روش یادگیری زبان جدید بدون کلاس رفتن

اگه شما میخواین بدون کلاس رفتن و پول خرج کردن یک زبان خارجیِ جدید رو یاد بگیرین، باید این مقاله رو حتما مطالعه کنید. در این مقاله به شما راهکار هایی کلیدی ارائه میشه که با استفاده از اون ها میتونین پیشرفت خوبی در یادگیری زبان خارجی داشته باشید.

در یادگیری زبان جدید، غرق بشید

منظور از غرق شدن در یک زبان اینه که شما اون رو وارد همه ی قسمت های زندگی خودتون کنید. مثل زبان مادریتون باهاش زندگی کنید. از همون اول که کم کم شروع به یادگیری می کنید اون رو به کار ببرید، سعی کنید با اون زبان حرف بزنید و بنویسید. به راهکارهای ارائه شده در زیر توجه کنید و قدم به قدم اون ها رو انجام بدید تا موفق بشین.

 

1.باکسی که زبان مادریش، زبان مورد نظر شماست ارتباط برقرار کنید

بهترین راه برای یادگیری یک زبان جدید، صحبت کردن هست. اغلب مردم وقتشون رو صرف مطالعه ی گرامر میکنن و سعی میکنن که یک لیست بلند بالا از کلمات رو به جای به کاربردن، حفظ کنند. صحبت با یک فرد بومی (منظور از بومی، شخصی است که زبان مادریش همون زبان مورد نظر شماست) به طور شگفت انگیزی در یادگیری شما موثره، صحبت با یک فرد بومی خیلی بهتر از خوندن کتاب های گرامر و لغت هست و ضمن یادگیری بهتون انگیزه هم میده.

 

پس سعی کنید در اطراف محل زندگیتون یا در بین دوستاتون فردی رو پیدا کنید که زبان بومیش همون زبانی باشه که شما سعی دارید یاد بگیرید. که بتونید روزانه با هم وقت بگذرونید و صحبت کنید.

اگه شما در محل زندگیتون نمیتونین شخصی بومی پیدا کنید پس سعی کنین با استفاده از شبکه های اجتماعی مثل اسکایپ یا برنامه هایی شبیه به اون چنین افرادی رو پیدا کنین و باهاشون ارتباط داشته باشین.

2. اون زبان رو هر روز مطالعه کنید

مردم اغلب، ادعا میکنند که یک زبان رو 5 سال مطالعه کردن ولی هنوز هم مشکل دارن. اما واقعیت این نیست، واقعیت اینه که این افراد شاید حتی هفته ای 2 ساعت هم وقت نمیذارن برای مطالعه و مدام کار نمیکنن و فقط اسمش 5 سال مطالعه هست. چیزی که آشکاره اینه که اگه شما میخواین زبان جدیدی رو در مدت زمان کوتاهی یاد بگیرین، باید واسش انرژی صرف کنین و حداقل روزانه 2 ساعت، مطالعه  مفید داشته باشین.

یک اصل مهم در یادگیری زبان؛ تکرار مداوم و بی وقفست

برای یاد گرفتن یک زبان جدید باید مطالب رو مثل چکش توی مغزتون بکوبید، هی تکرار کنید و تکرار کنید تا کاملا ملکه ی ذهنتون بشن، پس باید هر روز، مطالعه داشته باشین و مداوم کار کنید تا موفق بشید. درغیر این صورت، اگه بین مطالعاتتون فاصله بیوفته شما هرچیزی که، قبلا خوندین رو فراموش میکنین، هیچ نتیجه ای نمیگیرید و زمانی رو که صرف یاد گرفتن کرده بودید هدر میره.

وقتی یادگیری زبان رو شروع میکنید، هیچ تعطلات معجزه آسایی وجود نداره.فقط باید خودتون رو ملزم و متعد به ادامه دادن کنید.

3. همیشه یک فرهنگ لغت همراهتون داشته باشید

به همراه داشتن یک فرهنگ‌ لغت به یادگیری زبان شما سرعت می بخشه چون اینجوری میتونید از زمان های انتظار و بیکاری برای یاد گرفتن بهره ببرید.

فرهنگ لغتتون میتونه یک کتاب یا یک اپلیکیشن در گوشی تون باشه. فقط مهم اینه که هر لحظه که نیاز بود بتونید به سادگی و سریع از اون استفاده کنید.

مخصوصا در مواقعی که با یک فرد بومی مواجه میشید همراه داشتن یک فرهنگ لغت خیلی میتونه کمک کنه، چون اونجوری به خاطر ندونستن یک کلمه مکالمتون پایان پیدا نمیکنه. بعلاوه نگا کردن معنی یک لغت و بلافاصله به کار بردن اون در یک جمله باعث میشه که بهتر اون کلمه توی ذهنتون بمونه و دیگه فراموش نشه.

درضمن، شما میتونین وقتی که در صف فروشگاه منتظرین یا وقتی که توی ترافیک موندین از این فرهنگ لغت استفاده کنید که دراین صورت میشه حداقل روزانه 20 تا 30 کلمه ی جدید یاد گرفت.

 4. ببینید، گوش کنید، بنویسید و بخونید

آسون ترین کاری که شما میتونید انجام بدین اینه که، تلویزیون رو روشن کنین و فیلم هایی با زبانی که در حال یاد گرفتن اون هستید، ببینین و از زیر نویس به هیچ وجه استفاده نکنید که این باعث میشه شما تلاش و دقتتون بیشتر بشه، دراوایلِ راه، سعی کنید فیلم ها و کارتون های تکراری رو ببینین. روزانه به زبانی که دارید یاد می گیرید بنویسید و مطالعه کنید. سعی کنید هر روز یک روزنامه و مجله بخرید و مقالات اون ها رو مطالعه کنید، کلمات جدیدی رو که باهاشون مواجه میشد از دیکشنری نگاه کنید و یادداشت کنید.

هر روز با اون زبانی که دارید یاد می گیرید بنویسید حتی در حد جملات کوتاه و یا لیست خریدتون

در کنار همه ی اینها به برنامه های رادیویی با زبان مورد نظرتون گوش بدین که این کار نه تنها باعث تقویت قوه ی گوش دادنتون میشه بلکه باعث میشه تلفظ صحیح کلمات رو هم، یاد بگیرین.

زبان گوشیتون رو به زبان در حال یاد گرفتن تغییر بدید.

آهنگ دانلود کنید و گوش بدید. سعی کنید کنایه ها و ضرب المثل ها رو یاد بگیرید و اون ها رو به ذهن بسپارید تا وقتی بعدا باهاشون مواجه شدید بتونید تشخیص بدین موضوع صحبت چی هست.

5. اگه امکانش رو دارید سفر کنید

این یکی از بهترین راه ها برای افزایش مهارت هاتون در اون زبانیه که دارید یاد میگیرین. خیلی خوبه اگه بتونید سفر کنید و مدتی رو اونجا بگذرونید.

خودتون رو مجبور به برقراری ارتباط با افراد بومی کنید حتی اگه در حد یک سلام گفتن باشه، از اشتباه حرف زدن و درست تلفظ نکردن نترسید

منبع: wikihow

One thought on “روش یادگیری زبان جدید بدون کلاس رفتن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *