روش تمرکز کردن برای مطالعه در5 مرحله

زمانی که قصد دارید شروع به درس خواندن کنید افکارهای مختلف نا خودآگاه به سراغتان می­آید و نمیتوانید به خوبی تمرکز کنید. علاوه بر افکار مزاحم ممکنه اطرافیان، کودکان هم باعث به هم ریختن تمرکزتان شود. برای اینکه بتوانید در امتحانات موفق باشید قبل از همه بایدروش تمرکز کردن برای مطالعه را بلد باشید. پس چگونه تمرکز کنید؟ مراحلی را که در ادامه به آنها اشاره کردیم را قبل از شروع مطالعه رعایت کنید تا بتوانید به خوبی تمرکز داشته باشید.

از عوامل مزاحم برای ذهنتان دوری کنید

این کار شایسته ای نیست که در هنگام مطالعه تلفن همراه خود را نزدیک خود قرار بدید، حتی اگر آن را به حالت بی صدا گذاشته باشید. به محض اینکه یک پیام دریافت کنید شما را وسوسه میکند که آن را بخوانید و یا ممکنه تماسی داشته باشید. بنابراین باید تلفن همراه خود را از اتاقی که در آن در حال مطالعه هستید دور کنید. کامپیوتر خود را خاموش کنید مگر اینکه در حین مطالعه به آن احتیاج داشته باشید، در اینصورت فیس بوک، تلگرام، اینستاگرام را خاموش کنید. بازی های مختلف نیز در کامپیوتر وجود دارد و شما نمیتوانید با تمام وسوسه هایی که درون کامپیوتر است به مطالعه بپردازید. اگر موسیقی در حال پخش است آن را خاموش و قطع کنید. یک استثناء وجود دارد آن هم اگر دوستی به عنوان شریک مطالعه داشته باشید که در تمرکز بر مطالعه کمک میکند میتواند گزینه خوبی باشد. در غیر این صورت روی در اتاق خود علامتی بگذارید تا بدون ایجاد مزاحمت مطالعه کنید. اگر در منزل کودکی دارید از والدین خود بخواهید که در زمان مطالعه او را به جایی بیرون از منزل ببرند. اگر هم اتاقی دارید که باعث بر هم زدن تمرکزشما میشود برای مطالعه به کتابخانه بروید. در هنگام مطالعه غیر قابل دسترس باشید تا هیچ چیز در این زمان تمرکز شما را بر هم نزند. اگر در خانه مطالعه میکنید و در میان خانواده احاطه شده اید ممکن است زمان زیادی را برای پیدا کردن آرامش کافی و تمرکز کردن بر روی مطالب صرف کنید. سعی کنید یک اتاق آرام را برای مطالعه در نظر بگیرید اما اگر در منزل کلا یک اتاق دارید به کتابخانه برای مطالعه بروید. اگر مادرتان در حین مطالعه تمرکزتان را بهم میریزد مکان دیگری مثل پارک یا کتابخانه یا مدرسه را برای مطالعه کردن در نظر بگیرید. از تمام اطرافیان بخواهید که هنگام مطالعه شما را تنها بگذارند تا به خوبی تمرکز کنید.

برطرف کردن نیازهای فیزیکی

در هنگام مطالعه ممکن است تشنه شوید بنابراین قبل از شروع حتما یک لیوان آب بخورید و یک بطری در کنار خود قرار دهید. همچنین ممکن است در حین مطالعه گشنه شوید پس حتما غذاهای مقوی مغذی بخورید. دوش بگیرید و لباس راحت بپوشید. دمای اتاق مطالعه را تنظیم کنید. اگر قبل از شروع مطالعه تمام نیازهای فیزیکی خود را برطرف کنید احتمال خیلی کمتری وجود دارد که در حین مطالعه از صندلی خود بلند شوید و تمرکز خود را از دست بدهید. اگر در صبح زود خیلی خوب مفاهیم را در ذهنتان میسپارید آن زمان را برای مطالعه کردن در نظر بگیرید و یا بالعکس اگر در شب بهتر مفاهیم را متوجه میشوید شب را برای مطالعه انتخاب کنید شما بهتر از هر کس دیگری خود را میشناسید بنابراین زمانی را برای مطالعه کردن انتخاب کنیدکه خسته نیستید و به راحتی میتوانید تمرکز کنید.

پاسخ به پرسش های داخلی شما

وقتی در حال کاری یا انجام مطالعه هستید اجازه ندهید که چیزی و یا کسی تمرکز شما رو به هم زند. اگه تلفن خانه به صدا در آمد یا کسی در حال حرف زدن بود یا صدایی به گوش شما رسید بر درس و کاری که در حال انجام آن هستید متمرکز بمانید. وقتی تلفن با شما کار داشت بگویید که من بعدا با او تماس خواهم گرفت و یا اگر کسی با شما کار دارد و صدایتان میکند بگویید که در حال مطالعه هستید و بعدا پاسخگو خواهید بود.

دریافت فیزیکی

بعضی از مردم با  وجود اشتیاقی که به یاد گیری و کسب علم دارند در رسیدن به آن زیاد موفق نیستند. این افراد به این دلیل ناکام در یادگیری اند چون در هنگام مطالعه و یادگیری یک موضوع به چیزی برای بازی کردن در اطراف خود نیاز دارند. گاهی این وسیله یک قلم است یا یک نوار پلاستیکی و حتی یک توپ است.

قلم : بعضی افراد عادت دارند در هنگام مطالعه زیر موضوعاتی که فکر میکنند مهم است را خط بکشند ولی گاهی پیش می­آید که حواسشان نباشد و با خط کشی نادرست بخشی از خود متن اصلی را هم خط بکشند.

نوار پلاستیکی: عده ای دیگه هم با پیچیدن کش به دور قلمشون و کشیدن و رها کردن آن برای خود تمرکز ایجاد میکنند.

توپ : گاهی وقتها هم توپک های کوچکی که در حین مطالعه درون دست یا روی سطحی به حرکت در می آیند عامل به وجود آمدن تمرکز میشوند.

حرکت کردن: یک روش دیگر هم این است که کتاب را روی میز قرار میدهند و با خواندن یک سوال شروع به حرکت میکنند و پاسخ را با خود تکرار میکنند و بعد دوباره به سراغ کتاب می آیند و این روند را تکرار مینمایند.

خلاص شدن از عدم انعطاف پذیری

اگر زمانی که در حال مطالعه هستید مدام به موضوعات منفی مثل: من از درس بدم می آید، درس خواندن کار بیهوده ای است، من خسته ام، اصلا حالم خوب نیست فکر کنید فقط یک نتیجه برای شما به همراه خواهد داشت و آن هم عدم تمرکز مناسب و بی نتیجه بودن مطالعه ی شماست. باید یاد بگیرید که این تفکرات منفی را به مثبت تبدیل کرده و با یادداشت کردن آنچه در حال مطالعه ی آن هستید کمی به این ذهنیت های منفی تلنگر بزنید. مطالعه ی سودمند به طرز شگفت انگیزی میتواند با این افکار به عملی بیهوده و بی نتیجه تبدیل گردد.

 راهنمای سریعِ تمرکز کردن برای مطالعه

  • استفاده از ابزار مناسب برای مطالعه مثل قلم
  • لباس مناسب که در آن احساس راحتی کنید
  • تلقین مثبت و هر آنچه به شما انرژی مثبت میدهد
  • از نظر تغذیه ای به خود برسید و به طور مثال از نوشیدنی که مورد علاقه شما میباشد در هنگام مطالعه بهره ببرید

منبع: thoughtco

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *