بهترین زمان برای انجام تکالیف کودکان

وقتی که کودکان یک روال منظم برای انجام تکالیف داشته باشند موفق تر خواهند بود. اما اگر زمان صحیحی را برای این کار انتخاب نکنند با مشکل مواجه می شوند. زمانی که سال تحصیلی آغاز می شود می توانید با آزمایش اوقات مختلف برای انجام تکالیف متوجه شوید که چه زمانی برای کودک شما مناسب تر است. هر زمان از شبانه روز دارای مزایا و معایبی است، بنابراین بهترین وقت را برای کودک خود پیدا کنید. با انتخاب درست بازه ی زمانی کمک خواهید کرد که کودکتان در هنگام درس متمرکز تر عمل کند. هنگامی که یک زمان را برای انجام تکالیف انتخاب می کنید همان روال را ادامه دهید. وقتی که یک برنامه ریزی کلی برای فعالیت های خانواده در نظر می گیرید، در تقویم روزانه زمان انجام تکالیف کودکان خود را نیز مشخص نمایید.

بلافاصله بعد از مدرسه

بعضی از دانش آموزان باید به محض اینکه به خانه می رسند تکالیف خود را انجام دهند، زیرا هنوز در همان حس و حال مدرسه هستند. این بهترین زمان برای کودک شما است، اگر او بتواند سخت تمرکز کند، دیگر ذهن خود را به بازی کردن مشغول نمی کند. مطالب درسی از قبیل ریاضی و زبان انگلیسی بعد از رسیدن به منزل هنوز در ذهن او تازگی دارند. اگر فرزند شما بعد از مدرسه شروع به انجام تکالیف کند هرگز تلاش برای انجام فعالیت های لذت بخش نخواهد کرد. این کار نه تنها باعث تقویت فعالیت درسی دانش آموز می شود، بلکه مانع از به تعویق افتادن تکالیف نیز خواهد شد.

بعد از یک وقفه کوتاه

اگر فرزند شما در هنگام برگشت به خانه انرژی نداشته و خسته باشد، باید ابتدا قدری استراحت کند تا انرژی مورد نیاز برای انجام تکالیف خود را بدست آورد. او می تواند یک میان وعده میل کرده و روز سپری شده در مدرسه را برای شما تعریف کند و سپس کمی بازی کند. یکی از مزایای انجام دادن تکالیف بعد از کمی بازی این است که، فرزندتان می تواند از بازی کردن در هنگام روز لذت ببرد. شما می توانید یک زمان سنج را در کنار خود قرار دهید تا او بداند که چه زمانی وقت بازی کردن و چه زمانی وقت انجام تکالیف است. برای برخی از دانش آموزان بعد از کمی تفریح و بازی زمان مناسبی برای انجام تکالیفشان است.

قبل از خوردن شام

بعضی از کودکان به تنهایی تکالیف خود را انجام می دهند، اما بعضی دیگر دوست دارند که والدین در کنارشان باشند. همانطور که مشغول آماده کردن شام هستید از کودک خود بخواهید که در کنار شما تکالیف خود را انجام دهد. او می تواند بر روی میز یا اپن آشپزخانه بنشیند و شروع به انجام کارهای درسی خود نماید و هر کجا که سوالی داشت از شما بپرسد. اگر یک کودک خود به تنهایی تکالیفش را انجام داد فقط به او بگویید که شام در ساعت مشخصی آماده می شود و قبل از آن شما باید تمام تکالیف خود را انجام داده باشید.

بعد از صرف شام

بنابر گفته ی متخصصان، توصیه می شود هر شب بعد از صرف شام زمانی برای یادگیری بهتر مطالب با همراهی والدین در نظر گرفته شود. در این زمان باید همه ی آنچه که باعث حواس پرتی کودک و پدر و مادر می شود کنار گذاشته شود. هنگامی که دانش آموزان در حال انجام تکالیف هستند، پدر و مادر نیز برای آنکه در هنگام بروز مشکل و سوال از سوی فرزندان بتوانند پاسخگوی آنها باشند باید معلومات خود را ارتقاء ببخشند. اگر انجام دادن تکالیف بعد از شام مانعی برای به موقع بیدار شدن کودکان باشد، این زمان انتخاب مناسبی برای انجام تکالیف نخواهد بود. کسی دوست ندارد به خاطر انجام تکالیف از خواب کافی فرزند خود بکاهد.

انجام تکالیف در صبح زود

آیا فرزند شما سحرخیز است؟ اگر او صبح زود از خواب بلند می شود و می تواند قبل از رفتن به مدرسه تکالیف خود را انجام دهد انتخاب این زمان می تواند گزینه خوبی باشد، اما اگر در هنگام صبح کودک برای جدا شدن از رختخواب مقاومت می کند این زمان نمی تواند انتخاب خوبی باشد. شما نمی خواهید که روز او با استرس شروع شود. یکی از مزایای انجام تکالیف در چنین زمانی این است که قبل از شروع مدرسه مطالب برای او یادآوری می شود. این فرجه ی زمانی در هنگام صبح می تواند زمان خوبی برای انجام آن دسته از تکالیف باشد که باید به صورت روزانه تکمیل گردند.

مطالعه قبل از خواب

توصیه می شود که حدود 30 دقیقه در هنگام شب به مطالعه ی مواردی غیر از تکالیف خود بپردازید. زمانی که برای این کار در نظر میگیرید جدا از وقتی است که به انجام تکالیف اختصاص می دهید. برای این نوع مطالعه مهم نیست که فرزند شما کجا باشد، میتواند روی تخت دراز بکشد و یا هر کجای دیگر که راحت است را انتخاب نماید. عادت کردن به این نوع مطالعه در طولانی مدت به شما حسی لذت بخش را هدیه خواهد کرد.

 منبع: mom

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *