7 راه افزایش تمرکز درکار

در محیط کار سرتان با بسیاری از همکاران، دوستان، فناوری های نوین گرم خواهد بود، اینکه با همه ی این موضوعات هشت ساعت با تمرکز کامل و به طور مفید کار کنید تقریبا غیر ممکن است. به کار گیری راه های افزایش تمرکز در محیط کار کمی سخت به نظر میرسد، در واقع میتوان گفت اجتناب از عوامل حواس پرتی در محیط کار بسیار سخت است. درست مانند رفتن همه روزه به باشگاه و مراقبت از سلامتی خود، متمرکز ماندن در محل کار هم یک عادت بسیار خوب است. یکی از عوامل موفقیت در شغل، داشتن تمرکز در هنگام کار کردن است که خیلی از افراد از فقدان این موضوع در حین انجام کارهای خود رنج می برند. سعی کرده ایم امروز چند ترفند برای ایجاد تمرکز در محل کار را بیان کنیم.

1. اهداف خود را ترسیم کنید

سعی کنید هر روز به جای اینکه بگویید”من امروز هشت ساعت کامل کار می کنم” لیستی از کارهای خود را بر اساس اولویت در هفته مشخص نمایید. این کار کمک می کند از هر گونه واکنشی که باعث حواس پرتی شما در طول انجام کارهایتان می شود دوری کنید. هر روز صبح لیست خود را بررسی کنید و تصمیم بگیرید که چه کارهایی را می توانید در آن روز انجام دهید. به طور مثال برای خود مشخص نمایید که امروز باید تا یک قسمت مشخص از پروژه ای که در دست دارید را پیش ببرید و یا چند کار را برای یک روز خود مشخص کرده و حتما آنها را انجام دهید.

2. کار کردن در بازه های 60-90 دقیقه ای

در هنگام کار کردن طولانی ممکن است که کم کم  هشیاری خود را از دست بدهید و هر عاملی باعث عدم تمرکز و حواس پرتی شما در حین کار شود. یک تایمر را تنظیم کنید و بازه های زمانی مشخصی را برای خود تعریف کرده و در پایان هر مدت زمان دست از کار بگشید. هنگامی که در حال استراحت هستید تمرکز خود را با گوش دادن به موسیقی، پیاده روی خیلی کوتاه و یا خوردن ناهار دوباره بازیابی کنید.

3. عامل حواس پرتی را از بین ببرید

محیطی که در آن کار می کنید شاید دارای عوامل منحرف کننده زیادی باشد، سعی کنید از تمام آنها و روابطی که باعث وسوسه شما در حین کار می شود دوری کنید. این عوامل میتواند هر چیزی باشد، ایمیل، تلفن محل کارتان، تلفن همراه، حرف زدن با همکاران و خیلی موضوعات دیگر. برای این که به این هدف برسید باید یک محل آرام مانند اتاق کنفرانس برای انجام کارهای روزانه خود پیدا کنید. اگر نیاز به یک سیستم برای انجام دادن کارهای ضروری خود داشتید، از مسئولان خود بخواهید تا برای شما فراهم آورند.

4. از آنچه باعث حواس پرتی است استفاده مفید کنید

حواس پرتی همیشه هم یک موضوع بد و منفی نیست، به شرطی که در جهت پیشبرد بهتر مسائل و روند کاریتان از آن بهره ببرید. مثلا برای بهتر شدن بخش هایی از کار که به کندی پیش می رند میتوانید برای خود نوعی پاداش در نظر بگیرید که در صورت بهتر شدن روند کار از آن بهرمند شوید. میتوانید برای اینکه با انرژی بیشتری کارهای روزانه ی خود را شروع کنید، قبل از شروع کمی با دوستانتان تلفنی به گپ و گفت بپردازید تا کمی انرژی مثبت دریافت نمایید. همچنین میتوانید از شبکه های اجتماعی برای تبادل نظرهای کاری و ارسال و دریافت مطالب استفاده کنید، با این کار هم قدری تفریح کرده اید و هم کمی به کارهای خود رسیدید. به یاد داشته باشید که هرگز نگذارید این نوع کارها از کنترل شما خارج شوند.

5. برای افزایش تمرکز کار ها را از هم تفکیک نمایید

مدیتیشن یک راه عالی برای ایجاد تمرکز در محل کار است، زیرا در هنگام انجام آن شما و افکار خودتان تنها هستید. اگر این کار را انجام نمی دهید سعی کنید کارهای روزانه خود را یکی یکی انجام دهید. زمانی که مشغول خوردن ناهار هستید فقط ناهار بخورید و به کار دیگه ای نپردازید. روزنامه خواندن و چک کردن ایمیل خود را به طور همزمان انجام ندهید. در جلسه های کاری تنها حضور فیزیکی نداشته باشید و شش دانگ حواستان در جلسه باشد و یا با تلفن همراه خود بازی نکنید.

6. به خودتان توجه داشته باشید

سعی کنید بیشتر به خودتان توجه کنید تا ببینید چه چیزهایی شما را پریشان می کند؟ چه افکاری درست قبل از بر هم خوردن تمرکزتان به سراغر شما می آید؟ آیا شما خسته یا گرسنه هستید؟ همانطور که به دنبال عوامل تشویش ذهنی خود هستید و در می یابید که چه چیزی باعث حواس پرتی شما می شود، قبل از آنکه باعث ضربه زدن به کارتان شود آن موضوع را حل کنید.

7. از تکنولوژی به نفع خود استفاده کنید

سعی کنید بیش از حد در اینترنت و صفحات وب مشغول به گشت و گذار نباشید، بسیاری از برنامه ها و تکنولوژی های مدرن واقعا می توانند به شما کمک کنند تا با تمرکز بیشتری به کارهای خود بپردازید. بعد از شناخت عادت های خود، تعدادی از آنها که به شما در رسیدن به اهدافتان کمک میکند را انتخاب نمایید، اما اجازه ندهید که هیچ چیز باعث حواس پرتی شما شود.

منبع: mensfitness

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *