بدترین روش های درس خوندن برای امتحان تاریخ

دوستان، اطرافیان، همکلاسی ها و دانش آموزان سال بالایی شما، قصد کمک کردن به شما رو دارند و واقعا هدفشون اینه که به شما خوبی کرده باشن. وقتی اون ها تجربیاتشون رو در اختیار شما میذارن و روش های مطالعه کردن رو بهتون میگن، قطعا قصد دارند به شما کمک کنند تا بهتر درس هاتون رو بخونید، یاد بگیرید و در امتحانات موفق باشید. اما شما رو قسم به تمام مقدساتتون، اگه هر کدوم از روش های یادگیری زیر رو در مورد درس خوندن برای امتحان تاریخ شنیدید، لطفا بهش عمل نکنید. معدل و هوشتون از شما تشکر خواهند کرد.

1. تا زمانی که همه چیز رو یاد نگرفتید، از صندلی خود بلند نشید

این یکی از بدترین روش ها برای درس خوندن هست. من به شخصه بارها و بارها این جمله رو از آدم هایی که خوش نیت هستند و قصد کمک دارند، شنیدم: ” به مطالب درسی بچسبید، اگه شروع به خوندن و تمرکز کردید تا وقتی که همه ی مطالب رو کاملا یاد بگیرید، از جاتون بلند نشید، اینجوری بهترین نمره رو می گیرید.” خیلی از دانش آموزان به این روش عمل می کنن. اون ها روی صندلیشون میشینن، کلافه، گرسنه، تشنه و خسته میشن ولی همچنان به خوندن ادامه میدن تا جایی که دیگه مغزشون توانایی پردازش اطلاعات رو نداره.

یک توصیه بهتر؛ در هنگام درس خوندن، استراحت کنید، 45 دقیقه درس بخونید، 10 دقیقه استراحت کنید، در این فاصله نیازهای فیزیکی بدنتون رو رفع کنید و به مغزتون اجازه ی استراحت بدید. این استراحت های کوچیک به شما کمک می کنه بهتر تمرکز کنید و بهتر یاد بگیرید.

2. مهم نیست اگه همه ی مطالب رو در مدت زمان کمی قبل از امتحان به زور در مغزتون فرو کنید

مطمئن باشید که خیلی هم مهمه، اگه شما واقعا به یادگیری مطالب جدید، علاقمندید. اما اگه شما فقط می خواهید که اطلاعات رو فقط در حافظه کوتاه مدتتون نگاه دارید تا امتحان بدید و بعد همه رو فراموش کنید، در این صورت خیلی هم مهم نیست که در لحظه ی آخر قبل از امتحان به زور مطالب رو در ذهنتون فرو کنید. اگه شما می خواهید مطالب رو به خوبی یاد بگیرید و اون ها رو برای طولانی مدت در ذهنتون نگه دارید، اگه شما فردی هستید که نسبت به یادگیری و حفظ مطالب علاقمندید، فقط برای امتحان درس خوندن، بدترین راه و روش یادگیری هست، شما نباید به زور مطالب جدید رو در لحظه های قبل از امتحان بخونید و سعی کنید اونها رو در مغزتون فرو کنید. شما برای اینکه هر چیزی رو در حافظه طولانی مدتتون ذخیره کنید به زمان و تکرار کردن اون مطالب نیاز دارید، مگر اینکه ذهن شما یک تکه فولاد باشه.

3. با بهترین دوست تون برای امتحان تاریخ درس بخونید

نه این اصلا برای خوندن درس هایی مثل تاریخ خوب نیست. درس خوندن با بهترین دوستتون یعنی دردسر درست کردن برای خودتون، مخصوصا اگه دوستتون از اون دسته از آدم های اهل تنبلی و عقب انداختن کارها باشه. اگه قرار باشه با دوستتون درس بخونید، تا به خودتون بیاید می بینید که ساعت 3 صبح شده و شما در حال بسکتبال بازی کردن، درد و دل کردن، یا پریدن در استخر شنا هستید. واقعا بهتره که از دوستتون درخواست نکنید که برای امتحان تاریخ باهم درس بخونید، حتی اگه دوستتون جز بهترین شاگردای کلاس باشه. بهتره که درس تاریخ رو به تنهایی بخونید ولی اگه واقعا نیاز دارید که با کسی درس بخونید باید یکی رو انتخاب کنید که به شما کمک کنه از مسیر و هدف اصلی تون منحرف نشید و سراغ کارهای متفرقه نرید، یکی مثل …. مادرتون!

4. نیاز نیست که روش های خاص تست زنی رو یاد بگیرید، فقط تست بزنید

این یک دروغ محض هست. اکثر آدم ها رتبه ی امتحان های تستی شون رو با یادگیری روش های تست زنی و به کارگیری اونها در روز امتحان، بهبود میدن و اینجوری می تونند نمرات بهتری رو در امتحان های چند گزینه ای کسب کنند. شما باید بدونید که با حذف برخی از پاسخ ها در امتحان های تستی، احتمال پیدا کردن گزینه ی صحیح به شدت افزایش پیدا می کنه و شما نمره ی بالاتری رو کسب می کنید. و این یک استراتژی هست. ده ها مورد از این استراتژی ها برای امتحان های تستی وجود داره. اون ها رو یاد بگیرید و به خودتون لطف کنید.

5. برای امتحانات میان ترم و پایان ترم، فقط یادداشت هاتون رو بخونید

مطمئن باشید که خوندن یادداشت برداری هاتون برای امتحانات، یک ایده ی خیلی خوبه ولی به شرطی که اون ها رو در کنار نمونه امتحان های کلاسی، کتاب درسی و کتاب های کمک درسی بخونید. درس تاریخی مثل درس ریاضی نیست که یک سری فرمول و قانون مشخص داشته باشه که شما اون ها رو یاد بگیرید و شروع کنید به مساله حل کردن. با خودتون صادق باشید، ممکنه شما مهارت یادداشت برداری خوبی نداشته باشید و برخی از نکات رو در هنگام صحبت های معلم سر کلاس یادداشت نکرده باشید. و درس تاریخ هم درسی هست که باید همه مطالب رو به طور کامل یاد بگیرید و بخونید تا بتونید به سوالات امتحان پاسخ بدید. پس کتابتون رو به طور کامل بخونید و بعد برای یادگیری مطالب دارای اهمیت بیشتر یادداشت هاتون رو مرور کنید تا مطمئن باشید که امتحانتون رو با موفقیت پشت سر میذارید.

6. برای گرفتن بالا ترین نمره، تمام شب امتحان رو درس بخونید

این احتمالا بدترین کاری هست که می تونید انجام بدید. هوشمندانه ترین کار این هست که درس خوندن برای امتحان رو زود شروع کنید و به طور متوالی چندین بار مطالب رو مرور کنید. زمان و تکرار کردن مطالب، کلید یادگیری واقعی، به خصوص برای درس هایی مثل تاریخ هست. ذهن شما در هنگام امتحان، به خوبی عمل نخواهد کرد اگه به اندازه ی کافی نخوابید. تا دیر وقت درس بخونید اما حتما شب قبل از امتحان، بخوابید. اگه می خواید ذهنتون به طور طبیعی عمل کنه و چیزهایی رو که خوندید سر جلسه امتحان به یاد بیارید باید شب قبل از امتحان، حداقل 7 ساعت بخوابید.

منبع: thoughtco

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *