پنج نکته برای تضمین پیشرفت شغلی

همیشه به دنبال پیشرفت باشید و فرصتها را از دست ندهید. اینکه بخواهید در حرفه ی خود پیشرفت کنید یا پسرفت داشته باشد دو موضوع کاملا متفاوت است. کار ساده ای نیست که بخواهید همیشه در مسیر پیشرفت گام بردارید. رسیدن به اهدافتان اصلا کار ساده و مختص یک یا دو روز نیست، باید مطمئن شد که برنامه ریزی درست و موثری را برای رسیدن به آنچه مورد نظر کارفرمایان است انتخاب کرده اید. ترسیم نقشه ی راه قطعا شما را در مسیر درست هدایت خواهد کرد. برای پیشرفت شغلی خود رعایت این 5 نکته امری ضروریست.

1 . نتیجه ی اعمال خود را بپذیرید

آنچه را که بدست می آورید نتیجه ی اعمال خودتان است، چه خوب باشد چه بد باید پذیرای آنها باشید. هنگامی که به یک پیشرفت و نتیجه ی مثبت دست می یابید یک امتیاز مثبت نزد کارفرمای خود خواهید داشت، اما هنگامی که اشتباهی انجام می دهید تلاش شما برای تصحیح امور است که اهمیت دارد و این موضوع باعث رشد و پیشرفت شما در کارتان خواهد شد. چنین رفتاری از طرف شما نشان دهنده ی این است که فردی مسئولیت پذیر در کارتان هستید. کسانی که نتایج کارهایشان را نمی پذیرند و در هنگام بروز اشتباهات از پذیرش آن شانه خالی می کنند، بعید است که افراد موفقی در مسیر پیشرفت کاری خود باشند.

2. تلاش برای پیشرفت بیشتر

شاید اینطور فکر کنید تا وقتی که کار خود را درست انجام دهید به طور طبیعی پیشرفت خواهید کرد، اما این فکر درستی نیست. همیشه در هر کاری رقابت زیادی برای رسیدن به موفقیت وجود دارد، اغلب کسی موفق میشود که بیشتر تلاش و ایستادگی داشته باشد. ممکن است به راحتی چیزی که استحقاق آن را دارید را از دست بدهید. برای آنکه چیزی را از دست ندهید از هر فرصتی برای نشان دادن اشتیاق خود به کار استفاده نمایید حتی در صورت نیاز اضافه کاری انجام دهید و در کار منعطف باشید. ممکن است رئیس شما برای انجام کاری نیاز به یک دستیار داشته باشد و مجبور شوید بیشتر از ساعت معمول کاری کار کنید یا در اوج شلوغی محل کارتان شخصی نیاز به کمک داشته باشد و مدت زیادی از وقت شما را بگیرد. تلاشی که در کارهای خود بکار میبرید نشان دهنده ی تعهد شما به شرکت و کاری است که انجام می دهید و این چیزی است که از شما در ذهن کارفرما حک می شود.

3. منصفانه کار کنید

تعهد و سیاست های کاری در محل کار می تواند بسیار وسوسه انگیز باشد، به خصوص اگر باعث پیشرفت شما شود، اما مراقب باشید برای رسیدن به این پیشرفت به هرکاری مثل شایعه پراکنی و بازی های ناجوانمردانه دست نزنید. حتی اگر سعی کنید که بی سر وصدا چنین کارهایی را انجام دهید باز هم خیلی سریع همه باخبر خواهند شد. در چنین شرایطی شما از دید بقیه فردی خواهید بود که فقط به فکر خود می باشد. با ترویج این تفکر بعید است که روی شما به عنوان یک مدیر در آینده حساب شود و پیشرفت کنید. بنابراین به جای استفاده از بازیهای ناجوانمردانه و کثیف سعی کنید از مهارتهای واقعی خود برای پیشرفت در شغل خود بهره ببرید، تا کارفرمایان خود را به شکلی تحت تاثیر قرار دهید که همکاران هم با دید منفی به شما نگاه نکنند.

 

4. تا می توانید بحث و تبادل نظر کنید

مهم نیست انگیزه شما برای پیشرفت در زندگی حرفه ای چقدر است، اگر آنچه در سر می پرورانید را برای مدیران خود به درستی بازگو نکنید هرگز نمی توانید به پیشرفت مدنظرتان دست یابید. به طور مرتب جلساتی را با روسای خود ترتیب داده و بر سر راههای باالقوه ی موجود برای توسعه ی کسب و کار بحث کنید. در هر کسب و کاری فرصت های مختلفی برای بهبود شرایط وجود دارد، انتخاب بهترین راه کلید موفقیت در موقعیت شغلی شماست. بنابراین اهداف شغلی خود را با کارفرمایان خود در میان بگذارید تا آنها درک درستی از دور نمای کاری شما داشته باشند. اگر درجایی به مشکل برخوردید می توانید با ارائه ی اهداف کوچکتر گام های مختصرتری در جهت پیشرفت بردارید. با انجام این کارها همه خوشحال خواهند شد که به همکاری با شما ادامه دهند.

5. درجا نزنید

مهمترین موضوع این است که هرگز درجا نزنید. اگر در شرکتی مشغول به فعالیت هستید به شما اجازه ی پیشرفت و رسیدن به اهدافتان داده نمی شود، شاید وقت آن رسیده که تصمیم جدیدی برای کار خود بگیرید. اگر هیچ حرکتی نکنید کار به جایی خواهد رسید که در موقعیت بسیار بدی قرار بگیرید و تنها دلیل چنین شرایطی این است که همیشه امیدوار بودید اوضاع طوری تغییر کند که شما میخواهید. دید خود را گسترش دهید و برنامه ی کاملی برای خود داشته باشید. اگر نمیتوانید به آنچه میخواهید برسید، بدنبال روشهای جایگزین باشید چرا که ممکن است بدون آنکه بدانید از مسیر دستیابی به آرزوهای شغلی خود خارج شوید.

این شما هستید که مشخص می کنید آیا میخواهید در مکان فعلی خود باقی بمانید؟ اگر شما به اوج جایگاهی که میتوان رسید دست یافته اید، شاید وقت آن رسیده که اوضاع را تغییر دهید. یافتن یک موقعیت شغلی جدید شاید بهترین انتخاب ممکن باشد.

منبع: reed

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *