10 نکته برای بهبود مهارت نوشتن (نویسندگی)

فرقی نداره که ما برای یک وبلاگ می نویسیم یا در حال نوشتن یک نامه اداری هستیم، می خوایم یک ایمیل یا یک مقاله بنویسیم؛ هدف معمول و اصلی ما پاسخ به نیاز خوانندگان مون هست، اینکه بتونیم به طور واضح و مستقیم اون چیزی رو که مد نظرمون هست به خواننده منتقل کنیم. این ده نکته به ما کمک می کنه که هر وقت با نوشتن قصد آگاهی دادن به دیگران یا متقاعد کردنش رو داشته باشیم، بهتر بنویسیم و بهتر به هدف مون برسیم.

1. با ایده ی اصلی تون شروع کنید

به عنوان یک قاعده ی کلی، در هر پاراگراف، ایده ی اصلی رو در اولین جمله بنویسید. منتظر نمونید و انتظار نداشته باشید تا خواننده ایده اصلی شما رو حدس بزنه. پس در هر پاراگراف با توجه به موضوعی که راجع به اون صحبت می کنید، اول  اصل مطلب رو بنویسید، بعد به شرح و تفضیل اون بپردازید.

2. طول جملات رو به تناسب نیازی که هست تغییر بدید

به طور کلی از جملات کوتاه استفاده کنید، جملات کوتاه باعث فهم بهتر و تاکید بیشتر ایده ها میشه. از جملات طولانی تر برای توضیح دادن، تعریف و یا شرح دادن، استفاده کنید. با کمی تمرین می تونید جملات موثر و مفید با اندازه های مناسب بنویسید.

3. کلمات کلیدی رو در ابتدا یا انتهای جملات بنویسید

با نوشتن کلمات اصلی در وسط یک جمله ی طولانی اون ها رو حیف نکنید. این کار ارزش اون ها رو پایین میاره. برای تاکید بیشتر روی کلمات کلیدی اون رو در ابتدا و یا در بهترین حالت ممکن، در انتهای یک جمله بنویسید.

4. از جمله هایی با ساختارهای متنوع استفاده کنید

سعی کنید متن رو از یکنواختی خارج کنید تا برای خوانندگان کسل کننده نباشه از جملات سوالی، دستوری و اخباری استفاده کنید. گاهی از ساختارهای ترکیبی یا پیچیده تر برای بعضی از جملات استفاده کنید. با این کار به متن مقاله یا نوشته تون تنوع بدید.

5. از فعل های فعال استفاده کنید

به فعل هایی که استفاده می کنید، دقت کنید از فعل های بی حال استفاده نکنید.در استفاده از فعل هایی مثل بود، شد، هست؛ زیاده روی نکنید. سعی کنید فعل های جذاب و خاص برای هر عملی متناسب با خودش رو به کار ببرید.

6. از اسامی و فعل های خاص استفاده کنید

برای اینکه بتونید منظورتون رو به طور واضح منتقل کنید و همچنین خوانندگان رو ترغیب کنید که متن شما رو تا انتها بخونن، از کلمات و افعال خاص استفاده کنید. نیازی نیست از کلمات خیلی پیچیده و تخصصی به گونه ای استفاده کنید که خوانندگان رو گیج و خسته کنه. کافیه که از کلمات روان و ساده و در عین حال خاص برای رسوندن منظورتون کمک بگیرید.

7. ناهماهنگی های متن رو اصلاح کنید

تا این جا شما متن تون رو نوشتید و در مرحله بازبینی هستید. ممکنه متن شما ناهمانگی ها و بهم ریختگی هایی داشته باشه که در حین نوشتن متوجه اون ها نشده باشید. الان وقتشه که جملات اضافی رو حذف کنید و متن رو اصلاح کنید.

8. در هنگام بازبینی، متن رو با صدای بلند بخونید

گاهی ممکنه شما با دیدن یک متن اشکالات اون رو متوجه نشید ولی با شنیدنش به ایراداتش پی ببرید. پس با صدای بلند متن رو بخونید و به صدای خودتون گوش بدید به انتخاب کلمات، نکات گرامری و افعال و کلمات کلیدی دقت کنید. اشکالات رو پیدا کرده و اون ها رو اصلاح کنید.

9. فعالانه ویرایش و اصلاح کنید

کار خیلی آسونی هست که وقتی دارید متنی رو که خودتون نوشتید رو ویرایش می کنید از اشتباهات تون چشم پوشی کنید. پس وقتی که در حال بررسی نوشته ی نهایی خودتون هستید به دنبال نقاط ضعف و اشتباهات رایج باشید. چندین بار متن تون رو بخونید و سعی کنید اشتباهات رو پیدا و اصلاح کنید. خیلی خوبه اگه بتونید از فرد دیگه ای در این مرحله کمک بگیرید تا متن شما رو بخونه و نقاط ضعف تون رو به شما گوشزد کنه.

10. از فرهنگ لغت استفاده کنید

وقتی که در حال اصلاح و بازبینی متن هستید، به املای خودتون اعتماد نکنید. یک سری کلمات مشابه هستند که زیاد پیش میاد به جای هم و به صورت اشتباه به کار برن اون کلمات رو چک کنید تا از املای درستشون مطمعن بشید. وقتی که در نوشتن مهارت پیدا کردید و زیاد نوشتید دیگه از این اشتباهات و شک کردن در املای کلمات براتون پیش نمیاد.

منبع: thoughtco

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *