تافل یا آیلتس؟

خب در این مرحله شما آمادگی های کافی رو کسب کردید و همه ی مهارت های زبان انگلیسی خودتون رو تقویت کردید و می خواهید در یک آزمون بین المللی مهم برای اثبات اینکه در زبان انگلیسی حرفه ای هستید، شرکت کنید. مشکل اینجاست که آزمون های زیادی وجود دارند که شما باید تصمیم بگیرید در کدوم آزمون شرکت کنید. آزمون های تافل و آیلتس مهم ترین و معروف ترین اونها هستند. از راهنمایی هایی که در این مقاله مطرح میشه کمک بگیرید تا بدونید با توجه به علایق و نیازهاتون کدوم آزمون برای شما بهتره.

آیا همیشه تصمیم گیری و انتخاب بین یکی از آزمون ها در اختیار شماست؟

گاهی دانش آموزان با توجه به شرایط دانشگاهی که می خوان برای اون پذیرش بگیرند، نیاز دارن که هر دو آزمون رو بدن. و یا در بعضی موارد مثل مهاجرت به کانادا یا استرالیا، برای دریافت ویزا، شما باید حتما مدرک آزمون آیلتس رو داشته باشید. پس شما باید در اولین مرحله، هدف خودتون رو مشخص کنید و بعد از اون در مورد دانشگاه و یا کشوری که قراره به اونجا مهاجرت کنید، تحقیقات کافی رو انجام بدید. اما اگه در چنین شرایطی قرار نداشته باشید و قصد انتخاب یکی از دو آزمون تافل یا آیلتس رو دارید قبل از تصمیم گیری، راهنمایی های زیر رو بخونید.

هدف، علایق و مهارت های خودتون رو بشناسید

در ادامه به نکاتی اشاره شده که بد نیست قبل از تصمیم گیری به اون ها توجه کنید. در ابتدا سوالات زیر رو با دقت بخونید و روی یک کاغذ جواب های خودتون رو یادداشت کنید.

  • آیا شما برای تحصیلات انگلیسی و ادامه تحصیل به تافل یا آیلتس نیاز دارید؟
  • آیا شما با لهجه ی آمریکای شمالی راحت تر هستید یا بریتانیا/انگلستان؟
  • آیا شما با طیف گسترده واژگان و اصطلاحات آمریکای شمالی راحت تر هستید یا واژگان و عبارات اصطلاحی بریتانیایی؟
  • آیا شما قادر به سریع تایپ کردن هستید؟ سرعت تایپ کردن شما خوب هست؟
  • آیا می خواهید در سریع ترین زمان ممکن آزمون رو به اتمام برسونید؟
  • آیا طیف گسترده ای از انواع مختلف سوالات رو ترجیح می دید؟
  • آیا در یادداشت برداری مهارت کافی دارید؟

این سوالات خیلی مهم هستند چون آزمون آیلتس توسط دانشگاه کمبریج برگزار میشه در صورتی که سوالات آزمون تافل توسط ETS؛ یک شرکت آمریکایی مستقر در نیوجرسی، طراحی میشه. هر دو آزمون از نظر سوالات متفاوت هستند. در ادامه توضیحاتی برای هر کدوم از سوالات بالا اومده که به شما کمک می کنه در انتخاب یکی از دو آزمون راحت تر تصمیم گیری کنید.

آیا شما برای تحصیلات انگلیسی و ادامه تحصیل به تافل یا آیلتس نیاز دارید؟

اگه شما برای ادمه تحصیل و رفتن به دانشگاه می خواهید در یکی از این دو آزمون شرکت کنید، ادامه سوالات رو بخونید. ولی اگه قصد ادامه تحصیل رو ندارید و به طور مثال هدف شما مهاجرت کردن هست، در آزمون عمومی آیلتس، شرکت کنید چون خیلی آسون تر از تافل و آیلتس دانشگاهی هست.

آیا شما با لهجه ی آمریکای شمالی راحت تر هستید یا بریتانیا/انگلستان؟

اگه شما در رابطه با انگلیسی بریتانیایی( یا انگلیسی استرالیایی) تجربه ی بیشتری دارید، در آزمون آیلتس شرکت کنید چون بیشتر بر پایه ی واژگان و لهجه ی بریتانیایی هست. اما اگه شما همیشه در حال نگاه کردن فیلم های هالیودی هستید و عاشق ضرب المثل ها و اصطلاحات آمریکایی، تافل رو انتخاب کنید چون براساس انگلیسی آمریکایی طراحی شده هست.

آیا شما با طیف گسترده واژگان و اصطلاحات آمریکای شمالی راحت تر هستید یا واژگان و عبارات اصطلاحی بریتانیایی؟

جواب این سوال دقیقا همون جواب سوال بالاست، آیلتس برای انگلیسی بریتانیایی و تافل برای انگلیسی آمریکایی

آیا شما مهارت سریع تایپ کردن رو دارید؟

در آزمون تافل، شما باید در بخش مربوط به مهارت نوشتن، مقاله خودتون رو تایپ کنید. اگه سرعت تایپ شما خیلی پایین هست، به شدت پیشنهاد میشه که در آزمون آیلتس شرکت کنید و مقاله بخش نوشتن رو با دست خط خودتون بنویسید.

آیا می خواهید در سریع ترین زمان ممکن آزمون رو به اتمام برسونید؟

اگه شما از اون دسته از افرادی هستید که در طول آزمون عصبی شده و دچار اضطراب میشد و به همین دلیل دلتون می خواد امتحان زودتر تموم بشه و به امتحان های طولانی علاقه ای ندارید، اون وقت انتخاب بین یکی از این دو آزمون خیلی راحت تر میشه. آزمون تافل، تقریبا چهار ساعت طول می کشه. در حالی که آزمون آیلتس به طور چشمگیری کوتاه تر هست، چیزی در حدود 2 ساعت و 45 دقیقه. با این حال به یاد داشته باشید که کمتر بودن زمان امتحان به معنی آسون تر بون اون نیست.

آیا طیف گسترده ای از انواع مختلف سوالات رو ترجیح می دید؟

تقریبا تمام سوالات آزمون تافل به صورت چند گزینه ای هست. در حالی که آزمون آیلتس شامل طیف گسترده تری از انواع سوالات شامل: چند گزینه ای، جای خالی، وصل کردن عبارات مرتبط به همدیگه و … میشه. اگه رابطه ی خوبی با سوالات چند گزینه ای ندارید، آزمون تافل برای شما مناسب نیست.

آیا در یادداشت برداری مهارت کافی دارید؟

مهارت یادداشت برداری در هر دو آزمون مهم هست. با این وجود برای تافل خیلی ضروری تر محسوب میشه. در آزمون تافل برای بخش گوش دادن، داشتن مهارت یادداشت برداری خیلی مهم هست. چون شما باید به متن طولانی تری گوش بدید و در انتها به سوالات مربوط به اون پاسخ بدین. اما در آزمون آیلتس در حین گوش دادن، به سوالات امتحان پاسخ میدید.

منبع: thoughtco

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *