6 راه برای جلوگیری از افت تحصیلی در دوره متوسطه

قرار نیست که این صحبتها باعث ترستان شود. در واقع برعکس، هدف این است که به طریقی باعث تضمین موفقیت شما در دوره متوسطه شویم. همه کاری که برای رسیدن به موفقیت باید انجام دهید این است که خود را در موقعیت مناسب قرار دهید تا به آن دست یابید. با این حال باید خیلی مراقب باشید چرا که ورود به دوره متوسطه گام بزرگی به حساب می آید و برای خیلی از دانش آموزان شروع افت تحصیلی آنهاست. شاید دوره متوسطه از خیلی جهات بسیار عجیب به نظر برسد، اما کلید موفقیت شما مثل هر دانش آموز دیگری در این است که بتوانید درک کنید به چه منظور پا به این دوره گذاشته اید.

1. درست انتخاب کنید

بیایید قبل از هر جیزی اطمینان حاصل کنید محلی که برای تحصیل انتخاب کرده اید و قصد دارید در آن حضور پیدا کنید قطعا جای خوبی است. هیچ چیز نمی تواند مثل انتخاب نادرست یک مدرسه برای تحصیل باعث از بین رفتن تلاشهای شما در بدست آوردن نمرات خوب شود. شما در چنین جایی با وجود همکلاسی ها، معلمین و هرآنچه که اطرافتان است، احساس تنهایی می کنید و آنها را مانعی برای دستیابی به اهداف خود می بینید. غیر ممکن است تا زمانی که در چنین جایی تحصیل می کنید بتوانید دلیل درس خواندن خود را کشف کنید، اما مطمئنا می توانید برای خود روشن کنید که چرا باید در چنین مدرسه ای بمانید.

2. ازکتابخانه کمک بگیرید

کتابخانه بهترین دوست شماست. آن را پیدا کنید و از آن کمک بگیرید، تا جایی که می توانید زمان زیادی را در آنجا سپری کنید. مطمئنا مکان های بسیار زیادی برای مطالعه می توانید پیدا کنید، اما هیچ کدام از آنها نمی تواند جای کتابخانه را بگیرد. در آنجا منابع بیشماری برای مطالعه وجود دارد که شما را احاطه می کند و باعث می شود به هیچ چیز غیر از خواندن کتابهای مختلف فکر نکنید. علاوه بر آن شانس دیگری که در کتابخانه دارید این است که می توانید دانش آموزان دیگری را ببینید که در مطالعه بسیار جدی هستند. با آنها دوست شوید،‌ به آنها پیشنهاد دهید تا در کنار هم به مطالعه بپردازید، احتمال زیادی دارد که بپذیرند تا با شما هنگام مطالعه شریک شوند.

3. مطالعه به صورت گروهی

همیشه قدرت بیشتر در کار گروهی است. ختما برای شما پیش می آید در یک کلاس نتوانید آنچه که آموزش دیده اید را خوب درک کنید، اما در مقابل همکلاسی دیگری کاملا روی آن موضوع مسلط باشد. این دقیقا چیزی است که باید از آن استفاده کنید”کارگروهی” . هنگامی که یک گروه تشکیل می شود هر کس مسئولیتی را به عهده می گیرد، بحث های زیادی صورت می گیرد و مقایسه و یادداشت برداری می شود. این گروهها می تواند زمینه ساز بسیاری از پیشرفتهایی باشد که در انتظار شماست.

4. تا جایی که می توانید یادداشت برداری کنید

شاید نتوانید همه آنچه که در کلاس توضیح داده می شود را یادداشت کنید، یا بخواهید بخشی از صحبتهای مطرح شده در کلاس را ضبط کنید تا مطمئن شوید که هیچ چیزی از مطالب عنوان شده را از دست نداده اید. به یاد آوردن تمام اطلاعاتی که در کلاس بیان شده بدون یادداشت برداری آنها هنگام تدریس کاری بسیار سخت و نشدنی است. با این روش هنگامی که کلاس تمام می شود و به خانه بر می گردید یا هر زمانی که مجددا قصد مطالعه موضوعات را داشته باشید، با مراجعه به یادداشتهایتان به راحتی می توانید مطالب را به خاطر بیاورید و عمیق تر درک کنید.

5. برای همه چیز برنامه ریزی داشته باشید

ممکن است نداشتن برنامه و سپری شدن روزها یکی پس از دیگری جذاب باشد، اما وقت گذاشتن برای کارهای مختلف از جمله یادگیری مطالب و ایجاد تعادل در زندگی جزء اولین مهارتهایی است که در دوره متوسطه می آموزید. به تعویق انداختن کارها یکی از معضلاتی است که بسیاری دانش آموزان از آن رنج می برند، اما می توانند با برنامه ریزی برای کارهای خود این مشکل را کاهش دهند. برنامه ریزی در همه ی کارها یک راه عالی برای این است که هیچ موضوعی از قلم نیفتد. پر کردن تمام برنامه روزانه و اختصاص زمانی در حدود 4-5 ساعت برای مطالعه یعنی از وقت روزانه خود به نحو احسنت استفاده نموده اید.

6. ساعت های مفید کلاس

دقیقا زمانی که دبیران شما در حال ارائه ی رئوس مطالب هستند، باید آنچه که می گویند را یاد بگیرید. این مطالب حکم ثروت های با ارزش را در زندگیتان دارند و باید از آنها استفاده ی درست کنید. اگر در آینده در دانشگاهی معتبر حضور پیدا کنید زمانی که بتوانید با استاد خود صحبت کنید باید وقت را غنیمت شمرده و از فرصت استفاده کنید تا پاسخ مناسبی برای تمام سوالات خود بیابید، از راهنمایی های او برخوردار شوید و از آنچه که لازم است برای امتحانات خود یاد بگیرید مطلع شوید. در پایان ترم تحصیلی شما هنگامی که دبیر در حال نمره دادن به تلاشهای شماستاولین چیزی را که به یاد می آورد و برای او ارزشمند است حضور دانش آموز در کلاس او و تلاشهایی است که از او در خاطر دارد. تا جایی که میتوانید فعال باشید و از وقتی که با معلم خود در اختیار دارید درست استفاده کنید تا در نظر او فردی فعال باشید. دیدگاهی که دبیران نسبت به دانش آموزان خود دارند میتواند زندگی آنها را تغییر دهد  و به رشد آنها منجر گردد.

بخش زیادی از دوره ی متوسطه می تواند سرگرم کننده نیز باشد. مهم آن است که بتوانید زمان خود را درست مدیریت کرده و وقت برای تفریحات سالم در نظر بگیرید. البته باید اولویت را روی موضوعات علمی قرار دهید تا بتوانید دوران درخشانی را در مدرسه ی جدید پشت سر بگذارید. اگر بتوانید ترم اول را با موفقیت چشم گیر به پایان برسانید قدرت و اعتماد به نفس عجیبی برای ادامه ی مسیر به دست خواهید آورد.

منبع: rainbowtutoring

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *