برترین دانشگاه های کسب و کار در جهان در سال 2018 از دید کارفرمایان

اگه شما قصد دارید در رشته ی  کسب و کار ادامه تحصیل بدید و با یک مدرک عالی و چشم انداز شغلی مطمئن، دانشگاه رو ترک کنید، باید حتما یک نگاه به لیست زیر بندازید و برترین دانشگاه های این حرفه رو بشناسید. کدام دانشگاه ها بیشتر نظر کارفرمایان رو به خودشون جلب می کنند وقتی که در حال بررسی رزومه شما هستند؟ در ادامه ما ده تا از برترین دانشگاه های کسب و کار رو طبق آمار رتبه بندی جهانی در سال 2018 به شما معرفی می کنیم، دانشگاهایی که نظر کارفرمایان رو به خودشون جلب می کنند و در این زمینه شهرت بسیاری دارند.

این نکته رو باید ذکر کنم که این رتبه بندی براساس شهرت دانشگاه ها در بین کارفرمایان هست. مثلا ممکن هست دانشگاهی جز ده دانشگاه برتر جهان باشه ولی از نظر کارفرمایان رتبه ی بالایی نداشته باشه به طور مثال دانشگاه پنسیلونیا رتبه ی 13 رو از نظر کارفرمایان داره ولی از نظر کلی رتبه پنجم رو به خودش اختصاص داده. و یا همین طور دانشگاه اقتصاد و علوم سیاسی لندن رتبه ی 25 رو از نظر کارفرمایان و صاحبان کسب و کارها داره ولی رتبه کلی اون در جهان 9 هست.

1. دانشگاه هاروارد

دانشگاه شماره یک، در نگاه ما به برترین دانشگاه های کسب و کار دنیا که در دید کارفرمایان بیشترین شهرت رو داره، دانشکده بیزینس دانشگاه هاروارد هست، این دانشگاه همچنین در رتبه بندی کلی هم رتبه یک رو داره. دفتر توسعه ی حرفه ای مدرسه کسب و کار دانشگاه هاروارد اهمیت زیادی برای وقت دادن به دانشجویان کارشناسی ارشد برای بازتاب و ارزیابی خودشون، ایجاد یک بنیاد علمی قوی قبل از شروع فرایند استخدام و دونستن در مورد گزینه هایی که دارند، قائل میشه. دانشجویان قبل از اومدن به دانشگاه به صورت آنلاین فرم ارزیابی CareerLeader® رو تکمیل می کنند.

طبق آمار سال 2017؛ 89 درصد از دانشجویان این دانشگاه، ظرف 3 ماه بعد از فارغ التحصیلی شون استخدام شدند. به طور میانگین با پایه حقوقی برابر با 135000 دلار آمریکا. فارغ التحصیلان این دانشگاه در صنعت به کارهایی مثل مشاور، خدمات امور مالی، فن شناسی، مراقبت بهداشتی و ساخت و تولید مشغول شدند.

2. موسسه فناوری ماساچوست (MIT)، دانشکده‌ی اسلون

چهارمین دانشگاه از نظر رتبه بندی کلی برترین دانشگاه های کسب و کار در جهان و دومین از نظر کارفرمایان، دانشگاه MIT، دانشگاهی تحقیقاتی و خصوصی، واقع در کمبریج، ماساچوست آمریکا هست. کالج مدیریت اسلون، در سال ۱۹۱۴ به‌عنوان زیر بخش رشته‌ی آمار و اقتصاد تأسیس شد و امروزه پس از صدسال، بی‌شک یکی از بهترین دانشگاه‌های کسب‌وکار جهان هست. این دانشگاه کلاس‌های خود رو برای تمام سطوح دانشگاهی ارائه میده و با کارگاه‌های اجرایی خود، دانشجویان را با اصول کارآفرینی در کسب‌وکارهای کشورهای درحال‌توسعه و کشورهای توسعه‌یافته آشنا می‌کنه. لابراتوارهای پرورش طرز فکر خلاق و نوآور، از دیگر دوره‌های مختص به این دانشگاه هستند.

120000 نفر از بیش از 90 کشور به صورت آنلاین از طریق این دانشکده فارغ التحصیل میشن. فارغ‌التحصیلان این دانشگاه بیشترین آمار پیشنهاد کار را از شرکت‌های ادوبی، فیس‌بوک، مایکروسافت و گوگل دارند. بیش از 650 کمپانی توسط فارغ التحصیلان این دانشگاه تاسیس شده و اداره میشن. شرکت های بزرگی مثل: E*Trade، Gartner، HubSpot، InVivo Therapeutics، Teradyne و Zipcar . میانگین درآمد ابتدایی دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی از این دانشگاه ۱۲۶.۳۰۰ دلار می باشد.

3. دانشگاه کمبریج

دانشگاه کمبریج، رتبه ی اول در رشته ی کسب و کار از دید کارفرمایان در انگلستان رو داره. همچنین به طور کلی در رتبه ی هفتم قرار گرفته. این دانشگاه به خاطر تشویق خودکفایی و تفکر انتقادی دانشجویانش شهرت داره. بخشی از الزامات فارغ‌التحصیلی در این دانشگاه، تحقیقات موردی با پایان باز و توانایی پیدا کردن راه‌حل برای مشکلات است. به همین دلیل دانشگاه کمبریج، به‌عنوان بهترین دانشگاه آموزش رهبران آینده شناخته می‌شود. دانشگاه کمبریج در برنامه‌ی سالانه‌ی MBA خود، تخصص در کسب‌وکارهای کلاسیک، مالیه‌ی بین‌الملل و برنامه‌ریزی اقتصادی شرکت‌های بزرگ را جای‌داده است و جامعه‌ی مجازی آن سیلیکون فن نام دارد. دانشجویان کمبریج از شش قاره و بیش از چهل کشور دنیا هستند.

4. دانشگاه آکسفورد

این دانشگاه از نظر رتبه بندی کلی در رشته ی کسب و کار رتبه ی هشتم رو کسب کرده و قدیمی‌ترین دانشگاه انگلیسی‌ زبان جهان هست که در شهر آکسفورد انگلیس واقع‌ شده. ۹۵ درصد از دانشجویان دانشکده‌ی کسب‌وکار آکسفورد رو دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند. هدف این دانشگاه پرورش کارآفرینان نوآور و رهبرانی با چشم‌انداز رو به فردا ست. این دانشگاه دانشجویان رو در طول هر ترم تحصیلی یک یا دو هفته به نقاط مختلف جهان می‌بره تا با کسب‌وکارهای مختلف، کارآفرینان برتر و فارغ‌ التحصیلان سایر مناطق دنیا آشنا بشن. دانشجویان در این سفرها، شیوه و سبک تاسیس و مدیریت کسب و کار در مناطق مختلف جهان رو درک می‌کنند. دانشجویان این دانشگاه بالاترین آمار اشتغال‌های مدیریتی رو در کشور انگلستان دارند.

5. دانشگاه اینسید فرانسه

این دانشگاه دومین رتبه جهانی مدیریت کسب و کار رو داره و خودش رو به عنوان ” دانشکده ی کسب و کار برای جهان” معرفی کرده. اینسید یک دانشگاه خصوصی و مستقل بازرگانی است که در فونتین بلو فرانسه واقع‌شده و در سنگاپور و ابوظبی شعبه دارد. اینسید نخستین دانشگاه اروپایی است که در سال ۱۹۷۵ دروس MBA را ارائه داد و همیشه در لیست برترین دانشگاه های جهان در این حوزه حضور داشته. این دانشگاه با برنامه‌های ۱۰ ماهه‌ی پیشرفته که در تمامی شعب آن به‌ صورت یکسانی اجرا میشن، این امکان رو برای دانشجویان فراهم می‌کنه که در مناطق مختلف جهان تحصیلات تکمیلی خودشون رو در سطح عالی ادامه بدند. در سال‌های گذشته، اینسید بالاترین سطح فارغ‌ التحصیلانی رو داشته که وارد عرصه‌ های حقوقی شدند. پرورش رهبران کسب‌وکار و تشویق خلاقیت، اولویت‌های برتر این دانشگاه هستند.

6. دانشگاه استنفورد

این دانشگاه هم از نظر رتبه بندی کلی و هم از نظر شهرت داشتن برای کارفرمایان در رتبه ی ششم قرار داره. دانشکده‌ی کسب‌وکار دانشگاه استنفورد، دانشکده‌ای خصوصی است که در پالو آلتو کالیفرنیا واقع‌ شده. این دانشکده به همکاری با شرکت‌های مشهور سیلیکون ولی شهرت داره و هدف خودش رو پرورش رهبرانی اخلاق‌گرا برای تبدیل کردن دنیا به مکانی بهتر می‌داند. دانشکده‌ی کسب‌وکار استنفورد تحصیلات آکادمیک خودش رو برای مقاطع فوق‌ لیسانس و دکترا ارائه می‌دهد، ولی دوره‌های عملی کوتاه‌ مدت MBA رو هم برگزار می‌کنه. این دانشگاه در حوزه‌ی حمایت از محیط‌ زیست، به‌عنوان برترین دانشگاه آمریکا انتخاب‌شده و با دانشگاه‌های هاروارد و دانشکده کسب‌وکار لندن نیز همکاری‌ های گسترده‌ای داره.

این دانشگاه شهرت خوبی رو به خاطر تعداد زیادی از چهره های موفق بنیانگذار و یا همکاری کننده با شرکت هایی مثل گوگل، نیک، یوتیوب، لینکدین، نتفلیکس و اسنپ چت داره.

7. دانشکده ی کسب‌وکار لندن

گرچه این دانشگده در این دسته بندی رتبه ی هفتم رو داره ولی در واقع در بین دانشکده های کسب و کار، رتبه ی سوم رو از آن خودش کرده و رتبه ی اول در بین دانشکده های بریتانیایی. همچنین این دانشگاه از نظر شهرت دانشگاهی در رتبه ی اول قرار داره. این دانشگاه به خاطر سیستم رقابتی پذیرش دانشجو همیشه یکی از پیشروترین آکادمی‌های مدیریتی دنیا بوده و البته تمرکز آن، بر تحصیلات عالی تکمیلی است. لندن ۷۵ درصد از بهترین شرکت‌های بین‌المللی رو در خودش جای‌ داده و این کالج، معدن طلای دانشجویان جدید و میزبان شرکت‌های چندملیتی هست. از جمله‌ی مراکز مشاوره‌ی آن نیز می‌توان مرکز مشاوره‌ی بوستون و مک کینزی رو نام برد.

دانشجویان این دانشکده علاوه بر تحصیل دروس MBA باید یکی از ۱۵ زبان ارائه‌ شده رو به‌ عنوان زبان دوم یاد بگیرند. 96 درصد از فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد این دانشکده در سال 2017 سه ماه پس از فارغ التحصیلی، در زمینه های مختلف در امور مالی، مشاوره و فن آوری استخدام شدند.

8. دانشگاه ملبورن

چهاردهمین دانشگاه در رتبه بندی دانشگاه های کسب و کار جهان ( این دانشگاه در سال 2017 در رتبه 22 قرار داشته و الان خودش رو به رتبه 14 هم رسونده) و هشتمین از دید کارفرمایان. دانشکده ی کسب و کار دانشگاه ملبورن بالاترین رتبه رو در اقیانوسیه داره.

دانشکده ی ملبورن با توصیه های زیادش به شما در راه رسیدن به اهدافتون کمک می کنه و همچنین شما رو از طریق مربیگری شغلی، رویدادهای صنعتی بررسی رزومه ها، آموزش های لینکدین، ورکشاپ های اینترنتی و بازسازی مصاحبه ها پشتیبانی می کنند. همچنین این دانشکده یک برنامه ی منحصر به فرد تاثیر گذار برای هر شخص برگزار می کنه که در این برنامه دانشجویان کارشناسی ارشد، با مشاوران حرفه ای کار می کنند تا بتونند مهارت هایی مثل رهبری، تفکر سازمان یافته و همکاری رو یاد بگیرند. همچنین از طریق شبکه های اینترنتی این امکان رو فراهم کردند تا دانشجویان بتونند فرصت هایی برای ملاقات با شرکت های برتر دنیا داشته باشند و در کلوب دانشجویان حرفه ای فعالیت کنند.

9. دانشگاه پکن

دانشگاه پکن، نهمین رتبه رو از دید کارفرمایان کسب کرده و همچنین در رتبه بندی کلی برترین دانشگاه های کسب و کار در سال 2018 رتبه ی 28 رو داره. خود دانشگاه در پکن، پایتخت چین واقع شده اما دانشکده ی مدیریت کسب و کار در تنها مجتمع پردیس دانشگاهی واقع در شنژن، گوانگدونگ قرار داره.

دانشکده ی کسب و کار پکن در سال 2018، یک پردیس دانشگاهی رو هم در انگلستان، دانشگاه آکسفورد افتتاح کرده و اولین ورودی های خودش رو پذیرش کرده. که با این کار این فرصت رو برای دانشجویان ایجاد کرده که یک سال در انگستان درس بخونند و بعد برای ادامه درسشون به چین برن.

اگه شما برای ادامه تحصیل در رشته کسب و کار به شنژن برید، از نزدیکی به مرکز مالی جهانی هنگ کنک بهره مند میشید. همچنین به مرکز حرفه ای اجرای سمینارها و کارگاه های آموزشی طراحی هم نزدیک خواهید بود که می تونید مهارت های لازم برای موفقیت در مصاحبه های شغلی و طراحی شبکه های اینترنتی رو یاد بگیرید.

10. دانشگاه ملی سنگاپور  NUS

این دانشگاه رتبه دهم رو از نظر کارفرمایان و رتبه ی 15 هم رو به طور کلی کسب کرده. دانشکده ی کسب و کار دانشگاه سنگاپور، بهترین نرخ اشتغال دانشجویان پس از فارغ التحصیلی در سنگاپور رو داره. بر اساس آماری که توسط وزارت آموزش و پرورش در نوامبر 2016 گرفته شده، 99 درصد از دانشجویان دوره لیسانس در رشته حسابداری و کسب و کار، تا 6 ماه پس از فارغ التحصیلی شون در یک شغل تمام وقت مشغول به کار شدند، و میانگین درآمد اونها 2600 دلار آمریکا بوده.

مدرسه ی کسب و کار NUS داری یک پورتال دانشجویی برای دانشجویان هست که هر کدوم از اونها می تونند پروفایل مخصوص به خودشون رو داشته باشند و از اون طریق پست های کاری شون رو ببینند، دوره های کارآموزی شون رو مشخص کنند، از رویدادهای مهم مطلع بشن، جلسات کتابخونی رو پیگیری کنند، مشاوران حرفه ای رو ملاقات کنند و یا در مصاحبه های کاری آزمایشی شرکت کنند.

منبع: topuniversities

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *