چطور برای آزمون تستی درس بخونیم؟

در مورد امتحانهای تستی همه ما میدونیم که فقط یک گزینه صحیح هست. سوال رو می خونیم، گزینه ی درست رو انتخاب میکنیم و حرف مربوط به اون گزینه رو توی پاسخنامه پر میکنیم. به همین سادگی! برای اینجور آزمون ها راه های زیادی وجود نداره. مطالعه کردن برای امتحان های تستی یک مهارته، که شما میتونید اون رو یاد بگیرید تا بتونید امتحان های تستی رو با موفقیت پشت سر بذارید. قبل از اینکه برای روز امتحان آماده بشید، نکات زیر رو، در مورد روش های مطالعه ی صحیح برای آزمون های تستی بخونید تا راحت تر بتونید امتیاز مورد نظرتون رو کسب کنید.

مطالعه رو از روز اول ترم شروع کنید

شاید به نظر سخت برسه ولی درسته. آمادگی شما برای آزمون از روز اول کلاس شروع میشه. و در مورد یادگیری مطالب باید بدونید که، این زمان هایی که میگذره و از دستشون میدید، تکرار شدنی نیست. شرکت کردن در کلاس ها به طور منظم، یادداشت برداری دقیق، مطالعه کردن برای کوییزها و پیش رفتن همزمان با کلاس از بهترین روش های یادگیری مطالب هستند. اینجوری در هنگام آمادگی برای آزمون شما فقط باید مطالبی رو که بلدید مرور کنید نه اینکه یک عالمه مطلب جدید داشته باشید برای یاد گرفتن.

در مورد محتوای آزمون تستی بپرسید

قبل از اینکه به طور جدی مطالعه برای امتحان های تستی رو شروع کنید، نیاز هست که جواب چندتا سوال رو بدونید، پس از معلم یا استادتون در مورد محتوای آزمون سوال بپرسید. برخی از سوال هایی که باید بپرسید:

  • آیا شما یک منبع مشخص رو برای آزمون معرفی می کنید؟ این باید اولین سوالی باشه که می پرسید، چون در صورت پیدا کردن جواب این سوال میتونید وقت زیادی رو ذخیره کنید. وقتی منبع آزمون رو بدونید نیاز نیست کلی از وقتتون رو برای موارد غیر ضروری هدر بدید.
  • آیا واژگان هم جز موارد امتحانی هستند؟ اگه اره، چجوری؟ اگه همه ی واژه ها رو با تعاریفشون حفظ کنید، ولی نتونید اون ها رو درست به کار ببرید، وقتتون رو هدر دادید. خیلی از معلم ها از شما می خوان که تعریف دقیق و ارائه شده در کتاب رو بلد باشید، اما تعدادی از اون ها هم براشون مهم نیست که شما تعریف رو کلمه به کلمه مثل کتاب بلد باشید، همین که مفهومش رو بلد باشید کافیه.
  • آیا یاد گرفتن مفهوم مطالب ارائه شده کافیه یا ما باید مطالب رو دقیقا و کلمه به کلمه حفظ کنیم؟ این یک سوال مهمه. مطالعه یک آزمون تستی مبتی بر دانش ساده که شما فقط باید تاریخ ها، اسامی و سایر اطلاعات دقیق رو بدونید، کار راحتیه. فقط باید حفظ کنید و سوالات رو پاسخ بدید. اما اگه نیاز باشه مطالبی رو که تا کنون یاد گرفتید با هم ترکیب کنید بعد اون ها رو به کار ببرید( منظورم اینه که اگه قرار باشه تست ها مفهومی باشن) شما به درک عمیق تر، مطالعه و زمان بیشتری نیاز دارید.

برنامه زمانی داشته باشید

شما کلی مشغله دارید و سرتون شلوغه، به همین دلیل داشتن برنامه زمانی برای مطالعه خیلی مهمه. اگه شما برنامه ریزی کنید میتونید در ساعت های خالی هفته های قبل از آزمون مطالعه کنید نه اینکه همه رو بذارید برای روزهای قبل از آزمون. برای آزمون های تستی بهتره که مطالعه کردن رو از هفته ها قبل شروع کنید. و در بازه های زمانی کوتاه مطالعه کنید.

مطالب رو سازمان دهی کنید

مطمعنا استاد یا معلمتون، قبلا در کلاس به مطالب مهمی که قراره توی امتحان بیاد اشاره کرده. یادداشت ها و نکته برداری هاتون رو بازنویسی کنید و مطالب مهم رو از اون ها استخراج کنید. همچنین امتحان ها و کوییز هایی که سر کلاس گرفته شده رو بررسی کنید، جواب درست سوالهایی که اشتباه علامت زدید رو پیدا کنید. همه مطالب رو سازماندهی و مرتب کنید تا راحت تر بتونید اون ها رو مطالعه کنید.

برای خودتون بازه ی زمانی مطالعه مشخص کنید

برای آزمون، پشت سر هم و بدون وقفه سه ساعت مطالعه نکنید. این کار خیلی بده چون باعث میشه بعد از سه ساعت شما شروع کنید به خیال بافی و خودزنی حتی ممکنه دلتون بخواد همه ی کتاب ها و جزوه هاتون رو پاره کنید. به جای این کار، ساعتتون رو کوک کنید و 45 دقیقه مطالعه کنید و بعد از اون بین 5 تا 10 دقیقه استراحت کنید، مجددا ساعت بذارید و 45 دقیقه مطالعه کنید و بعد، باز استراحت کنید. این کار رو ادامه بدید تا مطمعن شید مطالب رو یاد گرفتید.

مطالب آزمون رو کارشناسی کنید

یادتون باشه که شما دارید برای یک امتحان تستی مطالعه میکنید. شما موفق میشید در صورتی که بتونید از بین گزینه های صحیح و صحیح تر، گزینه ی صحیح تر رو انتخاب کنید. شما نیاز نیست همه ی مطالب رو از بر کنید، همین که بتونید گزینه ی درست رو تشخیص بدید کافیه.

  • برای قوانین: از راه های ذهنی و اختراعی مثل درست کردن آواز و یا کشیدن نقاشی برای حفظ کردن اطلاعات دقیق و قوانین ثابت کمک بگیرید. برای حفظ کردن واژگان هم می تونید از فلش کارت استفاده کنید.
  • برای مفاهیم: برای اینکه مفاهیم مختلف رو به خوبی یاد بگیرید و بتونید به ذهنتون بسپارید، اون ها رو با صدای بلند توضیح بدید، جوری که انگار دارید اون ها رو به کسی یاد میدید که هیچی از موضوع بحث شما نمی دونه. یا بهتر از اون می تونید به همکلاسی تون که مطلب رو خوب یاد نگرفته توضیح بدید. وقتی یک مطلب رو میخونید، اون رو به طور خلاصه در یک پاراگراف به زبون خودتون بنویسید. برای بهتر یادگرفتن از نمودار کشیدن و مقایسه مطالب جدید با مطالبی که بلد هستید هم می تونید کمک بگیرید.

از یک نفر بخواید که ازتون امتحان بگیره

برای اینکه مطمئن بشید مطالب رو یاد گرفتید. از کسی بخواید که ازتون امتحان بگیره، از نکته ها و کوییزهای سر کلاس ازتون سوال بپرسه و براتون چندتا گزینه طراحی کنه که شما یکی رو انتخاب کنید. خیلی بهتره که وقتی ازتون سوال می پرسه ازتون بخواد که جواب رو براش توضیح بدید، اینجوری متوجه میشید که آیا مطالب رو به خوبی یاد گرفتید یا فقط اون ها رو برای امتحان حفظ کردید.

بررسی استراتژی های آزمون

این یک گام مهم محسوب میشه. آزمون های دوره های قبل رو با دقت کافی و به طور کامل مطالعه کنید تا مطمئن بشید که می دونید قراره با چه جور سوال هایی مواجه بشید و به کدوم جواب ها بیشتر دقت کنید.

منبع: thoughtco

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *