3 تکنیک موثر برای یادداشت برداری سر کلاس

در مورد فواید یادداشت برداری و نکاتی که مهم هستنند و در یادداشت برداری باید بهشون توجه بشه صحبت کردیم. شما قرار نیست که یک فرد خیلی حرفه ای باشید برای اینکه یادداشت های مفید و موثری بنویسید. همین که به یک سری نکات دقت کنید کافیه، من فقط قصد دارم کلیات و استراتژی های سه روش مهم رو براتون توضیح بدم. سعی کردم به طور عمومی و قابل فهم همه رو بگم. روش های زیادی برای یادداشت برداری وجود داره در ادامه سه تکنیک و روش کلی برای اینکه یادداشت برداری هاتون مفید و موثر باشن توضیح داده شده.

1. در یادداشت برداری ، خلاصه نویسی کنید

برای یادداشت برداری، چه بخواید از اعداد رومی استفاده کنید چه از دایره های کوچک برای نشانه گذاری باید بدونید که خلاصه نویسی موثرترین راه برای بدست آوردن و فهمیدن روابط بین ایده ها و داده هاست. شما با خلاصه کردن مطالب، نکات مهم و کاربردی موضوع رو مشخص می کنید و اون ها رو به هم ربط می دید. مثلا وقتی که سر کلاس تاریخ هستید برای خلاصه نویسی می تونید اسم رهبران وافراد مهم رو یادداشت کنید و بعد زیر هر کدام رویداد ها و وقایع مربوط به اون ها رو بنویسید و نهایتا به صورت خلاصه و در چند کلمه توضیحات مربوط به اون ها رو یادداشت کنید.

خلاصه نویسی بهترین راه برای یادداشت برداری از یک کتاب است چون نویسنده خودش به شیوه ای صحیح و موثر کتاب رو دسته بندی کرده و بخش ها و موضاعات مهم مشخص شده است. شما می تونید از اول تا اخر کتاب تیتر ها رو بخونید و کلیات مطالب رو متوجه بشید سعی کنید شما هم از شیوه ی دسته بندی مطالب که نویسنده کتاب استفاده کرده در خلاصه نویسی تون استفاده کنید.

در مورد خلاصه برداری از سخنرانی ها گاهی محدودیت هایی وجود داره و اون به این دلیل هست که ایده های مطرح شده در سخنرانی ها به صورت یک سری سلسله مراتب های مشخصی نیستند و فرد سخنران معمولا از یک موضوع به موضاعات مختلف میپره و اینجوری گاهی فرد شروع به توضیح دادن مطلبی میکنه که قبلا اون رو مطرح کرده بوده و شما در یادداشت برداری هاتون باید برگردید عقب و امیدوار باشید که یک جای خالی پیدا کنید و اون نکته رو بنویسید گاهی هم باید ریسک اینکه بعدا رابطه بین اطلاعات یادداشت شده رو پیدا نکنید رو بپزیرید. پس سعی کنید هنگام خلاصه برداری از سخنرانی ها برگه های کوچک یادداشت به همراه داشته باشید تا در صورت نیاز نکاتی که بعدا گفته میشه رو یادداشت کنید و اون رو سر جای مربوط خودش به خلاصه هاتون پیوست کنید.

2. نقشه کشی ذهنی در یادداشت برداری سر کلاس

استفاده از روش نقشه کشی ذهنی یک راه مناسب برای پیگیری روابط بین ایده ها و اطلاعات هست این روش برای یادداشت برداری از سخنرانی ها میتونه خیلی مفید باشه. من خودم به شخصه از طرفداران این روش نیستم ولی گاهی میتونه روش کارآمدی باشه. شیوه ی این روش به این صورت است که در وسط یک کاغذ سفید موضوع سخنرانی رو می نویسید بعد که زیر شاخه های اون موضوع مطرح میشه، یک شاخه از مرکز کشیده و موضوع رو کنار اون می نویسید بعد توضیحات خلاصه ای از اون همه یادداشت می کنید به همین ترتیب برای همه زیرشاخه ها ادامه بدید. یکی از خوبی های این روشن اینه که وقتی شما در حال نوشتن نوضیحات زیرشاخه چهارم هستید و یک شاخه جدید اصلی مطرح میشه به راحتی می تونید یک خط از موضوع اصلی بکشید و اون رو یادداشت کنید. و همین طور اگه یک مطلب به دو شاخه مربوط باشه می تونید با دو تا خط اون ها رو به هر کدوم از موضوعات وصل کنید. بعدا می تونید این نقشه کشی هاتون رو مرتب کنید و برای خوانایی بهتر دوباره رسم کنید از نرم افزار های کامپیوتری هم می تونید برای رسم اون ها کمک بگیرید.

3. سیستم کرنل

این سیستم، یک سیستم ساده اما قدرتمند برای یادآوری و سودمند بودن یادداشت های شماست. از بالای صفحه کاغذ حدودا سه چهارم پایین بیاید و یک خط در عرض کاغذ بکشید، یک خط دیگه از اون خط به بالای صفحه در طول کاغذ بکشید به طوری که فضای سمت راست خط 5 سانتی متر باشه. اینجوری شما کاغذتون رو به سه قسمت تقسیم کردید. در بزرگترین قسمت شما یادداشت هاتون رو می نویسید، می تونید از روش خلاصه نویسی یا نقشه کشی ذهنی یا هر روشی که دوست دارید استفاده کنید. در قسمت ستون باریک سمت راست بعد از تموم شدن سخنرانی یک سری نشانه ها و سوالاتی رو که به شما کمک میکنه موضوع رو بعدا بهتر به یاد بیارید یادداشت کنید و سعی کنید جواب سوالاتتون رو پیدا کنید. در قسمت انتهایی هم 2تا 3 خط خلاصه به زبان خودتون بنویسید این کار شما رو مجبور میکنه که اطلاعاتی رو که از سخنرانی یا مطالعه بدست آوردید در ذهن تون پردازش کنید و به اون ها فکر کنید اینجوری مطالب بهتر توی ذهن شما دسته بندی میشن و در مواقع نیاز راحت تر به یادتون میان.

در اینجا فقط چند روش و فن توضیح داده شده که باید بهشون عمل کنید تا بتونید یادداشت های خوبی برداشت کنین به طور کلی باید به شیوه ای که خودتون باهاش راحتین برسید تا بتونید موفق بشین. برخی افراد عادت دارن که از خودکار ها و ماژیک های رنگی استفاده کنند، درعین حال این هم یک راه خوبی هست. اما درنهایت هر دانشجو یا هر دانش آموز باید به راه انتخابیش فکر کنه اما متاسفانه کمتر کسی به این چیزها فکر میکنه. سعی کنید روش خودتون رو پیدا کنید تا موفق باشید.

منبع: lifehack

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *