7 راهکار برای اینکه شب امتحانی نباشید

در مورد شب امتحان و استرس ناشی از درس نخوندن و گذاشتن همه چیز برای لحظه ی آخر حرف زدیم. گفتیم که دلایلی وجود داره که باعث میشه شما شب امتحانی باشید و حالا می خوایم راهکارهایی ارائه بدیم که شما از اون ها کمک بگیرید و دیگه همه ی درس خوندن تون رو برای شب امتحان نذارید تا بتونید موفق تر باشید.

1. اول برای وقت تون برنامه ریزی کنید، بعد زمان های خالی رو با مطالعه پر‌ کنید

به تفاوت های بین دویِ 100 متر و ماراتُن فکر کنین. در اولین مورد شما قادر هستید حداکثر تلاشتون رو بکنید چون شما میتونید خط پایان رو ببینید و میدونید که به زودی بهش میرسین. دونده های ماراتن خیلی خوش شانس نیستن. اونها میدونن که یک راه طولانی پر از درد و خستگی رو در پیش دارند و به طور ذهنی تمام تلاششون رو میکنند تا مطمئن بشن که میتونن همه ی 26.2 مایل رو طی کنن. در مورد امتحان هم همین طور هست چون شما نتیجه رو در همون لحظه به طور عینی نمی بینید دلتون نمیخواد مطالعه کنید. پس بهتره برای جلوگیری از به تعویق انداختن مطالعه اول برای همه ی کارهاتون برنامه ریزی کنید بعد جاهای خالی رو با درس خوندن پر کنید. اینجوری چون می خواید تایم خالی تون رو پر کنید بهتر مطالعه می کنید از طرفی با برنامه ریزی و اختصاص زمان های کوتاه با تعداد بیشتر، کارآمدتر و با تمرکز بیشتر مطالعه می کنید.

2. برای پایان روزتون آلارم بذارید

مطالعه در بازه های زمانی کوتاه به شما اجازه میده که در طول روز چندین بار مطالعه داشته باشید، وقتی شما از اول روز شروع کنید به درس خوندن و در بین اون استراحت کنید و کارهای دیگه رو انجام بدید، همه ی درستون تلنبار نمیشه برای  آخر شب. وقتی شما همه رو میذارید برای پایان روز مجبورید بدون وقفه شروع کنید به درس خوندن بدون هیچ استراحتی و این کار شما رو خسته میکنه و همچنین شما مجبورید از خوابتون بگذرید تا درس هاتون تموم بشه. تصور کنید که پایان روز رسیده و وقت خواب شماست و هنوز مطالعه ی شما تموم نشده؛ اینجاست که اگه شما نخوابید، چون خسته هستید هیچی از درسی که می خونید رو متوجه نمی شید، اگر هم بخوابید، صبح باید زودتر بیدار شید و درستون رو بخونید پس خواب کامل و راحتی نخواهید داشت. حالا راه حل چیه؟ شما باید برای جلوگیری از این کار، پایان روزتون رو مشخص کنید مثلا برای 45 دقیقه قبل از وقت خوابتون ساعت بذارید و خودتون رو مجبور کنید که مطالعه کردن درس هاتون تا قبل از اون تموم بشه، بعد کارهاتون رو انجام بدید و حداقل 8 ساعت به طور مفید بخوابید. وقت مطالعه + وقت آزاد + خواب = دانشجوهای شاد و موفق.

3. از خودتون امتحان بگیرید

یکی از دلایلی که باعث میشه شما شب امتحانی باشید اینه که فکر می کنید همه چیز رو بلدید و مباحث رو سر کلاس یاد گرفتید، بعد موقع خوندن که می رسه متوجه میشد خیلی ضعف و سوال دارید که اون ها رو باید رفع کنید. فریب توضیحات ساده استاد رو نخورید، اون ها روی موضوعی که درس میدن، تسلط کامل دارن برای همین شما سر کلاس حس می کنید موضوع خیلی ساده و پیش پا افتادست. بهترین راه حل برای این مشکل اینه که شما از خودتون امتحان بگیرید یا اون درس رو برای کسی که بلد نیست توضیح بدید. این ها به شما کمک می کنن که واقعا متوجه بشید در چه قسمت هایی ضعف دارید و چه مطالبی رو هنوز به خوبی یاد نگرفتید.

طبق گفته ی انیشتین:” وقتی شما نتونید موضوعی رو به سادگی و روان توضیح بدید، یعنی به اندازه کافی اون رو درک نکردید و متوجه نشدید.”

4. زمان مطالعه تون رو به قسمت های کوچیک تر تقسیم کنید

این رو گفتیم که اگه شما 7 ساعت در طول 7 روز درس بخونید (روزی یک ساعت) خیلی مفید تره تا اینکه 7 ساعت در یک روز بدون وقفه درس بخونید. دلیلشم این هست که وقتی شما یک مطلب جدید رو یاد می گیرید ذهنتون برای ذخیره کردن اون به زمان نیاز داره و این سیستم های عصبی که باعث تثبیت و حفظ شدن مطالب جدید میشن، در زمانی که ما خواب هستیم فعالیت شون رو شروع می کنن. پس باید بدونید که وقتی شما فقط شب امتحان درس می خونید و همه ی مطالب رو یک جا حفظ میکنید، اون ها فقط در حافظه ی کوتاه مدت شما ذخیره میشن. برای همینم هست که افراد شب امتحانی اغلب بعد از امتحان دیگه هیچی یادشون نمیاد. راه حل چیه؟ اینکه شما زمان مطالعه تون رو تقسیم بندی کنید و از هفته قبل از امتحان روزی چند ساعت رو مطالعه کنید و روز های بعد مطالب قبلی رو هم مرور کنید، اینجوری از فراموش شدن اون ها جلوگیری میشه. این روند مطالعه باعث تثبیت مطالب جدید در ذهن شما میشه و به راحتی سر جلسه امتحان می تونید همه چیز رو به یاد بیارید.

5. از قانون 50% استفاده کنید

ما همیشه کارهای مهم رو برای خودمون دست کم می گیریم، مثلا به خودمون میگیم:” کاری نداره که همش یک جزوه ی چند صفحه ای هست که کافیه دو روز قبل از امتحان براش وقت بذارم” و با این فکرها خودمون رو قانع می کنیم که درس خوندن رو بذاریم برای شب امتحان. بعد که وقتش می رسه و جزوه رو باز می کنیم تازه میبینیم که هیچی بلد نیستیم و با یک شب نمیشه این همه مطلب جدید رو یاد گرفت. خب راه حل چیه؟ هر وقت دارید زمان لازم برای خوندن رو محاسبه می کنید یادتون باشه اون زمان رو دو برابر کنید، اگه فکر کردید دو روز برای خوندن کافیه 4 روز رو بهش اختصاص بدید و خودتون رو مجبور کنید زودتر شروع کنید.

6. ساعات تخمین زده ی خودتون رو به نصف کاهش بدید

مطالعه کردن یعنی عمل نوشتن، خوردن و تلویزیون تماشا کردن، در حالی که کتابتون جلوی شما باز باشه.

به تعریف بالا دقت کنید، حتما برای همه ی شما پیش اومده. با خودتون حساب می کنید و می گید: ” ساعت 4 که شروع کنم تا ده شب، 6 ساعت وقت دارم و همه رو می خونم و تموم میشه” ولی شما هیچ وقت تایم استراحت بینش و خوردن یا کارهای دیگه رو حساب نمی کنید برای همینم وقت کم میارید. راه حل اینه که زمانی که دارید رو نصف کنید و فقط روی نصف اون برای درس خوندن حساب کنید.

7. روی درس خوندن تمرکز کنید و به هدفتون فکر کنید

چرا شما به مدرسه میرید؟ چرا مدرک میخواید؟ اینکه انگیزه هاتون چی هست رو دقیق و واضح مشخص کنید.
اما فقط فکر کردن به آینده کافی نیست. شما باید تصوراتتون از آینده رو به زندگی روزمره تون ربط بدید تا به شما انگیزه کافی بده. مثلا با خودتون بگید من با هر درسی که می خونم یک قدم به دکتر شدن نزدیک میشم. برای خودتون هدف های کوتاه مدت تعیین کنید و به انگیزه هاتون فکر کنید و برای رسیدن به اون ها درس بخونید و تلاش کنید.

منبع: lifehack

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *