5 تکنیک مهم برای مدیریت خشم

خشم را میتوان از احساساتی دانست که به صورت منفی درون انسانها وجود دارد و علت اصلی بسیاری از مرگ و میر هایی که رخ می دهد نیز هست، این حس در صورتی که کنترل نشود میتواند باعث بروز شرایط سختی برای فرد و اطرافیان او گردد. استفاده از ادبیات نادرست و رکیک، اعمال خشونت آمیز و حرکاتی که ناشی از بروز این حس است، برخی از عواقب عدم کنترل خشم بشمار می رود. بنابراین هنگامی که در چنین وضعیتی قرار گرفتید مهمترین اصل آن است که بدانید چگونه خشم خود را مدیریت نمایید. در این مطلب سعی شده که با ارائه ی چند راهکار مفید شما را برای یافتن روش های مدیریت خشم راهنمایی کنیم.

 

1. نفس عمیق بکشید

هنگامی که احساس میکنید در حال گر گرفتن و خشمگین شدن هستید بهترین کاری که میتواند به شما آرامش را هدیه دهد چند نفس عمیق است. زمانی که عصبانی هستید می توانید با انجام این حرکت کمی حس و حالتان تغییر خواهد کرد. در واقع میتوان گفت این روش رایج ترین راه برای کنترل خشم به حساب می آید و خیلی از مقامات عالی رتبه و مشهور در سراسر جهان از آن استفاده کرده اند.

2. هنگام خشم کمی به خود زمان بدهید

یکی دیگر از راههای کنترل خشم آن است که به خودتان کمی فرصت بدهید و یا به عبارت دیگر با شمارش اعداد 0 تا 10 کمی زمان بخرید تا بر خودتان مسلط شوید. این روش به طرز معجزه آسایی در مواقع بحرانی می تواند به کمک شما بیاید تا از این حالت نجات پیدا کنید، با این کار ذهن تلاش می کند تا شمارش اعداد را با موفقیت و به طور کامل به سرانجام برساند و ذهن را درگیر میکند در نتیجه آنچه که اتفاق افتاده است را فراموش کرده  و در نهایت میزان خشم را کاهش می دهد. این تکنیک فقط مختص برای کودکان و افراد کم سن و سال نیست، بلکه تقریبا برای همه ی افراد بسیار خوب و کاربردی است.

3. کمی با خود خلوت کنید و مدیتیشن را هم از قلم نیندازید

نماز خواندن، نیایش و البته مدیتیشن یکی دیگر از راههای ایده آل و تاثیر گذار برای جلوگیری از نا امیدی و خشم است. همیشه باید به آنچه دارید و شایستگی های خود واقف باشید و این نکته را به خاطر بسپارید که هر کس خصوصیات مخصوص به خود را دارد ولی همه ی افراد درونشان انسانی پاک و مهربان دارند که نباید هرگز با کارهای خود او را فراموش کنید.

4. لحظات و خاطرات خوب را برای خود یاداوری کنید

هر زمانی که به هر دلیلی با فردی دچار تنش شدید که باعث عصبانی شدن شما شد، به یاد لحظات شیرین و خوبی که در زندگی خود گذرانده اید بیفتید. سعی کنید به خاطراتی که برایتان شیرین بوده است و یاداوری آنها حس خوبی به شما می دهد فکر کنید. این کار قطعا باعث می شود که ذهنتان احساس راحتی بیشتری را تجربه کند. در واقع تفکرات مثبت فشار ذهنی را کاهش می‎دهد، هنگامی که به خاطرات خوب و لذت بخش فکر میکنید عصبانیت جای خود را به احساسات لطیف و هیجان‎آور خواهد داد.

5. به دنبال راه حل مناسب برای مشکلات باشید

اگر کسی به اشتباه باعث ناراحتی شما شد و یا با عمل خود به نوعی به شما آسیب رساند، به جای عصبانیت و ناراحتی باید سعی کنید راه حلی سریع برای موضوع پیش آمده پیدا کرده و به هر ترتیبی مساله را حل کنید، چرا که ممکن است باز هم چنین اتفاقی تکرار شود و عصبانیت چاره ی کار نیست. هیچ وقت فراموش نکنید که خشم و عصبانیت هرگز چیز خوبی نیست و تنها باعث بدتر شدن اوضاع می شود.

منبع: magforliving

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *