۵ راه حل برای شکل گیری یک عادت جدید

همه ما یک سری عادت ها – چه خوب و چه بد- داریم؛ با اونها مقابله میکنیم، ازشون انگیزه میگیریم، وجودشون باعث استارت زدن بعضی از کارهامون میشه و باهاشون با مشکلات مبارزه میکنیم. اما با همه ی این ها تغییر یک عادت اینقدر برامون سخته که انگار می خوایم کل زندگیمون رو تغییر بدیم . اگه نتونیم عادت های بدمون رو تغییر بدیم  یا عادت های جدیدی رو توی خودمون ایجاد کنیم، در انجام بعضی کارها به مشکل برخورد میکنیم.
مثلا اگه میخواین که یک فرد مهم باشید، زندگی هدفمند و اندام متناسبی داشته باشین و…، باید عادت های خوبتون رو گسترش بدین و واقعا بخواین که تغییر ایجاد کنید. خوشبختانه این کار ساده تر از اون چیزیه که اکثر افراد فکر میکنن؛ ساده هست اما آسون نیست برای همینه که همیشه وسط کار اونجا که همه چی سخت میشه شما همه چی رو به حال خودش رها میکنید و ادامه نمی دین.

مهم ترین چیزی که در اولین مرحله میخوام بهتون توصیه کنم اینه که یک هدف و یک عادت رو انتخاب کنید. بله شما کلی برنامه برای تغییرات دارید ولی قرار نیست همه رو با هم شروع کنید برای الان یکی رو انتخاب کنید و برای بوجود آوردن اون عادتی که توی ذهنتون دارید مراحل زیر رو دنبال کنید:

 

1.کم کم شروع کنید

این مساله خیلی خیلی مهمه و من بارها روی اون تاکید میکنم همیشه فقط یک عادت رو انتخاب کنید، روی همون یکی تمرکز کنید، و کم کم شروع کنید. کم کم یعنی فقط ۲ دقیقه مدیتیشن برای روز اول، فقط ۵ دقیقه در روز بنویسید، فقط ۵ دقیقه ورزش کنید یا فقط یک عدد سبزیجات در روز بخورید. اگه اینجوری شروع کنید و جلو برید یعنی شما وارد مبارزه با سخت ترین قسمت کار شده اید. همیشه شروع کردن کارها و ایجاد عادت ها سخته. مثلا من روزهای اول به خودم میگفتم فقط کفش هاتو بپوش و از خونه برو بیرون و اینجوری بود که عادت پیاده رویم شروع شد حتی بعدها تونستم توی مسابقات دوی ماراتون شرکت کنم، یا به خودم میگم قلم و رنگتو دربیار و شروع کن به کشیدن. این ها باعث میشدن کم کم عادت هایی که میخواید در شما ایجاد بشه، کم کم و با مدوامت شروع کنید.

2.انتخاب های مختلف رو حذف کنید

تصمیم گیری لحظه ای برای انجام کارها و تکرار اونها برای تبدیل شدن به یک عادت. بله همینه؛ درمورد کاری که می خواین انجام بدین فکر نکنین؛ وقتی میگم فکر نکنید منظورم اینه که خودتون رو با چند تا انتخاب و بهونه گیج نکنید.  یک تصمیمی رو برای زمان آینده بگیرین و به مدت یک ماه هر روز اون رو انجام بدین، طوری که مثل سایر کارهای روزمرتون توی برنامتون باشه. هدفتون رو یادداشت کنید و اون رو نزدیک جایی که کار باید انجام بشه بذارین. در واقع نکته اصلی اینه که یک تصمیم بگیرید، بعد هر روز اون رو انجام بدید؛ بدون فکر کردن.

 3.یک نفر رو برای یادآوری داشته باشید

حداقل یک نفر رو داشته باشید که بهش گزارش بدید، که اون حواسش به شما باشه و گاهی بهتون گوشزد و یادآوری کنه. مثلا میتونید در انجمن دونده ها عضو بشید یا یک دوست داشته باشید که توی هدف هاتون شما رو همراهی کنه اینجوری هر وقت به قسمت های سخت رسیدید و میخواستید جا بزنید اون مانع شما میشه.

4.اون کار رو برای خودتون جذاب نشون بدید و ازش لذت ببرید

وقتی قراره یک عادت جدید در خودتون پرورش بدید سعی کنید اون رو دوست داشته باشید و از انجام دادنش لذت ببرید، نه اینکه فقط انجامش بدید چون که مجبور هستید. اون عادت رو به یک کار سرگرم کننده و جذاب تبدیل کنید تا با اشتیاق اون رو انجام بدین. ببینین که چطور میتونین اون رو برای خودتون جذاب و سرگرم کننده کنین؟ و بعد ببینین که آیا از عملکرد خودتون راضی هستین یا نه؟

عادت ها خیلی بهتر به وجود شما گره میخورن اگه از انجام دادنشون لذت ببرید و یا روی قسمت لذت بخش و دوست داشتنی شون تمرکز کنید.

5.به عادت هاتون پایبند باشید

برای کاری که انجام میدین متعهد باشین و در عین حال که به انجام اون عادت کردین، ببینین دلیل اصلیتون برای انجامش چی بوده؟ آیا به خاطرکمک به دیگران اونو انجام میدین؟ یا بخاطر اینکه فکر میکنین با انجامش سالم و شادترین؟ اگه اون کار رو برای این‌که از نظر شما کارخوبیه انجامش میدین، وقتی هدف و انگیزتون از انجام یک کار مشخص باشه به این راحتی ها ترکش نمی کنید.

شما میتونین از مورد اول شروع کنین و کم کم که موفق شدین موردهای دیگه ای رو خودتون به این موارد اضافه کنید که این شانس موفقیت شما رو در انجام کارتون بیشتر میکنه. اینطوری شما میتونید کارهای قدیمی خودتون رو آگاهانه انجام بدین و کارهای جدیدی رو بارها و بارها تکرار کنین تا که تبدیل به یک عادت روزانه بشه.

یک عادت خوب که هر روز انجامش میدید، گام های کوچیک اما هدفمند، پشتیبانی و یک لبخند میتونه جهان رو متفاوت تر کنه.

منبع: zenhabits

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *