چند نکته برای درس خواندن در مدت زمان کوتاه

مطالعه و تحصیل یک بخش از زندگی هر دانش آموزی است. اگر انگیزه ای برای تحصیل نداشته باشید نمی توانید به طور موثر و سریع مطالعه کنید. درس خواندن در مدت زمان کوتاه می تواند از 30 دقیقه تا 1 ساعت متغیر باشد. برای اینکه یک مطالعه سریع و مفید داشته باشید باید یک برنامه ریزی مناسب و دقیق را برای مطالعه خود طراحی کنید.

در مطالعه هدف داشته باشید

برای اینکه بتوانید یک مطالعه سریع داشته باشید باید یک هدف را برای خود در نظر بگیرید. اگر هدف به خصوصی را دنبال کنید به راحتی می توانید امتحانات را پشت سر بگذارید و دانش کافی را بدست آورید. می توانید از این هدف برای فعالیت بیشتر مغز بهره ببرید و با این کار با سرعت بیشتری به سمت هدف خود پیش بروید.

درس خواندن را پشت گوش نیندازید

اگر با خود قرار میگذارید که 15 دقیقه ی دیگر مطالعه کنید احتمال دارد که چنین کاری را انجام ندهید و آن را پشت گوش بیندازید. سعی کنید مرتبا هدفتان را به خود یادآور شوید. آن را در یک کاغذ بنویسید و در اتاق خود بچسبانید، تا جلوی دیدتان باشد و همیشه یادتان باشد که چقدر برایتان مهم است.

برای خود انگیزه ایجاد کنید

چیزهایی را پیدا کنید که به شما انگیزه می دهد چون بدون انگیزه نمی توانید پیشرفت خوبی داشته باشید، حتی اگر اهدافتان بسیار کوچک باشد. می توانید تماشای یک فیلم یا خواندن مقالاتی که برای شما بسیار هیجان آور است را به عنوان یک انگیزه برگزینید. همچنین الهام گرفتن از دوستان و اطرافیانی که موفق هستند نیز می تواند عامل انگیزه بخشی برای تحصیل و مطالعه در شما باشد.

یک طرح داشته باشید

بدانید که در یک زمان مشخص چه چیزی را باید انجام دهید. وقتی یک مقاله را می‎خوانید تعداد فصل هایی را که در یک هفته باید مطالعه کنید را در یک برگه بنویسید. برنامه خود را خیلی پر نکنید و تا میتوانید چیدمانی منعطف در برنامه ریزی خود داشته باشید.

مکان مناسب برای مطالعه انتخاب کنید

وقتی که زمان محدودی برای مطالعه داشته باشید بهترین کار این است که یک مکان آرام برای این کار در نظر بگیرید. مطمئن شوید که هیچ حواس پرتی در اطراف شما وجود ندارد. تلفن خود را درحالت سکوت قرار دهید و یا آن را دور از خود بگذارید. همچنین روشنایی اتاق شما باید مناسب باشد. یک کتابخانه می تواند انتخاب مناسبی برای محل مطالعه باشد.

تجهیزات لازم را آماده کنید

سعی کنید وسایل مورد نیاز خود را از قبل آماده و تهیه کنید. شما زمان محدودی دارید و نباید آن را برای پیدا کردن خودکار، مداد و هر چیز دیگری که لازم دارید هدر دهید.

نکته ای که میخوانید را درک کنید

در طول مطالعه مطالب به حافظه بلند مدت شما منتقل نمی شود. شما ممکن است که همه چیز را فهمیده و درک کرده باشید، اما بعد از یک یا دو روز آنها را فراموش می‎کنید. قبل از شروع هر جلسه ی مطالعه به مدت 5 دقیقه مطالبی را که قبلا مطالعه کردید را مرور کنید. این کار یک تمرین خوب برای این است که همه ی چیزهای مهمی را که خوانده اید به خاطر بسپارید.

قبل از شروع به درس خواندن، خلاصه ها را بخوانید

وقتی که زمان محدودی دارید می توانید از خلاصه ها بهترین بهره را ببرید. با خواندن آنها می توانید موضوعاتی را که قبلا خوانده اید و برای شما مهم نبوده را حذف کنید. همچنین می دانید که چه چیزهایی را مطالعه کنید.

با صدای بلند بخوانید

درس خواندن با صدای بلند به شما کمک می کند تا خیلی سریع تر از زمانی که مطالعه بی صدا داشتید تمام مطالب را بخوانید. با این وجود وقتی که فقط میخواهید مطلبی را که از قبل خوانده اید و میدانید را مرور کنید، میتوانید بیصدا به مطالعه بپردازید.

در طول مطالعه تمرکز کامل داشته باشید

زمانی که می خواهید مطالعه کنید بر روی کتاب خود تمرکز کنید. اجاره ندهید ذهن شما سرگردان باشد. اگر احساس ناراحتی و یا خواب آلودگی  می کنید از جای خود بلند شوید و کمی صورت خود را بشویید. هدفتان را به خود یادآوری کنید و مجددا به مطالعه کردن بپردازید.

دوباره مرور کنید

اگر همه چیز را کامل خوانده اید باز نگری کنید. این بهترین زمان برای مرور کردن است. یک استراتژی خوب این است که همه کارهای هفته را در یک روز تعطیل برای خود بازبینی کنید. این کار علاوه برا اینکه زحمات شما را کمتر میکند، باعث میشود که بتوانید تمام مطالب را یک بار دیگر واکاوی نمایید.

هر روز مطالعه کنید

در ابتدا شاید تمرکز برای شما سخت و دشوار باشد اما خود را عادت بدهید و در نهایت این عادت را گسترش دهید. با مطالعه ی روزی 30 دقیقه شروع کنید، هر هفته یک بار 15 دقیقه به آن اضافه کنید. برای مطالعه خود برنامه ریزی و زمانبندی داشته باشید. به عنوان مثال ممکن است که بخواهید هر روز از ساعت 7غروب تا 9 شب مطالعه کنید.

نکته برداری را فراموش نکنید

نوشتن فرمولها، نکات مهم، معادلات و غیره می تواند کمک موثری به شما کند. این کار بسیار مناسبی برای دوباره مرور کردن در فصل امتحانات است.

وقفه نیندازید

وقتی که برای مدت کوتاهی مطالعه می کنید، وقفه و استراحت معنایی ندارد. اگر قصد دارید بیشتر از یک ساعت مطالعه کنید بعد از 45 دقیقه به خود استراحت بدهید. اما زمان استراحت نباید بیش از 20 دقیقه باشد، همچنین نباید از فعالیتهای اعتیاد آور مانند بازی کردن و تماشای تلویزیون و غیره در زمان استراحت استفاده کنید.

موضوعات مطالعه خود را متنوع کنید

سعی کنید هر روز به مطالعه پیرامون فقط یک موضوع تکراری اختصاص ندهید، در عوض هر روز موضوعات مختلف را برای مطالعه خود در نظر بگیرید.

منبع: wikihow

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *