7 نکته برای اینکه از خواب آلودگی در محل کار خلاص شوید

وقتی که در محل کار خود هستید، اگراحساس خواب آلودگی کنید غیر ممکن است که بتوانید کارهای خود را به درستی انجام دهید. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در طول روز کاری خود ناخود آگاه چشمهای خود را بسته اید و به رویاهای خود فکر کردید و کم‎کم احساس خواب به سراغتان آمده باشد. حتی ممکن است از شدت خواب با سر روی مانیتور کامپیوتر فرود بیایید. در اکثر مواقع نسبت به این خواب تسلیم می شوید. اگر کارهای زیادی در طول روز داشته باشید و لازم است به همه ی آنها رسیدگی کنید، بعضی از روشهایی که در مطلب زیر به آن اشاره شده را انجام دهید.

کمی چرت بزنید

به جای اینکه با این معضل مبارزه کنید، چند دقیقه سر خود را بر روی میز کارتان قرار دهید یک چرت کوتاه بزنید. وقتی از کار خسته شدید هیچ چیز بهتر از یک چرت کوتاه نیست. خواب آلودگی می تواند سرعت بدن شما را برای انجام کارها کاهش دهد، بنابراین این کار را انجام دهید و کمی استراحت کنید تا قدرت کافی برای ادامه دادن کارها بدست آورید. همچنین متوجه خواهید شد بعد از کمی چرت زدن انرژی زیادی خواهید گرفت و تمرکز روی کارها برای شما خیلی راحت تر خواهد شد.

وظایف خود را تغییر دهید

شاید یکی از دلایل اینکه در محل کار خود احساس خواب آلودگی می کنید این است که وظایف کاری شما برایتان خسته کننده شده است. بنابراین وظایف خود را کمی تغییر دهید، با این روش و انجام کارهایی که برای ذهنتان تازگی دارند کمک خواهد کرد تا بیدار و هوشیار بمانید. تغییر وظایف به شما یک چشم انداز متفاوت خواهد داد. به جای اینکه وقت و انرژی خود را بر روی انجام پروژه ای قرار دهید که از روحیات شما فاصله ی بسیاری دارد، سعی کنید توان خود را بر روی کاری قرار دهید که با آن احساس راحتی می کنید. در نهایت بهتر می توانید کار کنید و کمتر با خواب آلودگی روبرو میشوید، چون مغز و ذهن شما در حال انجام کاری است که از آن لذت می برد.

هنگام خواب آلودگی کمی حرکت کنید

سعی کنید در چنین زمانهایی از جای خود بلند شوید کمی راه بروید و بدن خود را حرکت دهید. برای مدتی از کامپیوتر خود دور شوید. اگر در خانه کار می کنید بهتر است که از اتاق کار خود بیرون بروید و در فضای باز کمی نفس عمیق بکشید. اگر مجددا احساس خواب به شما دست داد می توانید این کار را امتحان کنید. به این ترتیب بدن شما احساس خواب آلودگی نمی کند و می توانید وظایف خود را به خوبی انجام دهید. اگر تمام روز سر جای خود بنشینید کار درستی نبوده و می تواند باعث خواب آلودگیتان شود. اگر می توانید تمرینات فیزیکی انجام دهید، حرکات ساده ی کششی می تواند انرژی شما را افزایش دهد.

مراقبت تغذیه خود باشید

برخی از غذاها وجود دارند که حس خواب را درونتان تقویت می کنند. پس سعی کنید زمانی که در محل کار خود غذا می خورید حواستان به این موضوع باشد. همچنین باید بیش از حد غذا نخورید چون این مساله نیز خواب آلودگیتان را تشدید می کند، به محض اینکه احساس سیری کردی دست از غذا بکشید. تا زمانی به خوردن ادامه دهید که احساس گرسنگی می کنید و به معده ی خود فشار نیاورید.

خمیر دندان با طعم نعناع

برای استفاده از مسواک از خمیردندان های نعناعی استفاده کنید. نعناع یک محرک طبیعی است که موجب تقویت هشیاری شما می شود و دیگر در محل کار خود احساس خواب آلودگی نمی کنید.

در زمان استراحت قهوه بنوشید

وقتی که به شدت حس کسالت و بی حالی دارید، هیچ چیز جای قهوه را نمی گیرد. یک فنجان قهوه میل کنید تا این احساس را از خود دور کنید. قهوه حاوی کافئین است و محرک بسیار خوبی به شمار می آید. فقط باید حواستان باشد که در مصرف آن زیاده روی نکنید.

مدیتیشن را فراموش نکنید

انجام عمل مدیتیشن به شما آرامش خوبی را تزریق می کند. این کار در این نوع مواقع بسیار موثر است و شما را بیدار و هوشیار نگه میدارد. در زمان انجام مراقبه باید صاف و درست بشینید و مطمئن شوید که به درستی نفس می کشید.

 

با انجام این 7 ترفند می توانید خواب آلودگی را در محل کار خود از بین ببرید. اما باید بدانید که خواب راهی برای به آرامش رسیدن بدن شماست. سعی کنید خود را از خواب و استراحت محروم نکنید تا بتوانید انرژی کافی برای کارهای مختلف داشته باشید. از بدن خود مراقبت کنید چون بزرگترین دارایی شماست.

منبع: lifehack

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *