چند راهکار مؤثر برای یادگیری تندخوانی

فرقی نمی کنه که سر کلاس درس در حال خوندن کتاب های فلسفی هستید یا مشغول مطالعه ی روزنامه های صبحگاهی، در هر حال گاهی خوندن و مطالعه کردن واقعا خسته کننده میشه. مهارت تندخوانی رو در خودتون پرورش بدید تا به راحتی بتونید بیشتر و سریع تر مطالعه کنید. تندخوانی مهارتیه که اگه اون رو کسب کنید میتونه تغییرات مثبتی رو توی زندگیتون ایجاد کنه و به موفقیت شما کمک کنه. در این مقاله راهکارهایی برای یاد گرفتن تندخوانی ارایه شده که عمل کردن به اونها می تونه براتون مفید باشه.

1. با صدای بلند نخونید

اغلب افراد، عادت دارن که با صدای بلند متن ها و نوشته ها رو بخونند یا برای خودشون تکرار کنن اون ها فکر می کنند این کار باعث میشه راحت تر مطالب رو به ذهن بسپارن اما باید بدونند که سرعت خوندنشون با این کار کاهش پیدا می کنه. شما می تونید با کارهایی مثل آدامس جویدن این عادت رو به حداقل برسونید و یا اینکه اگه عادت دارید لب هاتون رو موقع مطالعه تکون بدید با انگشت های دستتون مانع این کار بشید.

2. قسمت های خونده شده رو بپوشونید

بعضی اوقات موقع مطالعه کردن چشم ها به کلمات قبلی برمی گردند، خیلی وقت ها فقط یک نگاه کوچیکه که توی بهنر فهمیدن هم تاثیری نداره شاید از روی عادت و یا حواس پرتی باشه. از این به بعد برای اینکه این اتفاق نیفته با یک تکه کاغذ یا مقوا مطالبی رو که می خونید رو بپوشونید.

3. به حرکت چشم هاتون دقت کنید

وقتی شما در حال مطالعه هستید، چشمها به سرعت حرکت می کنند، روی بعضی از کلمات متوقف می شن و بعضی ها رو نادیده می گیرن. این رو باید بنونید که چشم ها فقط وقتی که متوقف می شن مینونن بخونن پس اگه شما بتونید حرکت دادن چشمتون رو در یک خط به حداقل برسونید سرعت خوندنتون چند برایب میشه.در مورد محدودیت های دید چشم در زبان انگلیسی تحقیقاتی انجام شده که جالبه بدونید:

 • نسبت به جایی که موقعیت چشم شما هست فقط 8 حرف سمت راست و 2 حرف سمت چپ رو می تونید بخونید. و این نهایتا میشه دو یا سه کلمه در هر دفعه حرکت چشم ها.
 • شما فاصله بین 9 تا 15 حرف سمت راست رو تشخیص می دید اما به وضوح نمی تونید اون ها رو بخونید.
 • خواننده های معمولی نمی تونند کمات خط های دیگه رو پردازش کنن. اینکه بتونید این مهارت رو که از یک خط رد بشید و بعد کلمات اون رو متوجه بشید در خودتون ایجاد کنید، ممکنه کمی سخت باشه.

4. چشم هاتون رو عادت بدید که کمتر حرکت کنند

به طور معمول این مغز شماست که به چشم ها دستور میده روی هر کلمه چقدر مکث کنه و چقدر حرکت کنه. مغز، با توجه به میزان آشنا بودن کلمه و طول یک کلمه این دستور رو صادر میکنه. پس اگه شما به چشم هاتون یاد بدید که روی قسمت های خاص متن حرکت کنن سرعت خوندنتون بیشتر میشه. راه های زیر رو امتحان کنید:

 • یک خط از متن رو انتخاب کنید و یک تکه کاغذ بالای اون خط بذارید.
 • روی کاغذ بالای اولین کلمه ی خط، یک x بنویسید.
 • حالا  یک x بالای کلمه سوم بذارید. اگه متن آسونه X رو بالای کلمه پنجم بذارید.
 • همین طور ادامه بدید تا اخر خط
 • همین طور که کاغذ رو پایین میارید متن رو بخونید و سعی کنید تمرکزتون روی کلماتی باشه که بالای او ها رو x نوشتید. اینجوری میتونید چشم ها رو عادت بدید که فقط جاهای خاصی از متن متوقف بشن.

5. سرعتتون رو بیشتر از اون چیزی که می تونید، بالا ببرید

بعضی از برنامه ها شما رو عادت می دن به سریع خوندن بدون اینکه متن رو متوجه بشید و این کار رو تا جایی ادامه میدن که مغزتون عادت کنه ولی این یک روش به اثبات رسیده نیست. این کار سرعت خوندن شما رو افزایش میده ولی اینجوری شما هیچی از اون متن رو نمی فهمید یا خیلی کم از اون چیزی رو متوجه میشید. روش زیر رو امتحان کنید و بعد از چند روز تغییرات رو احساس کنید:

 • یک مداد بردارید و به کمک او یک خط از یک متن رو بدون خوندن دنبال کنید و زمان بگیرید، مثلا میشه یک هزارم ثانیه.
 • خب حالا دو دقیقه زمان بذارید و اون خط رو تند تند در مدتی که بالا بدست آوردید بخونید مهم نیست اگه متوجه نمی شدید چی میخونید. فقط دو دقیقه این کار رو تکرار کنید. و تمام سعی خودتون رو کنید که روی اون خط تمرکز کنید
 • حالا یک دقیقه استراحت کنید و دوباره شروع کنید. این دفعه سه دقیقه وقت بذارید و سریع تر ادامه بدید و دو خط رو در مدت زمان بدست اورده بخونید.

6. استفاده از نرم افزارهای تندخوانی

اگه با روش بالا موفق به افزایش سرعتتون نشدید میتونید از نرم افزارهای طراحی شده برای این کار استفاده کنید. روش این نرم افزارها اینجوریه که یک کلمه رو به شما نشون میدن و سریع از روی صفحه محوش میکنن شما باید سریع اون رو بخونید. سرعت خوندن قابل تغییر هست و شما می تونید کم کم اون رو افزایش بدید. این روش برای خوندن تیتر روزنامه ها و خلاصه نویسی ها خوبه اما برای وقت هایی که بخواید برای سرگرمی مطالعه کنید جوابگو نیست.

منبع: wikihow

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *