آزمون آیلتس و تافل چه تفاوت هایی دارند؟

اکثر شما ها حداقل اطلاعاتی در مورد آزمون های تافل و آیلتس دارید و حتما بارها اسم اون ها رو شنیدید. اگه از اون دسته از افرادی باشید که در حال یادگیری زبان انگلیسی هستید و به تقویت مهارت های زبانتون اهمیت میدید و یا اگه قصد مهاجرت به کشورهای دیگه رو دارید، به دونستن در مورد این آزمون ها بیشتر نیاز دارید. هر دوی این آزمون ها، از امتحان های معروف در سراسر جهان هستند که نمره اونها در اکثر دانشگاه ها و سازمانهای خارج از کشور معتبر هست. هم در آزمون تافل و هم در آزمون آیلتس، چهار مهارت اصلی زبان انگلیسی شما مورد امتحان قرار گرفته میشه. این دو آزمون معروف، در هر بخش دارای تفاوت های عمده ای هستند که بد نیست با این تفاوت ها آشنا بشید و در مورد اونها بیشتر بدونید. به خصوص اگه قرار باشه یکی از این آزمون ها رو برای تست مهارت های خودتون انتخاب کنید، بهتره که تفاوت های کلیدی اونها رو بدونید تا راحت تر تصمیم گیری کنید.

سوالات مربوط به مهارت خواندن (Reading)

تافل؛ شما 3 تا 5 متن در این بخش دارید که از نظر موضوع، عمدتا مطالب دانشگاهی هستند. برای هر کدوم حدودا بیست دقیقه وقت دارید. بعد باید به سوالات چند گزینه ای در مورد اون متن ها پاسخ بدید.

آیلتس؛ 3 متن دارید که برای هر کدوم از اونها بیست دقیقه به شما فرصت داده شده. موضوعات اونها مشابه آزمون تافل، مرتبط با مسائل دانشگاهی هست. در مورد متن ها، انواع مختلفی از سوالات از جمله چند گزینه ای، جای خالی و … مطرح شده که شما باید به اونها پاسخ بدید.

سوالات مربوط به مهارت شنیدن (Listening)

تافل؛ این دو آزمون در این بخش خیلی با هم متفاوت هستند. در آزمون تافل، شما 40 تا 60 دقیقه باید به یک سخنرانی یا مکالمه گوش بدید و یادداشت برداری کنید و بعد سوالات چند گزینه ای مطرح شده پاسخ بدید.

آیلتس؛ بزرگ ترین تفاوت این دو آزمون بخش گوش دادن هست. در آزمون آیلتس در بخش مهارت گوش دادن، انواع مختلفی از سوالات از جمله جای خالی و صحیح و غلط، طرح شده و شما در حین گوش دادن به صدای مربوط به هر سوال، اون رو پاسخ میدید.

سوالات مربوط به مهارت نوشتن (Writing) در تافل و آیلتس

تافل؛ در این بخش شما باید دوتا کار انجام بدید. همه ی قسمت های مربوط به بخش نوشتن در کامپیوتر هست که شما باید نوشته هاتون رو تایپ کنید. کار اول این هست که از شما می خواند یک مقاله 5 پاراگرافی با 300 تا 350 کلمه بنویسید. بخش دوم از شما میخواد که خلاصه ای از بخش مربوط به مهارت خواندن، بنویسید، بنابراین مهارت یادداشت برداری در این قسمت مهم هست. بعد از شما می خوان که از یادداشت هاتون استفاده کنید و یک پاراگراف 150 تا 225 کلمه ای بنویسید و در اون از کلمات بخش مهارت خواندن و گوش دادن، استفاده کنید و اونها رو با هم ترکیب کرده و در متن تون به کار ببرید.

آیلتس؛ در این آزمون هم، بخش مربوط به نوشتن، از شما دو تا کار رو میخواد. اول از همه اینکه باید یک مقاله 200 تا 250 کلمه ای بنویسید. و دومین نوشته این آزمون به این صورت هست که باید به یک تصویر، نمودار اطلاعاتی یا چیزی شبیه به این نگاه کنید و بعد خلاصه از اطلاعات ارائه شده در اون رو بنویسید.

سوالات مربوط به مهارت صحبت کردن (Speaking)

تافل؛ این بخش از دو آزمون هم تقریبا با هم تفاوت زیادی دارند. در آزمون تافل از شما خواسته میشه که صدای خودتون رو بر روی کامپیوتر، ضبط کنید. شما باید به 6 سوال متفاوت پاسخ بدید و هر کدام از پاسخ های شما حدودا بین 45 تا 60 ثانیه باید طول بکشه. با توجه به سوال مطرح شده شما باید توضیح کوتاهی رو بگید و یا یک مکالمه کوتاه انجام بدید. این بخش از آزمون حدودا 20 دقیقه طول میکشه.

آیلتس؛ این بخش از آزمون آیلتس، حدودا بین 12 تا 14 دقیقه طول می کشه و به جای ضبط کردن صدا بر روی کامپیوتر، که روش تافل هست، یک نفر به عنوان آزمون گیرنده، رو در رو سوالات مربوط به این بخش رو از شما می پرسه و با شما مکالمه می کنه. این بخش یک تمرین در حد گرم کردن هست که زیاد طول نمی کشه و عمدتا سوالاهایی با جواب کوتاه از شما پرسیده میشه. ممکن هم هست که برخی از سوالات تصویری از شما پرسیده بشه. و در نهایت یک بحث کمی طولانی تر در رابطه با همون موضوعات قبلی با فرد آزمون گیرنده خواهید داشت.

منبع: thoughtco

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *