راه های خلاص شدن از نگرانی های همیشگی

آیا زمانی که نگران هستید، موهای خود را دور دستان خود میپیچید و ناخن خود را می جوید؟ آیا همیشه به دنبال نتیجه ی منفی از کار خود هستید؟ احتمالا شما فردی هستید که به نتیجه ی همه چیز فکر می کند و برای کوچکترین موضوعات نگران است. در مطلب امروز چند نکته وجود دارد که می تواند به شما در خلاص شدن از نگرانی ها کمک کند.

 

در زمان حال زندگی کنید

اگر به طور دائم به آینده خود فکر می کنید جزء افرادی هستید که نگرانی های زیادی در این باره دارید. در واقع شما نمی توانید آینده خود را کنترل کنید و فقط می توانید بهترین زندگی ممکن را در زمان حال برای خود فراهم آورید. بنابراین تا می توانید بهترین کارها را انجام دهید و اینکه چه اتفاقی در آینده ممکن است برای شما رخ دهد را به فراموشی بسپارید. نگرانی شما در زندگیتان پیرامون مسائلی است که هیچ کنترلی روی آنها ندارید.

بدن خود را شل کنید

احتمالا اولین علائم نگران بودن در زبان بدنتان نمایان خواهد شد. لحظه ای که نگرانی به سراغتان می آید، احساس عصبی بودن می کنید، شانه هایتان سفت می شود و انگشتان دستتان بی حرکت می مانند. وقتی که علائم ظاهری نگرانی را در خود مشاهده نمودید، تلاش کنید تا با شل کردن عضلاتتان بدن خود را از این حالت نجات دهید. این کار باعث می شود که در نهایت بدن آرام شود و به ذهن کمک می کند تا آرامش خود را به دست بیاورد.

بر روی تنفس خود تمرکز کنید

بسیاری از متخصصان بر این باورند که یک راه فوری برای اینکه از تمام نگرانی ها و دغدغه های ذهنی خلاص شوید این است که در هر جایی که هستید شروع به تمرکز بر روی تنفس خود کنید. این موضوع میتواند برای فراموش کردن تمام استرس هایی که ذهنتان را به خود مشغول کرده مفید باشد. همچنین باعث می شود تا با یک دید تازه به مسائل نگاه کنید.

برای خلاص شدن از نگرانی ها پیش داوری را کنار بگذارید

“اگر او حس بدی داشته باشه چکار کنم؟”،” چه واکنشی نشون می ده؟”، “آیا من میتونم اون کار رو انجام بدم؟”، “آیا من باید اونو ببخشم” و خیلی مسائل دیگر. اگر تمام نگرانی هایی که دارید به همین صورت ادامه داشته باشد، احتمال اشتباهتان در حدس زدن چگونگی عکس العمل دیگران بسیار زیاد است. ممکن است در شرایطی شما به جای شخصی فکر کنید، اما او فکر دیگری داشته باشد. در حقیقت ممکن است این شخص به چیز کاملا متفاوتی فکر کرده باشد. از پیش داوری در باره ی موضوعات دست بردارید و اجازه دهید تا شرایط خود نمایان کننده ی همه چیز باشد به جای آنکه پیش از وقوع یک موضوع نگران عواقب احتمالی آن باشید.

با دید گسترده تری به موضوعات نگاه کنید

شما می توانید با داشتن دید بازتری به مسائل نگاه کنید و به نگرانی های خود پایان دهید. درباره ی نگرانی های خود در طول روز فکر کرده و آنها را تجزیه و تحلیل کنید که آیا در زندگیتان تاثیر بزرگی خواهند گذاشت یا خیر. فکر کنید که چگونه زندگیتان متفاوت خواهد شد، اگر نگران چیزهایی که انجام داده اید نباشید.

بجای تمرکز بر روی مشکل دنبال راه حل باشید

سعی کنید زمانی را که صرف نگرانی و مشکل خود می کنید و فکر کنید که چه اتفاقی خواهد افتاد و غیره، به جای آن به دنبال یک راه حل مناسب باشید. هر زمان که نگرانی در مورد مسائلی به سراغتان آمد به خودتان یادآوری کنید که اگر به دنبال راه مناسبی برای حل مشکل باشید بهتر است. اگر خود را به انجام این کار عادت دهید می توانید یک کمک بزرگ به خود کنید بدلیل اینکه باعث افزایش کارایی خود در تمام زمینه ها ی زندگیتان خواهید شد. هنگامی که یک نگرانی بسیار کوچک را از زندگی خود حذف می کنید، متوجه می شوید که آنها آنچنان اهمیت زیادی برای تاثیر گذاری در زندگیتان را نداشته اند.

خود را مشغول به کاری کنید

نگرانی در مورد مسايل کوچک و ناچیز ممکن است بدلیل بیکاری بیش از حد باشد. اگر فکر می کنید که درباره ی همه مسائل نگران همینطور نگرانی دارید، سعی کنید برای خود برنامه ریزی کرده و در برخی از فعالیت ها شرکت داشته باشید تا وقت آزادی برای فکر کردن و بروز نگرانی های تازه برایتان باقی نماند.

منبع: magforliving

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *