این 5 نکته کمک میکند دانش آموز موفقی باشید

آنچه که باعث ایجاد تفاوت بین یک دانش آموز قدرتمند و یک دانش آموز متوسط یا ضعیف می شود روش و عادت های مطالاتی آنهاست. کلید اصلی برای آنکه به یک دانش آموز موفق تبدیل شوید آن است که نحوه ی مطالعه ی هوشمندانه را به کار بگیرید نه مطالعه ی سخت و نفسگیر. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مطلب 5 عادت یک دانش آموز موفق را برای شما بازگو کنیم. بنابراین اگر شما هم علاقه دارید تا به یک دانش آموز بهتر تبدیل شوید بهتر است روشهای قبلی خود را فراموش کنید و از این ترفند ها در جهت بهتر شدن روند تحصیلی خود استفاده نمایید. طولی نمیکشد که خواهید دید علاوه بر بالا رفتن نمرات شما دانشتان هم به مراتب بالا تر از قبل خواهد شد.

1 . اهداف واقع بینانه ای را ترسیم کنید

وقتی صحبت از برنامه ریزی و هدف گذاری در کارها می شود، خیلی از ما در این زمینه به طور اساسی مشکل داریم. اکثر افراد برای ترسیم هدفهای خود در زنگی خیلی واقع بین نیستند. مثلا هنگامی که در روز های امتحان قصد خواندن درسهایتان را دارید، آیا کسی قادر است که نیمی از کتاب درسی خود را در یک روز به پایان برساند؟ احتمالا هیچ کس انتظار ندارد در دوران امتحان همه چیز به یکباره تغییر کند. بهتر است کارهایتان را به قسمتهای کوچکتر تقسیم نمایید و بعد از انجام هر یک از آنها مقداری (مثلا حدود 10 دقیقه) استراحت کنید. با این کار هم می توانید به بهترین شکل درسهایتان را بخوانید و هم بین آن کمی استراحت نمایید.

2. چند کار را با هم انجام ندهید

علی رغم آنچه اغلب از اطرافیانتان می شنوید، سعی کنید به هیچ وج چند کار را با هم انجام ندهید. وقتی می خواهید در یک کاری موفق باشید، باید هر آنچه که انرژی و زمان در اختیار دارید برای آن موضوع خرج کنید. اگر بخواهید چندین کار را در آن واحد انجام دهید، می توان با اطمینان گفت که هرگز نمی توانید به موفقیت برسید. در هنگام مطالعه تمرکز بازیگر اصلی محسوب می شود، بنابر این به یاد داشته باشید هر آنچه که روی تمرکز شما نقش منفی داشته باشد را باید حذف کنید. فرقی نمی کند که منشاء حواس پرتی چه چیزی باشد، تلویزیون، شبکه های اجتماعی، تلفن همراه و یا حتی موسیقی، باید کنار گذاشته شود. حتی اگر با خود فکر می کنید که این موضوعات هیچ دردسری را برای شما به همراه ندارد، بهتر است مراقب باشید تا خودتان را نا امید نکنید. بعد از آنکه همه ی کارهایتان طبق زمانبندی انجام شده به پایان رسید، خودتان را با تماشای تلویزیون یا موسیقی و یا هر کار دیگری که دوست دارید مهمان کنید.

3. یک برنامه دقیق تنظیم کنید

با توجه به شرایط خود برنامه ای که برایتان بیشتر کاربرد داشته باشد را پیدا کرده و هرگز آن را کنار نگذارید. چه زمانی را برای مطالعه می پسندید؟ زمانی که از مدرسه برگشتید یا بعد از خوردن شام؟ درس خواند در چه مدت زمانی را بیشتر می پسندید؟ نیم ساعته یا بازه های زمانی 90 دقیقه ای؟ اینها بخشی از سوالاتی اند که قبل از هر برنامه ریزی باید از خود بپرسید و با توجه با پاسخهایتان زمانبندی درستی را انجام دهید، گام بعدی عملی کردن این برنامه هاست. مدیریت زمان بخش مهمی از برنامه ریزی شما را تشکیل می دهد، سعی کنید در زمانبندی های خود بیشتری استفاده ی ممکن را از روزتان داشته باشید. هنگامی که در حال برنامه ریزی هستید فعالیت های بدنی در فضای باز را از قلم نیندازید، در همه حال و همه جا این یک مساله ی مهم است. با بیشتر شدن فعالیت های شما، مهارت مدیریت زمان یک ضرورت اجتناب ناپذیر خواهد بود.

4. برای کمک گرفتن از دیگران تردید نکنید

همه ی آدمها در همه چیز یک سطح نیستند. همیشه چیزی وجود دارد که ما قادر به درک آن نباشید و این امری طبیعیست. در این شرایط به جای آنکه بیش از اندازه به خود فشار بیاورید سعی کنید از معلم خود و یا دوستانتان کمک بگیرید. در خواست کمک از دیگران اصلا کار بدی نیست، اتفاقا برعکس نشان دهنده ی این مطلب است که شما به سمت هدفتان گام بر می دارید. علاوه بر این سوال پرسیدن فرصتی برای ایجاد ارتباط با سایر افراد و اطرافیانتان است.

5. مراقب خودتان باشید

اهمیت این هشت ساعت خواب شبانه را نادیده نگیرید. یک خواب خوب شبانه بهترین انتخاب برای استراحت، تمرکز و بهبود کارایی ذهنی شماست. سلامتی در اولویت قرار دارد، حتی اگر بدترین استرس ممکن به سراغتان آمد به اندازه بخورید، به اندازه بخوابید و به مقدار کافی آب بنوشید. مهم نیست چقدر ذهنتان مشغول است، به یاد داشته باشید زمانی ذهنی پویا خواهید داشت که بدنی سالم داشته باشید.

منبع: munplanet

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *