سرعت مطالعه و درک کردن خودتون رو با روش SQ3R بهبود ببخشید

در طول دوران دانشگاه و مدرسه، شما ممکنه انتظارات زیادی از درس خوندن داشته باشید و دانش آموزانی که درس خوندن براشون کار سختیه و یا اینکه احساس می کنند مهارت های کافی رو ندارن، موفقیت براشون سخت میشه. با حضور پیدا کردن در کلاس ها بدون اینکه درس بخونید فقط به خودتون ضربه می زنید. دانشجویان موفق با قصد و منظور مشخصی درس می خونن و برای خودشون هدف تعیین میکنن. روش SQ3R برای کمک به خوندن سریع تر و به یادآوردن مطالب بیشتر نسبت به روش های معمول خوندن، طراحی شده. SQ3R مخفف مراحل مختلف مطالعه کردن هست: survey (بررسی کردن)، question (سوال پرسیدن)، read (خوندن)، recite (نوشتن)، review (مرور کردن). ممکنه به نظر برسه که این روش طولانی و وقت گیر هست اما اگه شما این روش رو امتحان کنید متوجه میشید که مطالب بیشتری در ذهنتون می مونه و کمتر نیاز به دوباره خوانی مطالب پیدا می کنید.در ادامه مراحل این روش رو با هم بررسی می کنیم.

بررسی کنید

قبل از خوندن، مطالب رو بررسی کنید. یک نگاه مختصر روی سرفصل های موضوعی بندازید و سعی کنید خلاصه ای از اون چیزی که می خواید شروع کنید به خوندن رو بدونید. اون قسمت رو به طور سطحی بخونید و پاراگراف انتهایی و خلاصه ی مطالب رو مطالعه کنید تا بدونید اون فصل قراره در مورد چی صحبت کنه. فقط بررسی کنید، کامل و دقیق نخونید. با هدف بدست آوردن یک پیش زمینه و جهت گیری اولیه مطالب رو بررسی کنید این کار به شما کمک میکنه اول مطالب رو سازماندهی کنید و بعد مطالعه کنید. مرحله بررسی، باعث تسهیل خوندن مطالب میشه.

سوال بپرسید

بعد یک نگاه به اولین عنوان فصل بندازید و اون رو به یک سوال تبدیل کنید. یک مجموعه از سوالات رو برای خودتون ایجاد کنید که جوابشون رو در حین خوندن متن پیدا کنید. این مرحله نیاز مستلزم تلاش آگاهانست اما ارزشش رو داره چون منجر به مطالعه فعال میشه؛ بهترین راه برای حفظ مطالب. پرسیدن سوالات باعث تمرکز شما روی مطالبی که نیاز هست یاد بگیرد، میشه. این مرحله باعث میشه که شما بدونید هدفتون چیه.

بخونید

با هدف درس بخونید، از سوالات بعنوان یک راهنما استفاده کنید. برای پیدا کردن سوالاتتون بخش اول فصل رو بخونید. فعالانه برای پیدا کردن جواب سوالات جستجو کنید. اگه اون قسمت رو خوندید و جواب سوالاتتون رو پیدا نکردید، دوباره بخونید. هدفمند درس بخونید، آگاه باشید تا متوجه بشید که نویسنده چه چیزی رو میخواسته به شما بفهمونه و به این فکر کنید که این اطلاعاتی رو که دارید یاد می گیرید کجاها براتون کاربرد داره.

بنویسید

وقتی که یکبار فصل رو خونید، سعی کنید که پاسخ سوالاتتون رو بنویسید، از کلمات و عبارات خودتون برای توضیح دادن استفاده کنید و به زبون خودتون بنویسید.اگه تونستید این کار رو بکنید یعنی شما مطالب رو به خوبی فهمیدید و درک کردید، اگه نتونستید، دوباره یک نگاه اجمالی روی مطالب بندازید. هر وقت پاسخ سوالاتتون رو پیدا کردید اونها رو بنویسید.

مرور کنید

بعد از خوندن کل فصل، حافظتون رو با لیست سوال ها تست کنید. همه ی سوال ها رو مجددا از خودتون بپرسید و به اون ها جواب بدید، یادداشت هاتون رو مرور کنید.الان شما یک سری یادداشت دارید که چکیده ای از فصل رو در اختیارتون میذاره. اگه شما خوب یادداشت برداری کرده باشید، میتونید برای امتحان فقط اون ها رو مرور کنید و نیاز نیست که دوباره کل پاراگراف ها رو مطالعه کنید. همین طور که یادداشت هاتون رو بررسی می کنید، در نظر بگیرید که چجوری اون ها با چیزهایی که تا الان می دونستید و از کلاس های دیگه یاد گرفتید، جور درمیاد. فکر کنید ببینید اهمیت این اطلاعات در چی هست؟ پیامدها و کاربرد اونها چیه؟ چه سوال هایی هنوز در ذهنتون باقی مونده که جوابش رو پیدا نکردید؟ فکر کردن به این سوالات بزرگتر به شما کمک میکنه بدونید جایگاه این اطلاعات جدید در رشته و تحصیلتون چیه و باعث میشه راحت تر مطالب رو حفظ کنید.

مراحل اضافی این روش ممکن هست که وقت گیر باشه اما به بهتر یاد گرفتن شما کمک میکنه. اینجوری شما می تونید با صرف زمان کمتر، بیشتر درس بخونید. اینکه چندتا از مراحل بالا رو دنبال کنید به خودتون بستگی داره. اگه شما بتونید مفید و کارآمد درس بخونید، پس میتونید بیشتر بخونید و با کمترین تلاش، مطالب بیشتری رو به یاد بیارید. صرف نظر از همه ی اینها اگه درسی که میخونید مهم هست، مطمئن بشید که یادداشت های خوب و مفیدی از اون بردارید تا مجبور نباشید مطالب رو دوباره خوانی کنید.

منبع: thoughtco

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *