نکاتی برای بهبود دیکته (به ویژه هنگام یادگیری یک زبان جدید)

یاد گرفتن املای کلمات به خصوص وقتی که در حال یاد گرفتن یک زبان جدید هستید خیلی مهم هست و گاهی واقعا سخت میشه. هیچ چیزی وجود نداره که املای شما رو ویراستاری کنه و همه ی کلمات اشتباه رو براتون تصحیح کنه. در حالی که شما می تونید به تکنولوژی هایی که تایپ شما رو چک می کنن وابسته باشید تا هر زمانی که کلمه ای رو غلط می نویسید بهتون اخطار بده، باید بدونید که اون ها محدودیت هایی دارن و همیشه اونجوری که باید براتون مفید نیستن. تکنیک هایی که در ادامه ارائه شده رو بخونید و سعی کنید از اون ها استفاده کنید و اون ها رو جز روال کاریتون قرار بدین.

1. برای خودتون یک لیست از کلماتی که در دیکته اون ها مشکل دارید، ایجاد کنید

اگه کلمات خاصی هستند که خودتون میدونید همیشه موقع نوشتن اون ها اشتباه می کنید، از اون ها یک لیست دیکته برای خودتون ایجاد کنید. تمرین کنید و از روی هر کدوم از اون کلمات ده بار بنویسید، درست مثل همون کاری که در دوران ابتدایی انجام می دادید. از فلش کارت برای تمرین کردن استفاده کنید و هر شب قبل از خواب املای کلمات رو مرور کنید و هر وقت که مطمئن شدید کلمه ای رو کاملا یاد گرفتید اون رو از لیست فلش کارت ها حذف کنید.

2. لیست کلماتی که اشتباه نوشتید رو در لپ تابتون نگه دارید

وقتی که شما در حال تایپ کردن یک متن هستید و چک کننده ی املا، غلط های شما رو مشخص میکنه، اون کلمات رو در یک فایل جداگانه برای خودتون کپی کنید تا بتونید بعدا اون ها رو به لیست مرحله قبل اضافه کنید و املای صحیح اون ها رو یاد بگیرید.

3. هر بار که املای یک کلمه رو تمرین میکنید، اون کلمه رو با صدای بلند بخونید

با انجام این کار شما تلفظ صحیح کلمات رو هم یاد می گیرید و میبینید که یک کلمه وقتی که اون رو به طور صحیح بنویسید چجوری تلفظ میشه. با گذشت زمان متوجه تاثیر این کار خواهید شد و از نتیجش شگفت زده میشید.

4. قوانینی که برای پیشوند و پسوندها وجود داره رو مرور کنید

در مورد یک سری مسائل قوانین ویژه و به خصوصی وجود داره که اگه شما اون رو به خوبی یاد بگیرید خیلی به کارتون میاد. به طور مثال اگه شما تفاوت بین inter”” به معنی “بین” و “intra” به معنی” درون” رو یاد بگیرید و به ذهن بسپارید در هنگام نوشتن کلی از غلط های املایی شما کمتر میشه.

5. ریشه کلمات رایج رو یاد بگیرید

این یک ترفند موثر هست که می تونه خیلی به شما کمک کنه. وقتی که بتونید کلمات رو ریشه یابی کنید به راحتی می تونید املای صحیح اون ها رو تشخیص بدید. ریشه شناسی یک درک عمیق از هر کلمه به شما میده که باعث میشه بهتر اون کلمه رو به ذهن بسپارید.

6. کلماتی که یک مشخصه ی خاص دارن رو به صورت گروهی لیست کرده و بعد حفظ کنید

به عنوان مثال شما متوجه شدید که گروهی از کلمات هستند که دارای حروف “ough” هستند( کلمات هم قافیه با tough به معنی سختی) تعداد این کلمات محدود هست. با بررسی کردن این کلمات و درست کردن یک لیست از اون ها و حفظ کردن گروهی اون ها، بهتر این کلمات به ذهنتون سپرده میشن. این کلمات اغلب دارای حروفی هستند که تلفظ نمیشن برای همین در املای اون ها باید بیشتر دقت کنید.

لیست بیشتر گروه های خاص شامل موارد زیر هست:

  • کلمات داری حروف “aire” مثل “questionnaire” به معنی پرسشنامه و “millionaire” به معنی میلیونر
  • کلمات دارای حروف “mn” مثل “hymn” به معنی سرود و “column” به معنی ستون
  • کلمات دارای حروف “ps” مثل “psychology” به معنای روانشناسی و “pseudonym” به معنای تخلص
  • کلمات دارای حروف “ible” مثل “edible” به معنای خوراکی و “audible” به معنای شنیدنی

اطمینان حاصل کنید که این لیست ها رو چندین بار بخونید و مرور کنید تا در ذهنتون بمونن.

7. بخونید

خیلی از کلمات به چشم ما آشنا هستن و همیشه در ذهنمون می مونن چون زیاد اون کلمات رو دیدیم. هر چی که بیشتر بخونید کلمات بیشتری رو میبینید و در نتیجه کلمات بیشتری رو به ذهن می سپارید. حتی اگه فکر می کنید خیلی از متن ها رو درک نمی کنید باز هم اون ها رو بخونید چون چشمتون به دیدن یک سری کلمات عادت می کنه و املای اون ها در ذهنتون می مونه.

8. از مداد استفاده کنید

هنگام مطالعه کردن همیشه یک مداد داشته باشید تا هر وقت که با یک کلمه ی جدید مواجه شدید و نیاز بود املای اون کلمه رو تمرین کنید زیرش رو خط بکشید و اون رو بعدا به لیست کلمات تون اضافه کنید.

9. تمرین کردن با امتحان های دیکته ی آنلاین

این یک راه خوب هست که می تونه به شما کمک زیادی کنه. متن های نوشته شده ای که دارای غلط هستن و شما باید غلط های املایی اون ها رو پیدا کرده و تصحیح کنید.

10. وقتی با املای کلمه ای مشکل دارید، اون کلمه رو در ذهنتون تجسم کنید

مثلا اگه با املای کلمه ی “edible” به معنی خوردن مشکل دارید، اون کلمه رو در ذهنتون تصور کنید و شروع کنید به گاز زدن و خوردن اون کلمه در ذهنتون، گاهی فعالیت های خنده دار و احمقانه موثرترین راه برای یادگیری هستن.

هر تلاشی که برای بهبود مهارت خوندنتون انجام بدید در بهبود املای شما نیز موثر خواهد بود چون هر چی که بیشتر بخونید و تمرین کنید دیکته هم براتون آسون تر میشه. بهترین کاری که می تونید انجام بدید تمرین مداوم و موثر هست.

منبع: thoughtco

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *