8 راه برای مقابله با افسردگی در زندگی روزمره

ما در عصری زندگی می کنیم که افسردگی معضل فراگیر در همه ی اغشار جامعه به شمار می رود. عوامل و موضوعات مختلف دست به دست یکدیگر داده و باعث بروز چنین مشکلی می شود. اینکه بتوان روشهایی را آموخت تا با این مشکل روبرو شد شاید بتواند بخشی از راه حل مساله باشد. در این مطلب چند راه برای مقابله با افسردگی را با هم مرور خواهیم کرد.

1. تغذیه مناسب داشته باشید

تحقیقات نشان داده است که رابطه ی مستقیمی بین نوع خورد و خوراک و خلق و خو وجود دارد، در این زمینه می توان به مواردی مانند: تاثیر فوق العاده ی اسیدهای چرب امگا3 و ویتامین B اشاره کرد. روغن ماهی، برگ سبزیجات، خشکبار، تخم مرغ و یک تکه مرغ برای شروع یک روز انتخاب عالی است. مطمئنا شروع کردن روز با یک لیوان آب میوه ی طبیعی و به پایان رساندن آن با املتی لذیذ نمی تواند جادو کرده و شما را از هر نوع افسردگی رهایی دهد، اما علاوه بر تاثیر مثبت بر روی عملکرد داخلی بدن، خوردن وعده های غذایی مناسب باعث سلامتی بدن و حرکت کردن در مسیر درست می شود.

2. خود را مقابل تابش نور قرار دهید

اختلال فصلی نوعی از افسردگی محسوب می شود. اگر شما در شرایطی قرار گرفته اید که باعث رنجشتان می شود، ثابت شده است که نور خورشید می تواند حس مثبتی به شما بدهد. سعی نکنید که از نور مستقیم دور بمانید، حتی میزان کم (30 الی60 دقیقه) نور خورشید می تواند سطح سروتونین (باعث بروز احساس مثبت در فرد می شود) را در مغزتان افزایش دهد، بنابراین به بیرون بروید کمی قدم بزنید و خرید کنید و یا به همراه دوستان خود یک فنجان چای بخورید و یا حتی هر 24 ساعت یکبار در اطراف محل زندگیتان پیاده روی کنید. اگر تمایلی به جذب نور خورشید ندارید، حداقل برای خودتان هم که شده این کار را انجام دهید.

3. ورزش کنید

وقتی که از نظر روحی در شرایط ضعیفی قرار گرفته باشید می توانید این کار را انجام دهید. شاید شرکت کردن در کلاس های ورزشی و انجام حرکات فیزیکی آخرین راه ممکن برای مقابله با افسردگی باشد. بهرحال، مهم این است که بدنتان در حال تحرک باشد چرا که ورزش می تواند انرژی شما را افزایش دهد، خلق و خوی شما را بهبود بخشیده و استرستان را کاهش میدهد. افرادی که فعالیت بدن به طور منظم انجام میدهند احتمال ابتلا به افسردگی در آنها نسبت به بقیه افراد 30٪ کمتر است. در بعضی موارد پزشکان برای کاهش افسردگی در افراد شنا کردن را برایشان تجویز می کنند. ورزش منظم بسیار موثر تر از انجام تمرینهای زیاد غیر اصولی است، اگر بتوانید به یک روال روزانه و با برنامه دست پیدا کنید میتوانید تاثیرات شگفت انگیز آن را مشاهده نمایید.

4. خواب به اندازه و کافی

مدت زمان مورد نیاز برای یک خواب با کیفیت یعنی هشت ساعت در شبانه روز، همانقدر که خواب نا کافی می تواند برای بدن مضر باشد خواب زیاد هم آسیب زننده است. یک محیط آرام، محل خواب گرم و نرم، شمع معطر، پرده های نورگیر و مناسب برای اتاق خواب خود در نظر بگیرید، اما همچنین باید بدانید که یک روال منظم برای خواب خود در نظر بگیرید. در طول شبانه روز حدود 10 ساعت خواب برای افرادی که زیاد می خوابند مساله ی منطقی محسوب می شود، بنابراین اگر بیش از این مقدار خوابیدید نتوانستید از رختخواب خود برخیزید باید، با پزشک خود درباره ی حل این مشکل صحبت کنید. خسته بودن و ناتوانی در طول روز بسیار با هم متفاوت هستند.

5. خاطرات خوب را به یاد بیاورید

عکس هایی که باعث خوشحالی شما می شوند و یاد آوری بهترین زمانهایی را که با خانواده و دوستان خود گذرانده اید باعث ایجاد حس مثبت در شما خواهد شد. سعی کنید این خاطرات و عکس ها را در جای جای خانه ی خود، بر روی صفحه ی تلفن همراه یا یک قاب عکس در محل کار و یا کنار آینه خود نگه دارید تا هر روز به آن نگاه کنید. انجام این کار فقط به منظور مرور لحظات بی نظیر زندگی نیست، بلکه بدلیل ایجاد انگیزه در شماست. بعد از مدتی تاثیر شگفت انگیز آن را در زندگی روزانه ی خود خواهید دید.

6. مراقب خود بودن را تمرین کنید

تعریف مراقبت در بین افراد مختلف متفاوت است. از بهداشت فردی تا خلاقیت داشتن در کارها و نوع تغذیه، حتی انتخاب کتابی که قرار است نیم ساعت در روز مطالعه شود تا نوع پارچه ای که در محل خواب استفاده شده را شامل می شود. گام اول شناسانی هر آنچه که باعث خوشحالی تان می شود.، گام بعدی وقت گذاشتن روزانه برای هر چیزی که موجب شادابی شما خواهد شد. هنگامی که افسردگی خود را کاهش دادید، اجازه ندهید هر کسی بتواند باعث ناراحتی شما گردد، این خودخواهی نیست فقط لازم است در چنین شرایطی به فکر خودتان باشید.

7. عوامل را شناسایی کنید

متخصصان سلامت روان پیشنهاد می کنند که یک دفتر خاطرات برای خود تهیه کنید، نه تنها انجام این کار می تواند به شدت تاثیر گذار باشد، بلکه به شما در بدست آوردن روحیه و خلق و خوی خوب کمک خواهد کرد و کمک می کند به دنبال افراد و اتفاقاتی باشید که روحیه ی شما را بهتر می کند. یک دفترچه مناسب با کاغذهای جذاب در رختخواب خود داشته باشید و هر شب خاطرات روزانه ی خود را به آن اضافه کنید حتی اگر چند خط بیشتر نباشد، این بهترین کار است. با گذشت چند ماه شما می توانید الگوهای منفی که آزارتان می دهد را شناسایی کنید و از تکرار آنها جلوگیری کنید.

8. آنچه در دل دارید را بیان کنید

شاید مهمترین گام برای مقابله با افسردگی قطع رابطه نکردن با اطرافیان است. افسردگی به طرز باور نکردنی باعث گوشه گیری در افراد می شود، به طوری که در بسیاری از موارد فرد هیچ علاقه ای به بودن در جمع ندارد، حتی دوست ندارد از اتاق خود بیرون بیاید و بقیه را کاملا نادیده می گیرد. سعی کنید اگر چنین فردی در اطرافتان است به او یک پیام دهید، بگذارید بدانند که چه حسی نسبت به آنها دارید، کمی فرصت دهید چرا که آنها بیشتر از هر وقت دیگری به کمک شما نیازمندند. فراموش نکنید بسیاری از افراد هستند که چنین شرایطی را تجربه کرده اند، شما مجبور نیستید به تنهایی از پس این مشکل بر آیید.

منبع: cosmopolitan

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *