7 تمرین کاربردی برای تقویت هوش هیجانی

هوش هیجانی یک موضوع بحث برانگیزه. هوش هیجانی یعنی توانایی ما در درک احساسات مون و همچنین احساسات دیگران و مدیریت اونها در یک راه سازنده وسالم. هوش هیجانی برای تجربه زندگی ما اساسیه و میتونه بر موفقیت ما در رابطه هایی که با افراد داریم و همچنین در موفقیت شغلی مون تاثیر گذار باشه. در هر مرحله از زندگیتون که هستید، شما میتونین از هفت گام ساده که در ادامه ذکر میشه استفاده کنید تا هوش هیجانی خودتون رو تقویت کنید، همچنین مهارت خودآگاهی و همدلی تون رو بهبود ببخشید.

به احساسات خودتون توجه کنید

در فرآیند کارهای هیجانی و پاسخ به خواسته های خارجی، بسیاری از ما احساسات خودمون رو از دست میدیم. در این جور مواقع بیشتر ما به احتمال زیاد بطور ناخودآگاه عمل میکنیم و در نتیجه اطلاعات ارزشمندی که راجع به هیجاناتمون هست رو از دست میدیم. هر زمانی که ما واکنش هیجانی نسبت به چیزی نشون میدیم، در واقع در حال دریافت اطلاعاتی درباره یک شخص، مکان یا اتفاق خاص هستیم. واکنش هایی که ما نشون میدیم، ممکنه به دلیل وضعیتی باشه که الان در اون قرار داریم یا اینکه وضعیت فعلی یک خاطره دردناک رو به ما یادآوری میکنه و باعث واکنش نشون دادن ما میشه.

وقتی ما به این دقت کنیم که در مواقع مختلف چه احساسی داریم، یاد می گیریم که به احساساتمون اعتماد کنیم و در مدیریت کردن اونها مهارتمون بیشتر میشه. اگه احساس میکنید برای این مهارت به تمرین نیاز دارید، روشی که در ادامه میگم رو، امتحان کنید: برای زمان های مختلف در طول یک روز تایمر بذارید، وقتی که تایمر خاموش شد چندتا نفس عمیق بکشید و به احساستون در اون لحظه توجه کنید. دقت کنید ببنید کی این احساسات به صورت یک رفتار فیزیکی در شما ظاهر میشه و اینکه اون احساس باعث چه رفتاری در شما میشه. هر چی بیشتر تمرین کنید، بیشتر با احساسات و رفتارتون آشنا میشید

به رفتارهاتون توجه کنید

همانطور که در بالا اشاره کردم، بخش کلیدی تقویت هوش هیجانی، این هست که یاد بگیریم احساساتمون رو مدیریت کنیم، و این تنها زمانی ممکنه که نسبت به اون ها آگاهی کامل داشته باشیم. وقتی که دارید تمرین می کنید تا نسبت به احساساتتون آگاهی پیدا کنید، به رفتارهاتون هم توجه کنید. دقت کنید ببینید وقتی احساسات خاصی رو تجربه میکنید، چه رفتاری از خودتون نشون میدید و اون رفتار شما چه تاثیری در زندگی روزانتون داره. آیا رفتار شما؛ روابطتون با دیگران، بهره وری و احساس رفاه شما رو تحت تاثیر قرار میده؟

وقتی که ما برای اولین بار شروع کنیم به آگاه شدن در مورد رفتارهایی که در مقابل احساساتمون نشون میدیم، خیلی آسون ممکنه دچار این لغزش بشیم که خودمون رو قضاوت کنیم و به رفتارهامون برچسب بزنیم. تمام سعی خودتون رو کنید که این اتفاق پیش نیاد و از قضاوت کردن خوداری کنید. چون اگه بتونید خودتون رو قضاوت نکنید، با خودتون خیلی روراست تر خواهید بود.

مسئولیت احساس و رفتار خودتون رو بپذیرید

این احتمالا پر چالش ترین گام محسوب میشه، و همچنین میتونه مفیدترین هم باشه. هیجانات و رفتارها تون ازشما بوجود میاد، نه از کسی دیگه ای بنابراین شما تنها کسی هستین که در برابرش مسئولین. اگه شما احساس میکنین کارهایی که دیگران انجام میدن بهتون آسیب میزنه شما در برابر اون مسئولین. واکنش شما مسئولیت شماست. به طور مساوی احساس شما میتونه اطلاعات با ارزشی از تجربه شما در ارتباطی که با دیگران داشتید و همچنین احساسات و ترجیحات شما رو فراهم کنه، اما احساس شما وظیفه افراد دیگه نیست. هنگامی که شما شروع به مسئولیت پذیری میکنین اینکه چگونه احساس میکنین وچگونه رفتارمیکنین، این میتونه تاثیر مثبتی برهمه بخش های زندگیتون بزاره.

تمرین کنید پاسخگو باشید به جای اینکه واکنش نشون بدید

بین پاسخ دادن و واکنش نشون دادن یک تفاوت ظریف و مهم وجود داره. واکنش؛ یک فرایند ناخودآگاه هست در مواقعی که ما با یک اتفاق احساسی روبرو میشیم، که ممکنه در اون لحظه احساساتمون رو بروز بدیم یا اون ها رو درون خودمون نگه داریم ( مثلا شما به طور ناخودآگاه نسبت به شخصی که وسط حرفتون بپره احساس عصبانیت و پرخاشگری می کنید و دلتون می خواد که باهاش برخورد کنید.) اما پاسخ دهی؛ یک فرایند کاملا آگاهانست که شما با توجه به احساسی که دارید اول فکر میکنید و بعد تصمیم می گیرید که چه رفتاری داشته باشید.( به طور مثال وقتی فردی وسط حرفتون پرید، عصبانی میشید ولی بجای پرخاشگری به فرد توضیح میدید که الان زمان مناسبی نبوده و بهتره صبر کنه تا بعدا حرفش رو بگه.)

باخودتون و اطرافیانتون همدردی کنید

همدردی یعنی این که بدونید چرا هر فرد به طور خاصی رفتار میکنه و بتونید اون رو درک کنید و باهاش ارتباط برقرار کنید. تقویت این مهارت باعث افزایش هوش هیجانی شما میشه. اول از خودتون شروع کنید. وقتی متوجه شدید در مورد یک اتفاق، احساس خاصی دارید یا واکنش خاصی نسبت به اون نشون میدید، ازخودتون بپرسین “چرا من فکر میکنم این احساس رو دارم؟ ” ابتدا جوابتون ممکنه این باشه که “من نمیدونم “اما به احساسات و رفتاراتون دقت کنین و به پاسخ های دیگه ای که توی ذهنتون میاد توجه کنید. این جواب هایی که بدست میارید باعث میشه که بقیه رو بهتر و راحت تر درک کنید و بدونید که همه ی آدم ها نسبت به یک اتفاق خاص، واکنش یکسانی نشون نمیدن.

یک محیط مثبت ایجاد کنید

همان طور که باید مهارت هایی رو که در بالا گفتم (خودآگاهی، مسولیت پذیری، همدردی) تمرین کنید و اون ها رو در وجود خودتون تقویت کنید، باید وقت بذارید و توجه کنید که چه چیزهایی در حال پیشرفته و کجای زندگیتون احساس بهتری دارید. شما باید روند بهبود خودتون رو بررسی کنید تا نتایج تلاش هاتون رو ببینید و برای ادامه دادن انگیزه بگیرید. ایجاد یک محیط مثبت نه تنها کیفیت زندگیتون رو بهبود می بخشه بلکه میتونه روی اطرافیانتون هم اثر گذار باشه.

به یاد داشته باشید، هوش هیجانی یک فرآیند دائمی و مادام العمره

هوش هیجانی چیزی نیست که یک بار اون رو توسعه بدید، سپس رهاش کنین. این یک تمرین دائمی هست و میتونید روز به روز اون رو بهتر کنید و بهبود ببخشید، این کار شدنیه اگه شما پشتکار داشته باشید. حتی زمانی که احساس میکنید به همه مراحل بالا مسلط شدید، یادتون باشه که به تمرین کردن ادامه بدید و متوقف نشید، اینجوری میتونید از مزایای داشتن هوش هیجانی بالا برای باقی عمرتون بهره ببرید.

منبع: lifehack

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *