5 دلیل برای آنکه باید زبان بدن را بدانید

زمانی که صحبت از برقراری ارتباط با دیگران به میان می آید، درک و داشتن شناخت متقابل از رفتار های دیگران اهمیت بسیار زیادی پیدا میکند. هنگامی که قصد برقراری ارتباط را دارید، نه تنها آنچه که میگویید باید حساب شده باشد بلکه حرکات شما نیز میتواند سودمند باشد. در اینجا پنج فایده ی زبان بدن را با هم مرور خواهیم کرد.

1 . میتوانید با دیگران بهتر ارتباط برقرار کنید

با توجه به نتایج مطالعات به عمل آمده، بین 60 تا 90 درصد ارتباط ما از طریق زبان بدن اتفاق می افتد که این رقم بسیار قابل توجهی است. دغدغه ی اکثر مردم در زندگی این است که از چه چیزی صحبت کنند، نه اینکه آن موضوع را چطور بیان نمایند. یادگیری زبان بدن به شما در برقراری ارتباط موثر کمک خواهد کرد، چرا که باعث افزایش توانایی های ارتباطی شما خواهد شد. اگر بتوانید چند حرکت کوچک را در خلال صحبتهای خود به کار گیرید، میتوانید به درک بهتر آنچه که در ارتباطات خود استفاده می کنید کمک کنید.

2 . کسب و کارتان را ارتقاء ببخشید

اگر شما یک کار آفرین یا تاجر هستید، برای شما بسیار مهم است که زبان بدن را بشناسید و از آن در جهت بهبود کسب و کار خود بهره ببرید. در صورتی از زبان بدن به درستی استفاده نشود میتواند نتیجه ی مخربی با خود به همراه داشه باشد. فرض کنید با یک مشتری جلسه ی کاری دارید، در زمان شروع جلسه بسیار ساکت هستید و هیچ حرکت مفیدی برای سودمندتر شدن آن ملاقات انجام نمیدهید. در عین حال وقتی که طرف مقابلتان دست به سینه نشسته باشد یا پا روی پا بگذارد و بی هدف صندلی خود را به حرکت در آورد، یعنی شما در کار خود شکست خواهید خورد در نتیجه بدون آنکه معامله ای بین طرفین صورت بگیرد جلسه به پایان خواهد رسید. یادگیری زبان بدن در هنگام معاملات تجاری می تواند برای شما بسیار سودمند باشد، استفاده ی درست از حرکات بدنی که ذکر شد می تواند به پیشبرد بهتر مذاکرات شما کمک کرده و در بلند مدت باعث بیشتر شدن درآمدهایتان گردد.

3 . از کشمکش ها جلوگیری می کند

برخی از حرکات بدن مختص زمانهایی است که فرد دچار ناراحتی و عصبانیت است. با یادگیری این حرکات بدن و شناخت زبان غیر کلامی افراد در هنگام خشم، قادر خواهید بود که از روی حرکات طرف مقابلتان ناراحتی او را کشف کنید و قبل از بدتر شدن اوضاع همه چیز را تحت کنترل درآورید. به این فکر کنید که چند مورد اختلاف نظر و کشمکش با آگاهی از زبان بدن میتواند ختم به خیر شود.

4 . با زبان بدن میتوانید حضوری موثرتر داشته باشید

با یادگیری زبان بدن می توانید حضور خود را در هر جمعی پر رنگ تر کنید. چه امواجی به طرف دیگران ارسال می کنید؟ بقیه چه درکی از شما خواهند داشت؟ با حالتهای مختلف چطور برخور شود؟ وقتی که شروع به یادگیری زبان بدن می کنید، خیلی بیشتر از قبل نسبت به زبان بدنتان آگاهی پیدا خواهید کرد. حرکات دست به چه صورت باشد؟ در ملاقاتها سرتان را چگونه حرکت دهید؟ معنی همه ی اینها را متوجه می شوید.

روزی در حال تماشای یک سریال بودم، بدنم در حالت کاملا معمولی قرار داشت. در صحنه ای از فیلم ناگهان شخصیتی منفی وارد شد، آن زمان متوجه تغییر در حالت بدن خود شدم که به این تغییر زبان غیر کلامی بدن می گویند. یادگیری زبان بدن باعث می شود که حرکات غیر کلامی اندام خود را بهتر شناخته و در صورت نیاز تغییر دهید. از محاسن دیگر شناخت زبان بدن آن است که میتوانید از آن برای نمایش بهتر احساساتتان استفاده نمایید. اگر احساس خستگی مفرط یا بی خوابی دارید، میتوانید بایستید و قفسه ی سینه ی خود را منبسط کرده و سر را رو به بالا نگه دارید. اگر این کار را برای مدت دو دقیقه انجام دهید خواهید دید که چقدر انرژی شما بالا می رود و اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنید. با استفاده از زبان بدن علاوه بر دیگران روی خودتان هم تاثیر مثبت عمیق تری خواهید گذاشت.

5 . دیدن جهان از یک زاویه ی دیگر

تا به حال پیش آمده که بخواهید یک ماشین خاص را بخرید؟ در چنین شرایطی شما همه جا آن ماشین را می بینید. در محل کار خود را در حال رانندگی فرض می کنید. در تخیلاتتان فکر میکنید یکی از آنها در پارکینگ شماست. همه ی فکر و ذکر شما آن ماشین خواهد بود. در واقع اتفاق عجیبی پیش نیامده بلکه این چیزی است که در ذهن شما در حال رخ دادن است. همین موضوع درباره ی زبان بدن صادق است بدون آنکه خودمان متوجه باشیم. در عرض 30 دقیقه مکالمه ی معمولی انسانها می تواند بیش از 800 سیگنال غیر کلامی از آنها منتشر گردد.

با شناخت و یادگیری زبان بدن میتوانید برای مغز خود تعریف کنید که به دنبال چه حرکاتی در رفتار دیگران باشید. وقتی که شروع به یادگیری زبان بدن می کنید در واقع جهان طرافتان را با یک لایه ی اضافی خواهید دید. این لایه ی اضافی باعث تغییر در نگرش شما نسبت به هر چیزی است که در اطرافتان رخ خواهد داد.

منبع: linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *