6 گام برای دوستی با همکاران جدید

در یک کار جدید همه چیز بوی تازگی می دهد. هیچ چیز برای شما آشنا نیست. یک میز کار که اصلا به آن احساس نزدیکی نمی کنید و هیچ کس را در محیط جدید نمی شناسید. همه برای شما غریبه اند و با کسی نمی توانید خوش و بش کنید.  در یک کار جدید شاید همه چیز چالش برانگیز باشد، اما این دلیل نمی شود که تمام اهداف خود را رها کنید و کنار بگذارید. در اینجا چند نکته برای نحوه دوستی با همکاران جدید را با هم مرور میکنیم.

 

۱. اولین قدم را شما بردارید

شاید این موضوع کاملا برخلاف طبیعت کم حرف شما باشد، اما گاهی وقتها در یک دوستی جدید همه چیز از یک سلام ساده شروع می شود. شاید خیلی خنده دار به نظر برسد، اما بسیاری از افراد از سلام کردن به افراد در یک محیط جدید می ترسند. آنها هنگامی که به آدمهای اطراف خود میرسند به جای ایجاد یک ارتباط صمیمی، خود را کنار می کشند و از بقیه فاصله می گیرند. وقتی افراد نزدیک شما می آیند باید اول رفتار دوستانه ای از شما ببینند، سپس با برقراری ارتباط زمینه را برای دوستی های بیشتر در آینده میتوانید فراهم آورید.

۲. با آنها گفتگو کنید

بیایید و با حقیقت روبرو شوید، در محل کار جدید به جای آنکه دیگران شما را به مسیر های مختلف سوق دهند چرا شما با حرف زدن و ایجاد ارتباط با آنها ابتکار عمل را در دست نگیرید؟ از همکارانتان در باره ی موضوعات مختلف سوال کنید، “چند وقت است که در این شرکت کار میکنید”، “سمت شما در اینجا چیست”، “در چه بخشی مشغول فعالیت هستید” فقط مطمئن شوید که اجازه ی پرسیدن سوالاتتان را دارید. چنین صحبتهایی به شما کمک میکند که ارتباطی ادامه دار داشته باشید. خواهید دید که بیشتر مردم دوست دارند که سوالاتی درباره ی خودشان پرسیده شود و احتمالا در عوض آنها هم از شما سوالاتی خواهند پرسید.

۳. بین خود و دیگران نقاط مشترک پیدا کنید

سوالاتی که از همکاران جدید خود در شروع یک ارتباط میپرسید، در واقع ماموریت شناسایی طرف مقابل را به عهده دارد. این یک راه مناسب برای پیدا کردن نقاط مشترک بین طرفین است. سوال در باره موضوعات مختلف و جوابهایی که بین افراد رد و بدل میشود پایه گذار دوستی های آینده بین آنها خواهد بود. همچنین میتوانید از مسائل منفی مشترک بین دو طرف را موضوع صحبت ها قرار دهید: آیا همیشه پرینتر خود کار نمیکند، چقدر شبکه سرعت پایینی دارد و موضوعاتی شبیه به این موارد، فقط مراقب باشید به مسائلی که نباید وارد آنها شوید ورود پیدا نکنید چرا که نباید در ابتدای کار خود را فردی شایعه ساز معرفی کنید.

۴. حضوری پر رنگ داشته باشید

ممکن است شما هنگام نهار دوست داشته باشید یک پست اینستاگرامی برای خود منتشر کنید، اما سعی کنید وقتی با همکارانتان هستید در مقابل این افکار مقاومت کنید. در گفتگو ها حضور فعال داشته باشید و ساکت نباشید. جدا کردن خود از جمع و یا مشغول بودن با تلفن همراهتان باعث میشود که به نظر برسد برای صحبتهایی که مطرح میشود اهمیتی قائل نیستید. تلاش برای ورود به بحث بین همکاران توجه آنها را نسبت به شما بیشتر خواهد کرد.

۴. دورهمی های خارج از محل کار را از دست ندهید

رفتن به تیر اندازی و یا پرتاب نیزه در یک روز تعطیل با همکاران شاید برای شما کاری عجیب غریب تلقی شود، اما باید آنچه فکر میکنید را کنار بگذارید. همراهی با همکاران در خارج از محل کار بهترین راه برای ایجاد یک دوستی طولانی است. این خوشگذرانی ها به نزدیک شدن بیش از پیش افراد کمک بزرگی خواهد کرد.

۵. از همکاران کمک بگیرید

کارکنان جدید یک مجموعه اغلب فراموش میکنند که بزرگترین مشکلشان، عدم اطلاعات کافی آنها در آن کار است. شاید بی معنی باشد اما، واقعیت آن است که شما نمیدانید چه کاری باید انجام دهید. این میتواند یک مزیت برای برقراری ارتباط باشد، میتوانید همه چیز را از همکارانتان بپرسید. اینکه فایلها را کجا ذخیره کنید و یا اینکه سرویس بهداشتی کجاست و یا هر چیز دیگر، این کاملا یک موضوع قابل قبول برای اطرافیان و دلگرم کننده برای شماست. سعی کنید سوالات خود را حتی اگر از نظر خودتان پیش پا افتاده است بپرسید، این فرصتی برای صحبت با بقیه و یاد گرفتن چند نکته ی جدید است. باید بدانید که اگر همکارانتان هم زمانی نیاز به کمک داشتند باید جواب کمک های آنها را بدهید. شما ممکن است احساس کنید با بالا رفتن سن برقراری ارتباط با افراد مختلف سخت تر میشود، بخصوص زمانی که به عنوان یک فرد جدید وارد یک شرکت میشوید. باید چنین تفکری را کنار بگذارید تا بتوانید اوقات خوشی را در محیط کار بگذرانید.

منبع: careers

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *