمله بسازین و بعد از اینکه به همه چیز مسلط شدین حالا برید سراغ گرامر.

اگه میخواید به سرعت یک زبان جدید رو یاد بگیرید، اول باید مکالمه کردن رو بلد بشین. بعد برید سراغ گرامر.

روی تلفظ هاتون کار کنید

حتی اگه شما کلمه های زیادی هم یاد بگیرید اما این کلمه هارو با تلفظ اشتباه بگین کسی متوجه شما نمیشه. تلفظ چیزی نیست که بشه از توی کتاب یاد گرفت باید گوش بدید و بهترین راهش برقراری ارتباط با افراد بومی اون زبانه، اگه با افرادی که زبان مورد نظر شما، زبان مادریشونه ارتباط برقرار کنید، مطمعن باشید که به سرعت در یاد گرفتن تلفظ ها پیشرفت میکنید.این تلفظ ِ که باعث تمایز بین خوب صحبت کردن یا عالی و روان صحبت کردن میشه.

از اشتباه کردن نترسید

به عنوان آخرین نکته، از اشتباه کردن نترسید که همین اشتباهات باعث پیشرفتتون میشه. اعتماد بنفس داشته باشید و سعی کنید با بقیه به زبان جدید ارتباط برقرار کنید، دست از تلاش برندارید حتما شما موفق میشید. وقتی که شما تازه یاد گرفتن یک زبان جدید رو شروع میکنید نیاز نیست که عالی و بی نقص اون زبان رو صحبت کنید، هدف شما، پیشرفته. پس اشتباه کنید و از اشتباهاتتون یاد بگیرید تا پیشرفت کنید.

منبع: wikihow

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *