رنگ آمیزی بزرگسالان، راهی برای افزایش خلاقیت و آرامش

در گذشته کتاب های رنگ آمیزی فقط مخصوص بچه ها بوده. اما الان مدت زیادیست که کتاب های رنگ آمیزی بزرگسالان هم رواج زیادی پبدا کردن. یک فعالیت معمولی و قدیمی که همه بهش گرایش پیدا کردن، فعالیتی که هنرپیشه ها، مربیان یوگا و محققان اون رو به عنوان یک راه برای درمان بیماری های خفیف روانی، افزایش آگاهی، مدیتیشن و آرامش توصیف کردن. مطابق انجمن هنر درمانی آمریکایی ها؛ هنر درمانی به خودی خود، یک حرفه بهداشت روان است و شامل ایجاد آثار هنری میشه که مهارت های اجتماعی رو توسعه میده، رفتار رو مدیریت می کنه، احساسات رو بررسی می کنه و درگیری های احساسی درونی رو هماهنگ می کنه. این روش شبیه به درمان عمومی هست، با این تفاوت که؛ تصاویر بصری رکن اصلی آن است. با این حال رنگ آمیزی شبیه جلسات هنردرمانی نیست. در حالی که هنر درمانی متکی بر روابط متقابل بین درمانگر و بیمار هست، درمان در قالب رنگ آمیزی فقط متکی بر شخص و رابطه ی اون با قلب، روح و ذهن خودش هست.

در حالی که رنگ آمیزی و هنر درمانی متفاوت از هم هستن؛ رنگ آمیزی بسیاری از مزایای سلامت روان رو ارائه میده که این میتونه برای بزرگسالان اهمیت داشته باشه. مخصوصا برای افرادی که مشغله های زیاد و شغل های سختی دارن و می خوان در کارشون مفید باشن و استرسشون رو کاهش بدن. طبق گفته ی دکتر نیکی مارتینز در روزنامه هافینگتن پست؛ رنگ آمیزی بزرگسالان توسط روانشناس کارل یونگ در اوایل دهه ی 1900 تجویز شده. او معتقده بوده که این کار به افراد در برقراری ارتباط با ناخودآگاهشون کمک می کنه. در هر حال، امروزه ما می دونیم که بسیاری از روانشناسان، رنگ آمیزی رو به عنوان یک جایگزین برای مدیتیشن پیشنهاد میکنن، به عنوان یک ابزار برای ریلکسیشن و آرامش.

رنگ آمیزی باعث کاهش اضطراب و استرس میشه

تحقیقات نشون داده که رنگ آمیزی می تونه باعث  کاهش اضطراب و استرس در بزرگسالان بشه و به اون ها برای تمرینات آگاهی ذهنی (در لحظه زندگی کردن و لذت بردن از تجربه کردن چیزهای جدید) کمک کنه. مقاله ی CNN در این مورد با توجه به تحقیقاتی که در سال 2005 انجام شده، بیان میکنه که “وقتی افراد طرح های ماندلا رو رنگ آمیزی میکنن، سطح اضطراب اونها کاهش پیدا میکنه .” همچنین رنگ آمیزی باعث افزایش تمرکز هم میشه. ما در دنیای شلوغ و پر مشغله ای زندگی میکنیم، اما وقتی شما یک گوشه میشینید و شروع میکنید به رنگ آمیزی حتی فقط برای چند دقیقه، توانایی تمرکز شما بر روی کارها و مسائل زندگیتون بیشتر میشه، در مسائل کاری موفق تر و موثر تر خواهید بود و روابط اجتماعی موثرتری خواهید داشت چون شما فقط در لحظه تمرکزتون رو روی کاری میذارید که دارید انجامش میدید. علاوه بر این واقعیت که رنگ آمیزی جرقه ی خلاقیت رو در ذهن شما ایجاد میکنه و راحتی رو برای روح شما به ارمغان میاره، چندین مزیت غیرمنتظره و حتی تعجب آور دیگه در رنگ آمیزی بزرگسالان وجود داره.

رنگ آمیزی باعث تحریک خلاقیت در ذهن میشه

تحقیقات نشون داده که بهترین ایده ها زمانی به ذهن شما می رسه که قسمت راست مغزتون تحریک بشه. رنگ آمیزی یک فعالیتی هست که با قسمت راست مغز در ارتباطه و به جرقه زدن ایده های نو، برانگیختن تخیلات و واضح سازی تصوراتتون کمک میکنه. پرورش خلاقیت باید یک فعالیت روزانه باشه. هر چی که بیشتر این کار رو انجام بدید، قسمت راست مغز شما فعال تر میشه. حتی اگه شما در حد و مرزهای مشخصی زندگی کنید، رنگ آمیزی به شما کمک میکنه که خارج از اون حصاری که برای خودتون درست کردید، فکر کنید و عمل کنید.

دکتر استن رادسکی؛ روانپزشک، نوروفیزیولوژیست و عصب شناس روش ریلکس کردن بوسیله رنگ آمیزی رو برای کمک به آرامش مغز در محیط های شلوغ، گسترش داد. در مقاله ای از ABC استرالیا او علمی که در پشت مزایای کتاب های رنگ آمیزی برای بزرگسالان را توضیح داده. به گفته ی او “در حال حاضر ما تکنولوژی ای داریم که میتونه امواج مغزی و ریتم قلب رو اندازه گیری کنه که به ما اجازه میده تاثیرات خاصی روی مغز و واکنش های اون داشته باشیم. شگفت انگیز ترین اتفاقی که رخ میده این هست که ما میتونیم تغییرات در ضربان قلب و موج مغزی مون رو مشاهده کنیم.”

رنگ آمیزی باعث ایجاد آرامش در ذهن و بدن میشه

گرچه طبق اظهارات مقاله CNN، طراحی ها و نقاشی های ساده ذهنی تاثیر خیلی کمی بر روی آرامش ذهن دارن اما می تونن در ایجاد یک ابزار مفید برای ریلکس کردن ذهن و بدن مورد استفاده قرار بگیرن. تحقیقات نشون داده بعد از یک روز طولانی کاری یا مسافرت، رنگ آمیزی می تونه به شما کمک کنه که ذهنتون رو پاک کنید، بدنتون ریلکس کنید، روی افکارتون تمرکز کنید و استرستون رو از بین ببرید. رنگ آمیزی یک بازدارنده فعال است که از اینکه وظایف روزانتون در هم گره بخوره و دچار آشفتگی بشید، جلوگیری می کنه. این فعالیت دوران کودکی، یک جهان برای بازسازی فیزیکی و جوان سازی ذهنی رو به روی شما می گشاید. همانند شیوه ی مدیتیشن، رنگ آمیزی به ما نعمت خالی کردن ذهن و در لحظه زندگی کردن رو میده.

علمی که در پس رنگ آمیزی بزرگسالان هست، خیلی جالبه. شما می تونید برای داشتن روحی سالم تر، افزایش کارآمدی و سودمندی، جایگزینی شلوغی با آرامش به رنگ کردن و سایه زدن الگوهای نقاشی پناه ببرید.

منبع: lifehack

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *