ترفندهای ساده برای تقویت و ورزش مغز

کارایی مغز هر کس بستگی به میزان استفاده از آن دارد. هر زمانی که شما کار جدید و متفاوتی را انجام می دهید مسیرهای عصبی جدیدی را ایجاد می کنید. در مطلب امروز ترفندهای ساده ای را برای کمک به مغز شما بیان خواهیم کرد که روی بهتر شدن رفتار آن تاثیر گذار است با ما همراه باشید.

استفاده از دست مخالف

همه افراد در کارهای روزمره ی خود از یک دست خود بیشتر کار میکشند. مثلا یک فرد ممکن است هر روز درب اتاق را با دست راست باز کند یا از دست راست برای پرتاب اشیاء استفاده نماید. اگر راست دست هستید، سعی کنید گاهی اوقات با رفتار های معمولی تان را با دست چپ انجام دهید تا ذهن و مغز خود را به کنکاش وادار نمایید. این کار باعث می شود که مغز سعی کند کارهای روزانه ای را که قبلا انجام داده را با امتحان کردن مسیرهای جدید انجام دهد. ساعت خود را در دست مخالف بیندازید تا عاملی برای یادآوری تغییر در عادتهای شما باشد.

لیست ها فقط یک پشتیبان هستند

داشتن لیست برای خرید کردن نه تنها کار بدی نیست بلکه خیلی هم خوب است، اما ممکن است که باعث وابستگی شما به یادداشت کردن موضوعات مختلف گردد. فهرست لوازمی را که قصد خرید آن را دارید آماده کنید و همراه خود داشته باشید، اما تا جایی که می توانید از آن استفاده نکنید. وقتی همه ی وسایل مورد نیازتان را به خاطر آوردید و در سبد خریدتان قرار دادید، آنگاه از لیست فقط برای چک کردن نهایی استفاده نمایید.

شماره تلفن های مختلف را حفظ کنید

با پیشرفت تکنولوژی در همه ی زمینه ها بخصوص تلفن های همراه، کمتر کسی پیدا می شود که شماره تلفنی را حفظ کند. اما حفظ کردن شماره تلفنها یک راه بسیار عالی برای تقویت مغز است. سعی کنید این کار را مرتب انجام دهید و هر روز یک شماره تلفن جدید را در حافظه خود ذخیره کنید.

خاطرات خود را بازیابی کنید

یکی دیگر از ترفندهای عالی برای تقویت حافظه این است که هر روز صبح یک داستان یا خاطره برای اطرافیانتان تعریف کنید. این داستان می تواند در مورد اتفاقی که در زمان حال و یا گذشته برایتان رخ داده است باشد. سعی کنید داستان خود طوری تعریف کنید که برای شنونده جذاب تر به نظر برسد. زمانی که با دوستان و آشنایانتان در حال مکالمه ی تلفنی هستید، سعی کنید موضوعی را برای صحبت آماده داشته باشید. با انجام این تمرین ها حافظه و ذهن شما تقویت خواهد شد.

به همه چیز توجه داشته باشید

هر روز یک چیز خاص را انتخاب کنید و به آن توجه ویژه داشته باشید. شما ممکن است تصمیم بگیرید که به پوشش روزانه افراد توجه کنید. هر جایی  که میروید چه در خیابان و یا خرید و حتی هنگام تماشای تلویزیون به نوع پوششها دقت کنید و درباره ی طرز لباس پوشدن آدمها در شرایط مختلف فکر کنید. این کار باعث بالا رفتن سطح تفکر و تقویت مغز شما می شود. سعی کنید روز بعد موضوعات دیگری را برای خود انتخاب نمایید.

تجربه های جدید کسب کنید

اگر برای رفتن به محل کار رانندگی می کنید و یا راه می روید سعی کنید هر روز راه های مختلف و متفاوتی را برای رسیدن مقصد انتخاب کنید. انتخاب مسیرهای مختلف باعث تغییر در روال کارکرد مغزی شما شده و در نهایت به ذهن شما کمک میکند تا با انتخاب مسیر های مختلف برای رسیدن به یک مقصد تمرین کند. میتوانید مسیر خود را با خیابانهای دیگر آزمایش کنید یا خریدهای خود را از مکان دیگری انجام دهید و یا هر نوع انتخابی که باعث تغییر در رفتار های روتین روزانه ی شما گردد.

اصول را تغییر دهید

کارهای خود را با ترتیب متفاوتی انجام دهید. برای صبحانه از مواد خوراکی جدید استفاده کنید که تا به حال تجربه نکرده اید. اگر علاقه ای به نوشیدنی های گرم در هنگام عصر نداریدشاید بد نباشد که یک بار امتحان کنید. میتوانید ترتیب انجام کارهای خود در محل کارتان را عوض کنید. وقتی تغییری ایجاد میکنید به این نکته توجه کنید که آیا از شرایط جدید راضی هستید یا نه؟

هر مشکل راهی دارد

یک کسب و کار جدید را شروع کنید و برای حل هر مشکلی فکر کنید. چه چیزی را به چه کسی می فروشید؟ رقیبان شما چه کسانی هستند و چگونه در رقابت با آنها پیروز شوید؟ ممکن است در هنگام بروز مشکل ایده های متفاوتی به فکرتان برسد که بتواند یاری دهنده ی شما باشد. چالش های جدید باعث کارکرد بیشتر مغز برای یافتن راههای جدید خواهند شد.

همه چیز را ثبت کنید

ثبت همه ی وقایع خود به تنهایی روشی فوق العاده برای بهبود کارکرد حافظه در افراد است. خاطره نویسی و نوشتن درباره ی همه ی اتفاقات به شما کمک می کند تا بتوانید موارد مختلف را با یکدیگر ترکیب کنید. یک لیست از مکان هایی را که سفر کرده اید و یا فهرستی از غذاهایی را که تا کنون خورده اید را تهیه کنید. سعی کنید این کار را به صورت روزانه انجام دهید تا باعث تقویت حافظه ی خود شوید.

یک کتاب بخوانید

یک کتاب با موضوعی کاملا جدید را بخوانید. رمان کشور های دیگر را امتحان کنید، درباره اقتصاد مطالبی را یاد بگیرید. بسیاری از کتاب های علمی وجود دارند که علاوه بر اینکه شما را سرگرم میکنند معلومات شما را هم افزایش می دهند. هر هفته در مورد یک حرفه یا تخصص کتابی تهیه و مطالعه کنید.

منبع: verywellmind

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *