10 راه ساده برای سحرخیز شدن

برخی از افراد به طور طبیعی سحرخیز هستند ولی بعضی های دیگه دلشون می خواد تا لنگه ی ظهر توی رختخوابشون باشن. همه ی ما این ضرب المثل معروف سحرخیز باش تا کام روا شوی رو شنیدم و اغلب از مزایای اون مطلع هستیم ولی با این حال حتی اگه دلمون هم بخواد زود بیدار بشیم نمی تونیم و برامون کار سختی هست. در این مقاله ده روش ساده گفته شده که به شما کمک میکنه تا سحرخیز باشید.

1. بیشتر بخوابید

در طول شب شما باید حداقل هفت ساعت بخوابید. این یک زمان اثبات شدست که بدن شما برای خوب کار کردن به این استراحت نیاز داره. پس شب ها زودتر بخوابید که وقتی صبح ساعت تون زنگ می خوره با آرامش بیدار شید. اگه به اندازه کافی بخوابید، احتمالا به ساعت هم نیاز نخواهید داشت چون بدنتون به اندازه کافی استراحتش رو کرده. حواستون باشه که فقط با یکی دو روز عمل کردن به این روش به اون چیزی که می خواهید نمی رسید.

2. از تلویزیون در اتاق خواب استفاده نکنید

تلویزیون، موبایل و سایر ابزارهای الکترونیکی رو خارج از اتاق خواب بذارید. یک اتاق کاملا تاریک باعث میشه که خواب راحت تری داشته باشید. حتی اگه زمانی که می خواهید بخوابید بیرون کاملا تاریک نیست و نورها اتاق شما رو روشن می کنند، از یک پرده محافظ نور استفاده کنید. بهترین فضا رو برای یک خواب راحت آماده کنید.

بعضی از افراد عادت دارند که تلویزیون تماشا کنند تا خواب برن. صفحه های نمایش الکترونیکی مثل تلویزیون، لپ تاب و …، فضا رو روشن نگه میدارند و معمولا به جای اینکه به ما آرامش بدن ما رو به هیجان میارن چون اغلب، ما فیلم های سرگرم کننده نگاه می کنیم. اگه به چیزی برای اینکه آروم بخوابید نیاز دارید، می تونید یک موسقی آرام و یا کتاب خوندن رو امتحان کنید.

3. وقتی که خسته شدید به رختخواب برید

تلاش برای خوابیدن وقتی که خواب تون نمیاد یک اشتباه بزرگ هست. شما هی از این پهلو به اون پهلو می چرخید ولی خواب نمیرید، این باعث میشه که مضطرب و نگران بشید یا حتی کمی عصبی. اگه شما صبح ها زود بیدار بشید، شب ها هم خسته میشید و راحت تر می خوابید پس به یک الگوی خواب صحیح می رسید. این کار ممکن هست کمی طول بکشه ولی ارزشش رو داره.

4. یک روال منظم برای خواب تون داشته باشید تا سحرخیز بشید

داشتن یک روال منظم برای خوابیدن و بیدار شدن به بدنتون کمک میکنه که برای فعالیت های روزانه آماده بشه. ریتم شبانه روزی بدن، از ما می خواد که وقتی هوا تاریک شد بخوابیم و هر وقت هوا روشن شد بیدار بشیم. افرادی که خارج از منزل کار می کنند، ارزش خواب شب رو خیلی بهتر می دونند. اونها به این نتیجه رسیدند که؛ خوب خوابیدن در شب، باعث بهتر کار کردن در روز میشه. شغل همه ی ما جوری نیست که خارج از خونه کار کنیم و یا فعالیت بدنی داشته باشیم، اما باید برای سلامتی بدن و داشتن یک خواب منظم تمرین کنیم.

5. با اولین زنگ ساعت بیدار بشید

اینکه بیدار باشید ولی از رخت خواب بیرون نیاید شما رو خسته تر می کنه. به محض اینکه بیدار شدید، از جاتون بیرون بیاید و روزتون رو شروع کنید. با اولین زنگ ساعت که بیدار میشید رختخواب رو ترک کنید نه اینکه هی ساعت رو برای 5 دقیقه دیگه مجددا کوک کنید. شما اگه قرار باشه برای تفریح بیرون برید، حتما خیلی زود بیدار میشید، این کار رو برای یک هفته انجام بدید تا بدنتون بهش عادت کنه.

6. وقتی که بیدار شدید شروع به حرکت کنید

به محض بیرون اومدن از رختخواب به جای چک کردن گوشی و کارهای دیگه، سریع دست و صورت خودتون رو بشورید و یک لیوان آب بخورید. این کار به شما کمک می کنه که سرحال بشید و برای صبحانه خوردن و انجام فعالیت های روزانتو آمادگی کامل کسب کنید.

7. هر روز در یک ساعت مشخص بیدار بشید

اگه شما هر شب سر یک ساعت مشخصی بخوابید و هر روز هم در یک ساعت مشخص بیدار بشید، بدن شما یک الگوی مشخص رو تنظیم و ایجاد می کنه که به طور طبیعی دوست داره از اون پیروی کنه پس این باعث میشه که شما به یک فرد سحرخیز تبدیل بشید. اگه از این الگو در آخر هفته ها و روزهای تعطیل، تبعیت نکنید دوباره همه چیز بهم می ریزه و زحمت هاتون به هدر میره. پس این روال منظم ایجاد شده رو هر روز دنبال کنید. اگه شما هر روز زود بیدار بشید می تونید کارهای بیشتری رو انجام بدید در نتیجه آرامش بیشتری خواهید داشت و کمتر احساس آشفتگی می کنید.

8. سعی کنید صبح ها بیرون از خونه کار کنید

سعی کنید کارهای بیرون از خونه رو برای اول صبح بذارید. یا اگه کاری ندارید می تونید اول صبح خودتون رو با تمرینات ورزشی شروع کنید. ممکن هست وقتی که زود بیدار می شید کمی احساس خستگی کنید ولی با کار کردن و یا ورزش کردن انرژی کافی برای شروع روزتون رو بدست میارید. ورزش کردن در عصر خیلی توصیه نمیشه چون شما رو به هیجان میاره و باعث پرخوری میشه که اینها نمیذارند شما شب رو راحت بخوابید.

9. نور طبیعی جذب کنید

قدم بزنید و به دنبال خورشید بگردید. هر روز حداقل 15 دقیقه بیرون از خونه برید تا گرمای خورشید رو حس کنید و از هوای تازه لذت ببرید. همه ما به ویتامین دی نیاز داریم، در زمستون ها جذب ویتامین دی کمتر هست پس باید سعی کنید که در طول روز، بیشتر بیرون از خونه باشید. حتی اگه ظهرها در اطراف دفتر کارتون قدم بزنید، از فایده های اون بهره مند میشید و بعدازظهر سرحال و با انرژی خواهید بود.

10. هر روز رو با یک انگیزه مشخص شروع کنید

همه ی ما به چیزهایی نیاز داریم که بهمون انگیزه بدن. این چیز می تونه شغلمون، خانوادمون، حیوان خانگی مون و یا مدیتیشن اول صبح مون باش. اگه شما چیزی رو داشته باشید که باعث خوشحالی تون بشه و بهتون انرژی بده، می تونید هر روز صبح رو به امید اون زود بیدار بشید. هر روزتون رو برنامه ریزی کنید و بخشی از زمانتون رو صرف خودتون کنید، بخشی رو صرف اطرافیانتون و زمانی رو هم به انجام سرگرمی ها و علائق تون بگذرونید. اگه شما بیشتر از 7 ساعت بخوابید، اونوقت زمانی رو که می تونستید کارهای مورد علاقتون رو انجام بدید و ازش لذت ببرید رو از دست دادید.

به طور منظم هر روز زود بیدار شدن، شما رو به یک فرد سحرخیز تبدیل می کنه. راهکارهای ارائه شده ی بالا رو حداقل برای 7 روز امتحان کنید تا عادت بد خوابی تون رو از بین ببرید. اون وقت شما برای شروع کردن روزتون، شاداب تر و پرانرژی تر خواهید بود.

منبع: lifehack

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *