یک روش گام به گام برای جلوگیری از عقب افتادن کارها

اگه شما کارهای زیادی برای انجام دادن دارین و اونها روی هم انباشته شدن، قطعا شما اولین نفر نیستین که دچار عقب افتادن کارها تون شدید. آمار نشون میده که بیشتر از ۲۰% جمعیت از انجام وظایفشون دوری میکنن و اونها رو به تعویق میندازن.
در این مقاله، توضیح داده میشه که چرا عقب انداختن کارها و انجام ندادنشون زندگی رو برامون سخت میکنه و با یک راهنمای گام به گام بهمون میگه که چطور از اون جلوگیری کنیم. اما در ابتدا، باید بدونین که تعویق چطور اتفاق میافته.

 عقب انداختن کارها یعنی چی؟

عقب انداختن کارها یعنی، انجام کارهایِ با لذتِ بیشتر به جای کارهایِ با لذتِ کمتر. نتیجه این میشه که وظایف مهم به زمانِ دیرتری موکول میشه. چرا پیشگیری از پشت گوش انداختن کارها برامون مشکل شده؟
دکتر Roy Baumeister، روانشناسی از دانشگاه ایالات فلوریدا، مطالعه ای درمورد قوه ی کنترل انجام داده و متوجه شده که قوه ی کنترل یک منبع محدود در انسان هاست. زمانی که افراد قوه ی کنترلشون رو از دست بدن، ناخودآگاه اون چیزی که لذتش بیشتره رو انتخاب میکنن. در اصل، تعویق یک استراتژیِ اجتنابیست. کسانی که کارشون رو به تعویق میندازن، انجامِ هرچیز دیگه ای رو به جای انجامِ چیزهایی که بهش نیاز دارن ترجیح میدن.

این مقاله یک راهنمای گام به گام بهتون میده که با انجام دادنش می تونید از عقب افتادن کارها جلوگیری کنید

1.شناساییِ اون چیزهایی که شما رو به عقب انداختن کارها تون تشویق میکنه

۵ نوع از افراد هستن که کارهاشون رو به تعویق میندازن. با توجه به تجربیاتتون، نوع به تعویق انداختن رو شناسایی کنید. که این یک قدم ضروریست برای اینکه از ریشه مشکلتون رو حل کنید.

  • کمالگرایان

کامل بودن یک لذتی هست که هر کمالگرایی میخواد. اما اغلب این فکرشون باعث میشه که از نشون دادنِ عیب هاشون بترسن. به همین دلیل، اونها بارها در کامل انجام دادن کارشون شکست میخورن. در نهایت وظایفشون هیچوقت کامل به پایان نمیرسه.

  • رویاپردازان

یک رویاپرداز در مرحله ی رویایی باقی مونده. اونها در واقع کاری رو انجام نمیدن یا با استرسی مواجه نیستن. رویاپردازی به این نوع از افراد یک حس منفی از پیشرفت رو میده که در ذهنشون خیالبافی و بلندپروازی های بزرگی رو پرورش میده. متاسفانه برای اونها، این برنامه های خیالی در رویاهاشون باقی میمونه و هیچوقت تحقق پیدا نمیکنه.

  • خود غلط پنداران

اینگونه افراد معتقدند” با انجام ندادن کارها، کارهای غلط اتفاق نمیفتن.”
در حقیقت، اونها یک ترسِ عمیقی از اشتباه کردن دارن. راهی که اونها از حادثه های بد دور میشن اینه که در کل هیچکاری انجام نمیدن.

  • افراد نترس

افراد نترس باورشون اینه که آخرین فرجه ها میتونه اونها رو به بهتر انجام دادن کارها تشویق کنه. به جای اینکه یک برنامه ای برای کامل کردن کارهاشون داشته باشن، ترجیح میدن که از اوقات خودشون لذت ببرن قبل از اینکه فرجه هاشون برسه.

  • افراد بی برنامه

افرادِ بی برنامه توانایی اولویت بندی کردن کارهاشون رو ندارن. اونها کاری رو انجام میدن که حس میکنن باید انجام بدن. اولویت بندی کردن وظایف یک مرحله ای هست که وقت زیادی میگیره، بنابراین این افراد حس میکنن که انجام دادنش ارزش نداره.

2.با عوامل تشویق کننده ی خودتون روبرو بشید و از شرشون خلاص بشید

اگه یکی از اونها ترس از موفق نبودن بود، یا متقاعد کردن خودتون که خیلی سرتون شلوغه که کارهای دیگه ای انجام بدین، شما میتونین توانایی خودتون رو برای حذف کردن این مشوق ها بالا ببرین.

  • برای کمالگرایان

کسایی که کارهاشون رو به تعویق میندازن، مجددا هدف هاتون رو برای خودتون روشن کنین. از خودتون بپرسین که شما در واقع چه چیزی رو میخواین به دست بیارین.

  • برای رویاپردازان

اول وظایف سخت رو انجام بدین. حتی اگر شما فرد سحرخیزی نیستین، در اولِ هر روز زمانی که مغزتون خیلی فعاله انجامش بدین. در شروع هر روز اول کارهای ساده تر مثل نوشتن ایمیل ها رو تموم کنید.

  • برای خود غلط پنداران

یک لیست روزانه برای کارهایی که باید و نباید انجام بدین، بنویسید. هر روز، یک لیست از وظایفی که میدونین باید براش تلاش کنین ولی ازش دوری میکنین، تهیه کنید. با انجام این کار، اون وظایف هایی که سخته مثل یک هشدار توی مغزتون میاد.

  • برای نترس ها

یک محدوده زمانی برای فرجه ها تهیه کنن. این خیلی عادیه که برای یک هدف یک فرجه وجود داشته باشه. اما این یک راه اصلی برای رفتن به سمت به تعویق انداختن کارهاست. یک محدوده ی زمانی بزرگتر تهیه کنین که در اون، فرجه های کمتری مشخص شده باشه.

  • برای افراد بی برنامه

وظایف رو به سایزهای کوچکتری تقسیم‌ کنید. اگه بعضی کارها خیلی بزرگ به نظر میرسه و ما نمیدونیم که از کجا باید شروع کنیم، این مثل یک نبرد حس میشه. وظیفه های بزرگ رو تقسیم کنین به قسمت های کوچیکتر و اون رو در طول روز پخش کنین.

3.برای خودتون زنگ تفریح های برنامه ریزی شده در نظر بگیرید

مغز انسان برای اینکه یک کار رو برای مدت زمان طولانی به طور پیوسته انجام بده طراحی نشده. و این یکی از دلایل به تعویق انداختن کارهاست. مطمعن بشید که وقتی برای انجام کاری برنامه ریزی میکنید زمان های استراحت هم در نظر بگیرید، که نیروی دوباره بدست بیارید و مجددا برگردید سر کارتون. ۲۵ دقیقه با تمرکز کار انجام بدید و ۵ دقیقه استراحت کنید.

4.خودتون رو تشویق کنین

این مهمه که خودتون رو برای انجام حتی کارهای کوچیک هم تشویق کنین. یک حس محرک در شما ایجاد میشه که کارها رو خیلی خوب انجام بدین.

5.زمانتون رو در راه های هوشمندانه تری صرف کنین

اگه میخواین عادت بد تعویق مجددا سراغتون نیاد، وقتتون رو هر روز برای کارهای مهمتر صرف کنید. فکر کنید و برای زمانتون و لحظه لحظه های هر روزتون برنامه ریزی کنید. برا

به تعویق انداختن دلایل زیادی داره و شما فقط اونهایی رو میدونین که در خودتون وجود دارن و محرک شما هستن برای عقب انداختن کارهاتون. پس منبعش رو پیدا کنین و از اون دوری کنین.

منبع: lifehack

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *