نکاتی برای بهبود یادگیری واژگان فرانسوی

کلمات، کلمات، کلمات! زبان های مختلف از کلمات تشکیل شدن و فرانسوی هم از این قاعده مستثنی نیست. در اینجا همه ی روش های مختلفی که برای یادگیری واژگان فرانسوی وجود داره مطرح شده. ایده ها و نکات  ارائه شده رو امتحان و تمرین کنید تا بهتون کمک کنه لغات فرانسوی رو بهتر یاد بگیرید و به ذهن بسپارید.

به جنسیت کلمات دقت کنید

یک نکته ی خیلی مهم در مورد کلمات فرانسوی که باید بهش توجه کنید، این هست که هر کلمه برای خودش جنسیت داره.در حالی که الگوهای خیلی کمی وجود داره برای اینکه شما بدونید جنسیت یک کلمه ی خاص چی هست، برای اکثر کلمات دونستن جنسیت یک مساله مهم برای حفظ کردنشون هست. بنابراین بهترین راه برای اینکه بدونید یک کلمه مذکر هست یا مونث این هست که یک لیست واژگان برای خودتون درست کنید و جنسیت هر کلمه رو همراه با خودش حفظ کنید. مثلا همیشه بنویسید une chaise یا la chaise(صندلی) به جای chaise یعنی بدونید هر کلمه به صورت مونث و مذکر چجوری هست تا بتونید در جمله ها به تناسب او چیزی که نیاز هست اون ها رو به کار ببرید. وقتی که جنسیت رو به عنوان قسمتی از خود کلمه یاد می گیرید همیشه در ذهنتون می مونه. این مسئله مخصوصا در مورد کلماتی که بهشون دو جنسی میگن خیلی مهمه. چون ده ها کلمه ی فرانسوی وجود داره که با توجه به اینکه برای مونث بکار برن یا مذکر، معنیشون فرق می کنه، بنابراین همیشه به یاد داشته باشید که در یاد گرفتن واژگان زبان فرانسه جنسیت خیلی مهم هست و واقعا تفاوت ایجاد میکنه.

وقتی به طور اتفاقی با کلمات جدید مواجه میشید، اونها رو به لیست واژگانتون اضافه کنید

در حین خوندن متن های فرانسوی، احتمال مواجه شدن با لغات جدید خیلی زیاده. اگه در موقع خوندن با هر کلمه ی جدیدی که مواجه میشید به سراغ دیکشنری برید و به دنبال معنیش بگردید حواستون همش پرت میشه و اون متنی رو که در حال خوندش هستید درک نمی کنید و همچنین ممکنه معنی اون متن رو هم تا وقتی که معنی بعضی از لغات کلیدی رو ندونید، متوجه نشید. خب پس شما چندتا راه دارید:

  1. زیر کلماتی که معنیش رو نمی دونید خط بکشید و بعدا معنی اون رو پیدا کنید
  2. کلمات رو در یک کاغذ جداگانه یادداشت کنید و بعدا معنی اون ها رو پیدا کنید
  3. همین جوری که در حال خوندن متن هستید معنی کلماتی که نمی دونید رو در دیکشنری نگاه کنید

روش اول بهترین راه هست، چون وقتی که بعد از تموم شدن متن به سراغ دیکشنری میرید و کلمات جدید رو چک می کنید جمله ای که کلمه در اون به کار رفته هم در مقابلتون دارید، پس اگه کلمه چندین معنی داشته باشه از روی جمله می تونید متوجه معنی مورد نظرتون بشید. و اگه خواستید از روش دوم استفاده کنید، بجای نوشتن لغت جدید به تنهایی، کلمات رو با جمله ای که کلمه در اون به کار رفته یادداشت کنید. بعد از اینکه معنی کلمات جدید رو پیدا کردید، متن رو دوباره بخونید تا ببینید این دفعه چقدر از متن رو درک می کنید و متوجه میشید. یک راه دیگه این هست که به جای اینکه کل متن رو تا انتها بخونید، بعد از تموم شدن هر پاراگراف یا صفحه، معنی لغات جدید رو پیدا کنید. در حین گوش دادن هم ممکنه که شما با کلمات جدیدی مواجه بشید، خیلی خوبه اگه اون عبارت یا جمله رو یادداشت کنید و بعدا معنی اون رو در دیکشنری نگاه کنید، این کار باعث افزایش دامنه لغاتتون میشه.

دیکشنری مناسب رو تهیه کنید

اگه شما هنوز از یک دیکشنری کوچیک جیبی برای پیدا کردن معنی لغات جدید استفاده میکنید، به طور جدی الان وقتشه که اون رو ارتقا بدید. وقتی که بحث فرهنگ لغت فرانسه در میون باشه، باید بدونید که بزرگ ترین واقعا بهترینه!

تمرین کنید

وقتی که لغات جدید فرانسوی رو یاد گرفتید، نیاز به تمرین دارید.هر چی که بیشتر تمرین کنید، در موقع نوشتن یا صحبت کردن، راحت تر می تونید کلمه ی مناسب رو در ذهنتون پیدا کنید و اون رو به کار ببرید به همون آسونی که معنی کلمات رو در هنگام شنیدن یا خوندن یک متن متوجه میشید. بعضی از این فعالیت ها ممکنه خسته کننده یا احمقانه به نظر بیاد اما یک نکته این هست که به سادگی به دیدن، شنیدن و صحبت کردن کلمات بپردازید. در ادامه این مقاله هم راه هایی برای تمرین کردن ذکر شده.

کلمات جدید رو با صدای بلند بخونید

وقتی که در هنگام خوندن یک کتاب، روزنامه یا درس های فرانسه، با یک کلمه ی جدید مواجه شدید، اون رو با صدای بلند بخونید. دیدن کلمات جدید خوبه ولی گفتنشون از اون هم بهتره چون وقتی شما یک کلمه ی جدید رو با صدای بلند می خونید، براتون هم تمرین صحبت کردن میشه و هم تمرین شنیدن.

کلمات رو بنویسید

روزانه بین 5 تا 10 دقیقه برای نوشتن لیست کلمات وقت بذارید. شما می تونید روی موضوعات مختلف کار کنید. مثلا ” لیست وسایل آشپزخونه” ، ” نام اتومبیل های مختلف” یا تمرین کلماتی که در حفظ کردن اون ها مشکل دارید. بعد از اینکه اون ها رو نوشتید، با صدای بلند بخونیدشون. بعد دوباره اون ها رو بنویسید و دوباره بخونید. این کار رو 5 یا 10 بار تکرار کنید. وقتی که شما این کار رو می کنید، با چشمتون کلمات رو می بینید، اون ها رو به زبون میارید و هم اینکه اون ها رو می شنوید و این ها دفعه ی بعدی که بخواید به فرانسوی صحبت کنید، خیلی به شما کمک می کنه.

از فلش کارت استفاده کنید

برای لغات جدیدی که باهاشون مواجه میشید، فلش کارت درست کنید. یک طرف کلمه ی جدید رو به همراه یک مثال یا توضیحاتش بنویسید و در طرف دیگه معنی اون رو. روزانه و طبق برنامه فلش کارت هاتون رو مرور کنید.

کلمات رو همه جا بچسبونید

کلمات جدید رو روی کاغذ های یادداشت کوچیک بنویسید و اون ها رو در خونه و محل کارتون روی همه ی جاهایی که امکانش هست بچسبونید. من تجربه کردم که وقتی یک کلمه رو روی مانیتور کامپیوترم می چسبونم خیلی راحت اون رو یاد می گیرم و در ذهنم می مونه در حالی که قبل از اون هزار بار معنیش رو در دیکشنری چک کردم و باز یادم رفته.

کلمات جدید رو در جمله به کار ببرید

وقتی که به سراغ لیست واژه هاتون می رید فقط به کلمات و معنی اون ها نگاه نکنید. سعی کنید هر کدوم رو درجمله به کار ببرید. با هر کلمه سه جمله ی متفاوت بسازید یا سعی کنید با کلمات جدید یک یا دو پاراگراف بنویسید.

با کلمات آهنگ بسازید

جمله های آهنگین و ساده با کلمات جدید بسازید. مثل: ” Twinkle Twinkle Little Star” یا ” The Itsy Bitsy Spider” و اون ها رو در طول روز، موقع رفتن به مدرسه یا شستن ظرف ها با خودتون تکرار کنید.

جدول حل کنید

حل جدول کلمات متقاطع به سبک فرانسوی، یک راه خیلی خوبی برای تمرین کلمات جدید و افزایش دانشتون در مورد لغات جدید به حساب میاد.

منبع: thoughtco

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *