9 راهکار برای بهتر صحبت کردن در جمع

عصبی بودن و داشتن حس تردید و دودلی قبل از سخنرانی در یک جمع برای اکثر مردم یک چیز طبیعی هست که اکثرا با اون مواجه شدیم. کمی نگرانی بد نیست اما باید حواسمون باشه که بیش از حد نگران و مضطرب نباشیم. احساس اضطراب قبل از سخنرانی چیزی هست که باید بهش توجه بشه. سخنرانی در جمع یک مهارت مهم هست که شما باید اون رو یاد بگیرید. نمیدونم که در مورد شما هم اینجوری هست که وقتی قراره در مقابل یک جمع صحبت کنید دست هاتون یخ بزنه و پاهاتون کرخت بشه یا نه. اینجا میخوایم در مورد این موضوع بحث کنیم و راهکار هایی رو ارایه بدیم تا ترس شما در هنگام سخنرانی در یک جمع کم تر بشه.

از سخنرانان معروف یاد بگیرید

یکی از راه های یادگیری و تبدیل شدن به یک سخنران خوب، تماشای کارشناسان در این زمینه است. دقت کردن به افرادی که سخنرانان عالی هستند به شما کمک میکنه که نکات و راهکارهای مفیدی رو یاد بگیرید.

در مورد موضوع سخنرانی مطالعه کنید

دومین نکته ی مهم که باید اون رو به یاد داشته باشید، مطالعه کافی و دقیق در مورد موضوعی هست که می خواید از اون حرف بزنید. باید در مورد اون موضوع تحقیقات گسترده ای انجام بدید و نذارید هیچ نکته نا مفمومی براتون باقی بمونه. اگه شما در مورد اون موضوع دانش کافی داشته باشید اعتماد به نفس و اطمینان خاطر پیدا می کنید.

از کلمات کلیدی کمک بگیرید

یادداشت کردن نکات کلیدی و مهم میتونه به شما در ارایه یک سخنرانی خوب کمک کنه. وقتی شما موضوعات اصلی و چند کلمه کلیدی رو یادداشت کنید و در حین سخنرانی به اون نگاه بندازید، به تمرکز شما کمک میکنه و باعث میشه که رشته کلام از دستتون در نره.

قبل از ایراد سخنرانی تمرین کنید

تمرین باعث کامل شدن انسان ها میشه. این نکته برای افرادی که میخوان تبدیل به یک سخنران خوب بشن خیلی مهم هست. شما نیاز دارید که قبل از سخنرانی در مقابل مردم، تمرین کنید چون این کار باعث افزایش آمادگی و اعتماد به نفس شما میشه.

در هنگام صحبت کردن در جمع آرام و خونسرد باشید

اجازه ندید عصبی بودن و نا آرام بودن شما، لبخند رو از لب هاتون بگیره. یک لبخند در زمان مناسب می تونه تاثیر شگفت انگیزی در ارائه بهتر شما داشته باشه. و همچنین روی مخاطبان هم تاثیر بسزایی میذاره.

تماس چشمی با مخاطبان رو فراموش نکنید

برقراری تماس چشمی با مخاطبین خیلی مهم هست. هرگز در هنگام سخنرانی در یک جمع زمین رو نگاه نکنید این کار به وضوح اعتماد به نفس پایین شما رو نشون میده. شما باید دقیقا به چشم افراد حاضر در جمع نگاه کنید، این کار تاثیر حرف های شما رو بیشتر میکنه.

سخنرانی رو جذاب آغاز کنید

آغاز سخنرانی باید به اندازه کافی قوی باشه تا توجه مخاطبان رو جلب کنه. وقتی شما بتونید در لحظه اول سخنرانی توجه حضار رو بدست بیارید یعنی موفق شدید کاری کنید که اون ها تا انتهای سخنرانی با شما همراهی کنند.

با صدای بلند و با اطمینان صحبت کنید

فرکانس صدا یکی از قدرتمند ترین ابزار ها برای تقویت مهارت سخنرانی شماست. بلند صحبت کردن و تغییر تن صداتون جاهایی که نیاز هست باعث میشه توجه مخاطب به شما جلب بشه. پس شما باید یاد بگیرید که با توجه به موضوع بحث گاهی تن صداتون رو تغییر بدید.

یک پایان تاثیرگذار داشته باسید

پایان سخنرانی به اندازه شروع اون مهمه. پس یادتون باشه، یک پایان تاثیرگذار و قوی برای سخنرانی تون آماده کنید. اینجوری بهتر در ذهن مخاطبین خواهید موند.

تمام راهکارهایی که در بالا ذکر شد مفید و ساده هستند. توجه کردن به اون ها به شما کمک میکنه که با اعتماد به نفس کافی، یک سخرانی مفید رو ارائه بدید.

منبع: magforliving

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *