چگونه سریع تر تایپ کنید؟

اگه می خواهید به یک تایپسیت ماهر تبدیل بشید و بتونید با دقت و با سرعت تایپ کنید، به یاد گرفتن تایپ ده انگشتی و بعد از اون به تمرین زیاد نیاز دارید. اول از همه باید موقعیت مناسب رو برای دست و بدنتون ایجاد کنید، بعد مبانی تایپ ده انگشتی رو یاد بگیرید و بعد از اون تمرین کنید تا به سرعت تایپ دلخواهتون برسید.

1. برای شروع، سرعت تایپ کردن خودتون رو اندازه گیری کنید

راه های زیادی برای تخمین سرعت تایپ کردن شما وجود داره. یک راه سریع و آسون این هست که در گوگل عبارت ” تخمین سرعت تایپ ” رو سرچ کنید و به اولین لینکی که براتون آورده برید. اونجا می تونید سرعت تایپ کردنتون رو بر اساس تعداد کلمات در هر دقیقه مشخص کنید که عبارت انگلیسی اون میشه words per minute و به طور مخفف WPM . بدست آوردن این سرعت می تونه نقطه ی شروع تلاش های شما باشه.

  • داشتن یک نمره به عنوان معیار، به اندازه گیری پیشرفت شما در طول زمان کمک میکنه.
  • گاهی ممکن هست به جای معیار ” سرعت تایپ در هر دقیقه” با عبارت ” سرعت تایپ در یک دقیقه” مواجه بشید. این دو با هم تفاوت چندانی ندارند.
  • اینکه سرعتتون رو در یک یا دو و یا هر چند دقیقه ای که دوست دارید اندازه می گیرید، چندان فرقی نداره ولی چون این سرعت متغیر خواهد بود، همیشه همون زمان رو برای اندازه گیری های بعدی به یاد داشته باشید.

2. تایپ ده انگشتی رو از سرعت کم شروع کنید

تایپ کردن یک مهارت هست که با تمرین و به مرور زمان پیشرفت میکنه. شما باید از سرعت کم شروع کنید تا در این کار حرفه ای بشید. تایپ ده انگشتی، یعنی تایپ کردن بدون نگاه کردن به صفحه کلید، سریع ترین راه تایپ کردن هست وقتی که در اون کاملا حرفه ای بشید. اگه تا الان به این روش تایپ نمی کردید، پس زمان زیادی رو صرف تایپ کردن، کردید.

  • در ابتدا ممکنه براتون ناامید کننده باشه که اونجوری که انتظارش رو دارید نمی تونید سریع تایپ کنید، اما نگران نباشید، با صبر و حوصله داشتن و تمرین کردن خیلی پیشرفت خواهید کرد.
  • سعی کنید حرکت انگشتانتون رو برای دسترسی به دکمه های صفحه کلید، به حداقل برسونید.

3. در هنگام تایپ کردن دست هاتون رو نگاه نکنید

در روش تایپ ده انگشتی خیلی مهم هست که به صفحه کلید نگاه نکنید بنابراین انگشتان شما باید مجبور بشن که جای حروف رو از طریق تکرار فیزیکی یاد بگیرند. اگه نمی تونید جلوی خودتون رو بگیرید و همش صفحه کلید رو نگاه می کنید از یک پارچه نازک یا کاغذ سبک کمک بگیرید و اون رو روی دست هاتون بندازید.

  • شما ممکن هست که در ابتدا سرعت تایپ کردنتون کندتر بشه ولی تسلیم نشید و به تمرین کردن ادامه بدید اگه این روش رو یاد بگیرید و در اون ماهر بشید خیلی خیلی سریع تر از روش قبلی تون میتونید تایپ کنید.

4. تمرین کنید و مهارت پیدا کنید

تایپ ده انگشتی یک مهارت کمی پیچیده هست تا وقتی که در اون کاملا استاد بشید. اما وقتی که فهمیدید دقیقا انگشت هاتون رو کجا قرار بدید، و در موقعیت صحیح قرار گرفتید، تنها چیزی که می تونه باعث پیشرفت شما بشه، تمرین کردن هست. هر روز برای تمرین کردن وقت بذارید و روی سرعت و دقتتون کارکنید.

1. هر روز تمرین کنید

اگه شما فقط روزی ده دقیقه وقت بذارید و یک فایل متنی رو باز کنید و بی وقفه شروع کنید به تایپ کردن، به مرور زمان متوجه میشید که هر دفعه تعداد اشتباهات شما کمتر میشن.

2. با بازی های آنلاین، تمرین کنید

تعداد زیادی سایت وجود داره که می تونید بازی های تایپی رایگان انجام بدید و رکورد و سرعتتون رو ثبت کنید. می تونید به صورت آنلاین با دوستاتون مسابقه بدید. اینجوری انگیزتون برای یادگیری بیشتر میشه و کمتر خسته می شید.

3. گوش کنید و تایپ کنید

اگه نمیدونید در مواقع تمرین چی بنویسید، یک راه خوب این هست که گوش کنید و تایپ کنید یک کتاب الکترونیکی یا یک فایل صوتی جذاب انتخاب کنید و اون رو پخش کنید و شروع کنید به تایپ کردن این کار هم تمرین خوبی هست و هم اگه موضوع خوبی رو انتخاب کنید خسته نمی شید و دوست دارید همچنان ادامه بدید.

4. تلاش هاتون رو ثبت کنید

بر روند تلاش ها و پیشرفت هاتون نظارت داشته باشید و همه رو ثبت کنید. وقتی بعد از مدتی بررسی کنید متوجه میشید که تعداد کلماتی که در هر دقیقه می تونید تایپ کنید خیلی بیشتر شده. خیلی هم روی اون حساس نباشید همین که شما تونسته باشید راحت تر و سریع تر تایپ کردن رو یاد بگیرید خودش پیشرفت بزرگی به حساب میاد.

5. می تونید از آموزش های حرفه ای تر کمک بگیرید

برنامه های زیادی هستند که صرفا جهت تقویت مهارت تایپ کردن و یا آموزش تایپ ده انگشتی طراحی شده اند. تعداد زیادی از اونها در انواع مختلف وجود داره. تعدادی از اونها رایگان هستند و بابت تعدادی از اونها باید هزینه پرداخت کنید. بعضی های اونها از بعضی دیگر سرگرم کننده تر هستند. اگه نیاز دونستید می تونید اون ها رو هم امتحان کنید ولی یادتون باشه که در نهایت چیزی که باعث بهبود سرعت تایپ شما میشه، تمرین کردن هست.

6. تسلیم نشید

اگه شما همچنان به تمرین کردن ادامه بدید، میتونید به زودی رقیب سریع ترین تایپیست بشید که می تونه 150 کلمه رو در هر دقیقه به طور پیوسته تایپ کنه در مدت 50 دقیقه و در دوره های کوتاه تر رکورد او 170 هست و بالاترین رکوردش 212  کلمه در دقیقه بوده. مهارت سریع تایپ کردن می تونه هم در کار و هم در تحصیل برای شما مفید باشه. وقتی که شما بتونید با دقت کافی و سریعتر تایپ کنید مسلما کارهاتون سریع تر انجام میشن.

منبع: wikihow

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *