چرا بهتره با دست یادداشت برداری کنیم؟

این روزها، اگه به یک سخنرانی برید میبینین که بیشتر دانشجوها به صفحات گوشیشون خیره شدن. همیشه صدای تلفن های همراه رو می شنوید. بله، ما در عصر دیجیتال و اطلاعات زندگی میکنیم. و شرط میبندم که نمیتونین زندگی یا درس خوندنتون رو بدون استفاده از لپتاب تصور کنید. بله، استفاده از لپتاب باعث میشه شما بتونید کارهای علمی بیشتر و کارآمدتری رو انجام بدید، شما میتونید خیلی راحت تر برای ارائه ها و مقالات به کتابخانه ها و منابع آنلاین دسترسی داشته باشید. طبق مطالعات اخیر که توسط پام مولر (Pam Mueller) و دنیل اوپنهایمر ( Daniel Oppenheimer) انجام شد، کسانی که یادداشت هاشون رو بیشتر تایپ میکنن با کسانی که از کاغذ و قلم استفاده میکنن، مقایسه شدن. نتیجه ی این مقایسه این بود که دانشجویانی که از برگه برای یادداشت استفاده میکنن، خیلی بهتر از معتادین لپتاب، مطالب رو یاد میگیرن. چند دلیل برای این موضوع وجود داره:

یادداشت برداری با دست، وقت میبره ولی برای درک مطلب ضروریه

مغز ما برای این دو روش یعنی تایپ کردن و نوشتن، دو نوع فرآیند شناختی مختلف داره. طبق آزمایشی که روی گروهی از دانشجویان انجام شد؛ به اثبات رسیده که استفاده کننده های لپتاب، هر چیزی رو که میشنون، بدون پردازش اون توی ذهنشون یا فکر کردن بهش، اون مطلب رو در لپتابشون تایپ میکنن. اساسا، شما وقتی یک مطلبی رو تایپ میکنین، در حقیقت دارین اون رو بدون فکر کردن می نویسید. که این فعالیت یادگیری رو در شما بوجود نمیاره. ولی وقتی یادداشتی رو با دست مینویسید، چون نمیتونید همه ی جملات استادتون رو بنویسین، پس باید خوب گوش کنید، و اون رو خلاصه کنید و نکات کلیدی صحبت هاش رو بنویسید. در این صورت، مغزتون فعال میشه و اطلاعات رو پردازش میکنه و باعث میشه اون مطلب رو درک کنید و بهتر به یاد بیارید.

یادداشت طولانی تر به معنی یادداشت بهتر نیست

شما ممکنه با نکته بالا مخالف باشید. و بگید که رونویسی از کل مطالب کلاس برای وقت امتحانات به ما کمک میکنه چون میتونیم اون ها رو برای امتحان بخونیم. نه دوباره اشتباه کردید! کسانی که مطالب کلاس رو نکته برداری می کنند و اون ها رو با دست یادداشت می کنند در خوندن برای امتحانات موفق ترند. اوپنهایمر، بیان میکنه که نوشتن یک مطلب با دست باعث میشه اون بهتر توی حافظه بمونه. وقتی محقق ها نمرات و برگه های امتحانی استفاده کنندگان از لپتاب و اون هایی که با دست یادداشت بر میداشتن رو بررسی کردند، دیدن که اونها در سوالات واضح و واقعی تقریبا شبیه هم بودن که حتی این نتیجه در کاربران لپتاب کمی بهتر بود! ولی در سوالات مفهومی، کسانی که با دستخط خودشون نکته برداری کرده بودن، خیلی بهتر عمل کردن! این یعنی با دست نکته برداری کردن باعث درک مطلب میشه نه فقط حفظ کردن اون.

لپتاب ها منحرف کننده اند

وقتی که قراره شما با لپتاب یادداشت برداری کنید احتمال اینکه حواستون پرت بشه و مشغول برنامه ها و ایمیل هاتون بشید زیاده. امروزه دانشجویان، تقریبا 40 درصد وقت کلاس رو صرف؛ چت کردن، جواب دادن به ایمیل و گشتن توی سایت های مختلف می کنند. طبق این تحقیق چیزی که میتونه شما رو متعجب کنه اینه که، بیشتر دانشجویانی که زیاد از تحصیل دانشگاهی راضی نبودن، کار های نا مربوط به وظیفشون رو انجام میدادن. و به کارهای متفرقه جز درس خوندن مشغول بودن.

چند روش برای یادداشت برداری موثر تر

حالا که متوجه شدید یادداشت برداری با قلم و کاغذ از تایپ کردن بهتره، چند راهکار برای بهتر و سریع تر یادداشت برداری کردن رو بهتون پیشنهاد می کنم:

 تند نویس باشید

روش های زیادی برای تند نویسی وجود داره. اگه بخواید تند نویس باشید باید بتونین کلمه ها رو به شکل نماد های خاصی بنویسید که سریع تر پیش برین. یکی از روش های معمول و مشهور تیلاین هست که معمولا روزنامه نگاران انگلیسی از اون استفاده می کنند. در این روش حروف غیر ضروری و اون هایی که تلفظ نمیشن حذف میشن اینجوری می تونید کلمات رو به نشونه های ساده تر تبدیل کنید و اون ها رو سریع تر بنویسید. اگه این کار براتون سخته، برای خودتون نماد هایی برای هر کلمه انتخاب کنید که وقتی یادداشتی می نویسید اون نماد ها یادتون بیاد و بتونید سریع تر پیش برین. برای مثال، “cld” رو به عنوان نمادی برای “could” بیاد داشته باشین. یا “w” رو برای “whit”. فقط حواستون باشه که برگه ی نماد هاتون رو گم نکنید!

از قالب بندی مناسب استفاده کنید

اگه شما قبلا با لپتاب یادداشت برداری می کردید، ولی الان با دست مینویسید، باید توجه داشته باشید که در لپتاب، شما از برنامه های مختلف برای نوشتن استفاده میکردید، که برای خودتون فرمت های خاصی رو برای نوشتن داشتید که الان هم باید اون ها رو اجرا کنید. وقتی با دست نکته برداری می کنید، باید توجه داشته باشین که عناوین رو بزرگ بنویسید، زیر نکات و عبارت های مهم خط بکشید و سعی کنید بین نوشته هاتون به اندازه کافی فضای خالی بگذارین که وقتی برای امتحان اون ها رو میخونید، بتونین اطلاعات جدید یا فراموش شده رو اونجا اضافه کنید.

کمی به خودتون استراحت بدید

بعد از چند ساعت، نوشتن با دست، ممکنه انگشت ها، مچ و کف دست تون خیلی خسته بشه. برای همین کمی به دست تون استراحت بدید تا دوباره نیرو بگیره و باعث صدمات ناگوار ماهیچه ها نشه.

از روش یادداشت بردای کرنل استفاده کنید

صفحه تون رو به دو قسمت تقسیم کنید. ستون سمت راست باید بزرگتر باشه اونجا باید ایده ها، جدول ها و نمودار ها رو یادداشت کنید که ممکنه کمی شلوغ شه. در ستون سمت چپ، شما باید نکات مهم پروهشی و جملات کوتاه و ایده های کلی رو که سمت راست یادداشت کردید رو بنویسید. همچنین باید اخر هر صفحه رو خالی بذارید که یک خلاصه ی دو جمله ای از این نکات یادداشت کنید. اینجوری وقتی برای امتحان اونو میخونید، راحتتر موضوع های مهم رو پیدا کنید.

از خودکار خوب استفاده کنید

از خودکاری استفاده کنین که وقتی در حال نوشتن هستید، جوهرش پخش نشه و نوشته تون رو لکه دار و ناخوانا نکنه.

منبع: lifehack

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *