5 ترفند زبان بدن برای موفقیت در کسب و کار و زندگی

در زندگی روزمره همه ی ما به طور دائم در حال ارتباط با افراد مختلف هستیم، در تمام این روابط از حرکات و روشهایی برای برقراری ارتباط کمک میگیریم که بعضی اوقات این کار با آگاهی همراه است و گاهی به طور تصادفی از حرکات مختلف زبان بدن بهره می بریم. هنگامی که حرکتی را انجام می دهید سیگنال هایی را به سمت اطرافیان خود ارسال می کنید که میتواند برای همیشه در ذهن آنها ماندگار باشد. انتخاب حرکات میتواند باعث موفقیت یا مانعی بر سر راهتان باشد، پس همیشه این مساله که چه برداشتی از رفتار و حرکاتتان می شود بسیار مهم است. سعی کردیم 5 ترفند کاربردی در زبان بدن را برای شما بازگو کنیم.

1 . ارتباط چشمی

اینکه زمان صحبت با افراد مختلف در باره ی موضوعات متفاوت ارتباط چشمی مناسب خود را با آنها حفظ کنید امری بسیار مهم است. حفظ کردن چنین رابطه ای برای طرف مقابل بیانگر این مطلب است که شما با دل و جان علاقه به شنیدن صحبت های او دارید. همچنین این کار اعتماد به نفس شما را به طرز قابل توجهی بالا می برد و باعث می شود در هنگام حرف زدن کمی به خود اطمینان داشته باشید.

2. آنچه که از صورت شما برداشت می شود

در واقع می توان گفت صورت شما نقش مکمل آنچه که می گویید را ایفا می کند و همچنین بیانگر نوع احساس شما در باره ی آن چیزی است که در حال انجام با ارائه ی آن هستید. هنگامی که فردی را برای اولین بار ملاقات می کنید، با روی گشاده و چهره ی دوستانه با وی شروع به صحبت نمایید. انتخاب این راهکار در هنگام شروع یک ارتباط یعنی پیشروی درست و البته با صداقت در آن صحبت. بکار بردن یک عبارت دوستانه در هنگام شروع علاوه بر آنکه رابطه ای جدی را شکل می دهد باعث نزدیکتر شدن طرفین نیز می گردد.

3. دست دادن

یک نکته ی بسیار مهم و مثبت درباره ی استفاده از دستها این است که می تواند نقش بسیار تاثیر گذاری در موقعیت های مختلف ایفا کند، در واقع دست دادن در ملاقات های کاری و غیر کاری یک ژست مودبانه برای شما محسوب می شود. در هنگام دست دادن توجه به این نکته امری ضروری است که نه خیلی شل و بی حال دست بدید، نه خیلی محکم و با فشار که طرف مقابل آسیب ببیند. هنگامی که با کسی دست می دهید باعث ایجاد تفکری مثبت در ذهن او می شوید و در واقع یک راه عالی برای برقراری ارتباط را انتخاب کرده اید.

4. حالت بدن

در زمان های مختلف افرادی که با شما سر و کار دارند ممکن است شما را در حالت های متفاوتی مثل هنگام نشستن روی صندلی محل کارتان و یا زمانی که در حال رفتن به اتاقتان هستید ببینند. چیزی که در چنین شرایطی بسیار مهم است، تصوری است که از شخصیت شما در ذهن اطرافیان شکل می گیرد. اگر با حالت بی حال و بی رمق راه بروید، این تصور ایجاد می شود که فردی تنبل در انجام کارها و بی علاقه به شغلتان هستید. بنابراین سعی کنید در هنگام نشستن و همچنین وقتی که سرپا ایستاده اید، بدن خود را صاف نگه دارید و سرتان را بالا بگیرید. با این کار به شما کمک خواهد کرد تا فردی مطمئن و با اعتماد به نفس به نظر آیید.

5. حرکات مختلف بدن در هنگام برقراری ارتباط

حرکاتی که در هنگام صحبت کردن و گوش دادن به حرفهای فردی انجام می دهید میتواند بسیار با معنی و تاثیر گذار باشد. گاهی اوقات طرز رفتار و واکنشتان نشان دهنده ی نظر و عقیده ی حقیقی شما درباره ی آن چیزی است که می گویید یا می شنوید. حرکات مختلف در هنگام برقراری ارتباط می تواند به شما کمک کند تا فردی محکم و با اعتماد به نفس باشید، از انجام حرکاتی مانند تکان دادن دستها و یا ضربه زدن با پا ها خودداری نمایید چرا که نشان دهنده ی اضطراب در شماست. از دیگر حرکاتی که باید بشناسید دست به سینه بودن و متمایل ایستادن نسبت به طرف مقابلتان را می توان نام برد که باعث می شود در نظر دیگران فردی به نظر برسید که تمایل به برقراری ارتباط ندارد.

نکته: زبان بدن ابزاری قدرتمند در دستان شماست که می توانید به کمک آن از نظر دیگران فردی منفی یا مثبت به نظر برسید. استفاده ی صحیح و به جا از آن مانند ارتباط چشمی مناسب، حرکات درست، داشتن موقعیت بدنی خوب، در موقعیت های متفاوت نظیر سخنرانی، مصاحبه ی شغلی، جمع دوستانه می تواند کمک حال شما باشد. زبان بدن و تسلط در استفاده از آن باعث موفقیت شما در زندگی خصوصی و کاریتان خواهد شد.

منبع: oxbridgeacademy

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *