راههای جلوگیری از حواس پرتی در مطالعه

یکی از مشکلاتی که بسیاری از دانش آموزان در طول تحصیل و مطالعه با آن مواجه می شوند نداشتن تمرکز است. ممکن است در هنگام مطالعه ذهنتان به همه جا باشد جز بر روی درستان و نتوانید تمرکز مناسبی بر روی مباحث درسی خود داشته باشید. برای اینکه در هنگام مطالعه حواستان پرت نشود، باید ترفندهایی را یاد بگیرید تا به این مشکل غلبه کنید. با ما همراه باشید تا چند روش ساده را مرور کنیم.

 

لیستی از کارهای خود تهیه کنید

تکالیف زیاد و کمبود وقت برای آماده کردن آنها در مدرسه باعث استرس در دانش آموزان می شود. هنگامی که مشغول انجام یکی از کارها هستید، ممکن است موضوع دیگری را فراموش کنید. شما می توانید کارهای روزانه خود را سازماندهی کنید و زمان خود را با یک برنامه ریزی دقیق مدیریت کنید. زمانی که شما با مشغله ی زیادی دست و پنجه نرم میکنید، باید به نحوی وقت خود را نیز برای انجام همه ی تکالیفی که دارید تقسیم بندی کنید. داشتن یک برنامه ریزی دقیق و یا استفاده از یک تقویم به شما کمک خواهد کرد تا درسهای خود را پیگیری کنید. برنامه ریزی بر روی کاغذ و لیست کردن هر آنچه که نیاز به انجام آن دارید به شما در استفاده ی بهینه از وقت و همچنین تمرکز بیشتر کمک شایانی خواهد کرد. مطالعات نشان داده است که نوشتن باعث افزایش تمرکز و بالا رفتن سطح حافظه می شود. اگر شما تصمیم به داشتن یک روال روزانه برای خود هستید، به راحتی می توانید با برنامه ریزی که از پیش انجام داده اید به تمام کارها برسید و به خود یادآوری هم بکنید.

صدای زنگ گوشی را فراموش کنید

پیامها و ارتباطات دنیای مجازی و وقت گذراندن  در صفحات وب دشمن همیشگی دانش آموزان است. گوشی خود را خاموش و یا به حالت بی صدا بگذارید و صفحات غیر ضرورری در کامپیوتر خود را ببندید. اگر به اینترنت نیاز دارید تنها همان صفحه ای را باز بگذارید که به آن احتیاج دارید و از پرسه زدن های بی مورد و وب گردی دوری کنید. شما می توانید هنگام مطالعه هر چیزی که در دنیای مجازی باعث حواس پرتی شما میشود را به فراموشی بسپارید و به مطالعه ی خود بپردازید.

کارهای خود را تقسیم بندی کنید

سعی کنید کارهای مختلف را به قسمتهای کوچکتر تقسیم و شروع به انجامشان کنید قطعا احتمال شکست شما در آن موارد کمتر خواهد بود. بهتر است که برای کارهای کوچک خود تلاش کنید نه کارهای بزرگ و سخت. اگر درهنگام مطالعه یا انجام کاری به مشکل برخورد کردید، یک وقفه بین کارهای خود بیندازید. سعی کنید هر 45 دقیقه که کار انجام می دهید به مدت 10 دقیقه بین کارتان فاصله بیندازید. مطالعات نشان داده است که استراحت بین مطالعه یا انجام کارها به حفظ اطلاعات در ذهن و افزایش بهره وری کمک می کند.

از هدفون استفاده کنید

اگر در محیط پر سر و صدا هستید از هدفون استفاده کنید. گوش دادن به موسیقی از طریق هدفون می تواند به شما کمک کند تا صداهای اطرافیان را نشنوید. اما بسیاری از موسیقی ها می تواند خود یک عامل حواس پرتی قوی به حساب بیاید. دانشمندان پیشنهاد کرده اند که به موسیقی کلاسیک و ملایم گوش کنید تا بر روی تمرکز شما تاثیر مثبت بگذارد.

مکان مناسب را انتخاب کنید

بعضی از دانش آموزان در محیط هایی که کمی سر و صدا دارد می توانند مطالعه کنند. ابتدا باید سبک درس خواندن خود را شناسایی نمایید تا مکان مناسبی را برای مطالعه خود پیدا کنید. آیا شما جز افرادی هستید که در سکوت کتابخانه می توانید درس بخوانید؟ آیا محیط پر سر و صدا را برای مطالعه ترجیح می دهید؟ چند فضای مختلف را امتحان کنید تا متوجه شوید که در کدام یک از آنها حس بهتری دارید و به خوبی می توانید مطالعه کنید.

میز کارتان را تمیز کنید

آیا روی میز خود کاغذهای زیادی قرار داده اید؟ آیا در اطراف مانیتور کامپیوتر خود یادداشتهای مختلفی چسبانده اید؟  اگر این چنین است وقت آن رسیده که آنها را بردارید. محیط کثیف و درهم بر هم می تواند خود عاملی در جهت حواس پرتی شما باشد و شاید با وجود آنها نتوانید کار خود را انجام دهید. میز کار خود را مرتب نگه دارید و وسایل ضروری را بر روی آن قرار دهید. یک فضای کاری تمیز می تواند به کاهش استرس و انگیزه شما کمک کند.

به خودتان پاداش دهید

یک انگیزه ی کوچک در انجام هر کاری میتواند باعث پیشرفت بسیار زیادی شود. در نظر گرفتن یک پاداش باعث ایجاد انگیزه در انجام کارها خواهد شد. به عنوان مثال اگر یک کتاب را بدون هیچ حواس پرتی مطالعه کردید، تماشای تلویزیون یا کمی چرت زدن را برای پاداش خود در نظر بگیرید.

همه افراد ممکن است که در کار خود اشتباه کنند، اما اجازه ندهید که حواس پرتی شما را در رسیدن به اهدافتان ناکام بگذارد. با در نظر گرفتن نکاتی که در متن بالا بیان شد می توانید بهره وری خود را در انجام مطالعه و یا هر کاری بهبود ببخشید.

منبع: discover

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *