7 گام برای تبدیل شدن به یک دانش آموز نمونه

در زمان درس خواندن تمام تلاش خود را به کار میبرید و هر کاری برای موفقیت انجام میدهید، ولی باز هم از نتایجی که در تحصیل میگیرید راضی نیستید. شاید فکر میکنید روش درس خواندن شما درست است، اما قصد دارید در بخش های خاصی پیشرفت بیشتری حاصل کنید. اگر چنین است بدانید که شما قطعا تنها نیستید. جاه طلبی یک دانش آموز، نقطه ی شروع بسیار ایده آل برای پیشرفت او است. با هم 7 گام موثر در  تبدیل شدن به یک دانش آموز نمونه را مرور میکنیم.

1. سازماندهی در تحصیل

استفاده از مهارت سازماندهی همه ی امور برای بهبود عملکرد تحصیلی شما و تضمین دستیابی به نتایج مطلوب امری حیاتی است. در حالی که به نظر می رسد برخی افراد مدیریت و سازماندهی ساده تری نسبت به بقیه را در پیش گرفته اند، اما قطعا میتوانند با اتخاذ روشهای مناسب و استفاده از تکنیکهای مختلف مهارتهای خود را بهبود ببخشند. اگر قصد دارید که تازه روی برنامه ریزی برای یک پروژه کار کنید، بهتر است که روی موارد تحصیلی خود متمرکز شوید. شما میتوانید از این روش برای یادداشت برداری و ارزیابی کارها و همچنین زمان به کار رفته برای انجامشان استفاده کنید، هر کار را با زمانبندی پیش ببرید و موضوعات بزرگتر را با تقسیمشان به بخشهای کوچک انجام دهید، سعی کنید قبل از به پایان رسیدن زمانی که برای یک موضوع اختصاص دادید آن را به اتمام برسانید.

2. استفاده از منابع

هنگامی که در حال مطالعه هستید شاید به راحتی شک کنید که آیا میتوانید منابع مورد نیازتان برای مطالعه را نسبت به کسانی که همه چیز برایشان فراهم است در اختیار داشته باشید؟ با همه ی اینها استفاده ی حد‎اکثری از علومی که در اختیار دارید مانند: کتب آموزشی، معلمان، همکلاسی ها و همچنین منابع چاپی و دیجیتالی موسسات آموزشی، میتواند تا حد مطلوبی عملکرد شما را افزایش دهد. مثلا ممکن است از همکلاسی ها و افراد دیگر بخواهید تا به صورت گروهی به مطالعه ی دروس بپردازید و با این کار قدرت یادگیری خود را تقویت کرده و باعث ایجاد انگیزه در خود شوید.

3. شبکه های آموزشی

بسیاری از موسسات آموزشی انواع رویدادهای تحت شبکه را ارائه میدهند. با وجودی که ممکن است از شرکت در این همایشها خجالت بکشید اما چنین وقایعی فرصتی عالی برای دیدار با افراد جدید و کسب اطلاعات بیشتر در مورد فرصت های شغلی پیش روی شما در آینده است. متخصصان برگزاری این جلسات به شما در معرفی و پیشرفت خود به عنوان یک دانش آموز کمک میکنند تا با راهنمایی های افراد با تجربه سطح دانش خود را تقویت کنید. این نوع نگاه به شما در تقویت توانایی ارزیابی امور کمک فراوانی خواهد کرد.

4. منابع مطالعاتی خود را گسترده کنید

ارتباط با دنیای واقعی اطراف باعث افزایش سطح انگیزه ی شما در یادگیری میشود، همچنین دلیل تحصیل و اهدافی که از درس خواندن برای آینده ی خود در سر میپرورانید را به شما یادآور می شود.

5. هوشمندانه گام بردارید

یک استراتژی بسیار کلیدی برای تبدیل شدن به یک دانش آموز بسیار خوب وجود دارد و آن شناسایی سریع موانع پیش روی شماست. به عنوان مثال اگر شما با موضوعاتی مواجه هستید که میتواند به عملکرد تحصیلی شما ضربه بزند، با معلمین و یا مشاور خود در این باره مشورت کنید تا مانع از خارج شدن شما از مسیر صحیح تحصیل شوند. بودن چنین افرادی در کنار دانش آموزان باعث میشوند در همان مراحل اولیه با ایجاد روشهای ساده موضوعات پیش آمده حل شوند و وضعیت شما بهتر از قبل گردد.

6. تغییر شکل چالشها

گاهی اوقات در هنگام مطالعه با چالشهایی مواجه میشوید که ممکن است برای شما دلهره آور باشد. با وجودی که چنین موضوعاتی میتواند فکر شما را به خود مشغول کند، ولی این گونه چالشها را به عنوان فرصتی برای بهبود مهارتهای قابل انتقال در یک فضای امن ببینید که خود میتواند باعث ایجاد انگیزه شود. چنین تجربیاتی در آینده میتواند به عنوان نمونه هایی از نحوه ی برخورد با معیار ها و ضوابط انتخاب عمومی مورد استفاده قرار گیرد، مانند توانایی خوب کار کردن در یک گروه و مثبت نگری در مواجهه با فشارها.

7. کمال گرایی را کنار بگذارید

بر خلاف باور عمومی، کمال گرایی میتواند یک مانع جدی بر سر راه مطالعات شما باشد. این موضوع میتواند باعث عقب افتادگی شما گردد و همچنین خود رای بودن باعث پافشاری روی اشتباهات می شود. به یاد داشته باشید که اشتباهات در فرایند یادگیری نقش بسیار حیاتی خواهند داشت، همینطور انتقادات سازنده ای که از طرف معلمان شما مطرح میشود. با وجود اینکه ممکن است در مواقعی باعث رنجش شما گردد، اما میتواند تنها چیزی باشد که برای موفقیت و رشد در آینده به آن نیاز خواهید داشت.

منبع: ivy

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *