اگه در یک روز دوتا امتحان داشتید، چیکار کنید؟

میانترم ها و پایان ترم ها می تونند برای ذهن و بدن شما مساله ی سختی باشند، مخصوصا اگه شما در یک روز دوتا امتحان پشت سر هم داشته باشید. متاسفانه، معمولا تنظیم برنامه ی امتحانی در اختیار شما نیست، بنابراین گاهی ممکن هست شما با دو تا امتحان پشت سر هم، در یک روز مواجه بشید. امتحان هایی در یک روز به چند دلیل مختلف می تونند باعث استرس شما بشن، اول اینکه، عادت های مطالعه شما باید تغییر کنه چون مثل همیشه نمی تونید همه ی تلاش هاتون رو برای خوندن یک موضوع و یک درس بذارید. در عوض مجبور هستید زمانی رو که برای مطالعه دارید، نصف کنید. یکی دیگه از عوامل افزایش دهنده ی استرس، در زمان هایی که دو تا امتحان رو در یک روز دارید، عوارض جسمی ای هست که طولانی بودن زمان امتحان در ذهن و بدن شما ایجاد می کنه. خیلی مهم هست که شما در این جور مواقع به آمادگی ذهن و بدنتون قبل از امتحان بیشتر اهمیت بدید و کارهایی رو انجام بدید تا این استرس ها کاهش پیدا کنند. در نتیجه شما بتونید هر دو امتحان رو با موفقیت پشت سر بذارید.

کارهایی که باید برای آماده شدن قبل از امتحان ها انجام بدید

1.خواب و تغذیه

خواب و تغذیه از مهم ترین فاکتورها برای هوشیار نگه داشتن ذهن و بدن در حین امتحان هستند. از چیزهایی مثل غذاهای مضر، سیگار و کافئین در روز قبل از امتحان، اجتناب کنید. این چیزها عوارض فیزیکی دارند و روی بنیه و استقامت بدن شما تاثیر میذارن. شما در طول امتحان به بنیه قوی نیاز دارید.

2. یاد گرفتن چند تمرین مدیتیشن

در هفته ها و یا روزهای قبل از امتحان چند تمرین تنفسی یا تمرینات مدیتیشن رو یاد بگیرید. این تمرینات برای کاهش استرس، عالی هستند. تکنیک هایی که یاد گرفتید رو تمرین کنید، در نتیجه شما آمادگی لازم برای اینکه بین دوتا امتحان ذهن و بدنتون رو آروم کنید رو خواهید داشت.

3. ورزش دادن ماهیچه های دست

دستتون رو تمرین بدید. این ممکنه کمی براتون خنده دار باشه ولی اون رو جدی بگیرید. اگه عضلات دست شما در حین امتحان اول در اثر زیاد نوشتن، شروع کنه به گرفتگی، شما برای امتحان دوم واقعا با مشکل مواجه خواهید شد. در هفته قبل از شروع میان ترم ها و یا پایان ترم ها تون، زیاد نوشتن روی کاغذ رو تمرین کنید.

4. آماده کردن یک میان وعده مناسب

یک میان وعده همراه خودتون داشته باشید. از شب قبل یک میان وعده کوچیک اما سالم و مقوی رو آماده کرده و توی کیفتون داشته باشید که بتونید در فاصله کم بین دو امتحان اون رو بخورید. حواستون باشه که چیز خیلی چرب و سنگینی رو انتخاب نکنید چون پرخوری باعث خواب آلودگی و کسالت شما میشه.

5. دونستن محل دقیق برگزاری امتحان ها

اگه محل امتحان های شما در یک ساختمان نا آشنا و جایی به غیر از مدرسه و دانشگاه همیشگی تون هست، از قبل محل دقیق برگزاری آزمون و اینکه چجوری میشه به اونجا رفت رو بدونید. شما که دلتون نمی خواد دیر برسید و این مساله باعث افزایش استرس شما بشه!

6. آماده کردن وسایل مورد نیاز برای امتحان ها

همه ی ابزارهایی که برای امتحان هاتون به اون ها نیاز دارید و همچنین مداد و خودکار اضافه رو از شب قبل آماده کرده و توی کیف تون بذارید.

کارهایی که باید در فاصله بین دو امتحان انجام بدید

  1. از معلم تون بپرسید و اگه مانعی نداره به محض تموم شدن امتحان اول از کلاس خارج بشید. اینجوری فرصت بیشتری خواهید داشت تا خودتون رو برای امتحان بعدی آماده کنید.
  2. بعد از تموم شدن امتحان اول، سعی کنید که یک مکان ساکت پیدا کنید که بتونید اونجا تنها باشید و ذهنتون رو برای چند لحظه از هر چیزی خالی کنید. اگه نتونستید جایی رو پیدا کنید که فقط خودتون تنها باشید سعی کنید به حرف بقیه دنش آموزان گوش ندید، چون اون ها معمولا در مورد امتحان حرف می زنند و هدف شما این هست که هر فکر استراس زایی رو در اون لحظه از خودتون دور کنید.

  1. وقتی که چیزی خوردید،بعد از اون به عنوان نوشیدنی آب خنک رو انتخاب کنید چون نوشیدنی های گازدار روی خلق و خوی شما و سطح استرستون تاثیر داره.
  2. اگه هوا خنک هست، بیرون برید، قدم بزنید و کمی هوای تازه تنفس کنید، هوای تازه روح شما رو شاداب میکنه.
  3. اگه هوای بیرون خنک نیست و یا شما این امکان رو ندارید که بیرون برید و روحتون رو تازه کنید، سعی کنید که صورتتون رو با آب سرد بشورید و حتی بهتر از اون اگه زمانش رو دارید و انجام این کار خیلی عجیب و غریب نیست، کمی آب سرد روی پاهاتون بریزید این کار واقعا بهتون طراوت و نشاط میده.
  4. یک آدامس نعنایی بجوید و آب سرد بنوشید.
  5. تکنیک های آرامش بخش و مدیتیشن هایی که یاد گرفته بودید رو تمرین کنید.
  6. کمی تمرین های کششی انجام بدید. سرتون رو به اطراف بچرخونید و ماهیچه های گردن و شونه هاتون رو ورزش بدید.
  7. همه ی ابزارهای مورد نیاز برای امتحان دوم تون رو آماده کنید و با آمادگی کامل به جلسه امتحان برید. اگه ممکن هست بیست دقیقه قبل از امتحان سر جلسه برید. این کار باعث آرامش شما میشه و می تونید در اونجا یادداشت هاتون رو کمی مرور کنید.

منبع: thoughtco

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *