5 نکته برای ایجاد تعادل بین کار و زندگی شخصی

زندگی که همه ی ما امروزه برای خود برگزیدیم و از آن طبعیت می کنیم به نوعی است که فرصت کمی را برای گذراندن وقت با خانواده و دوستان خود در نظر می گیریم. واقعیت این است که برای داشتن زندگی بهتر باید این روال نابودکننده ای که در آن هه چیز به کار ختم می شود را تغییر داد و بین زندگی شخصی و کار یک تعادل ایجاد کرد که مبنایی برای داشتن خانواده ای شاد تر و روابط سالمتر باشد. بنابراین شما باید بین زندگی و کار خود طوری تعادل ایجاد کنید که در این میان کسی رنج نبیند و از زندگی و کارتان لذت کافی را ببرید. در ادامه چند نکته مهم برای ایجاد تعادل بین کار و زندگی شخصی را بیان می کنیم.

 

1. کارهایتان را به خانه نیاورید

اگر مقداری از کارتان باقی ماند و نتوانستید آن را به اتمام برسانید هرگز با خود به خانه نیاورید، زیرا قادر نخواهید بود محل کار و خانه خود را از هم متمایز کنید و به طور کاملا غیر مستقیم با اعضای خانواده تان مانند همکاران خود رفتار می کنید. وقتی که شما در خانه کار می کنید، زمان زیادی برای اینکه صرف خانواده خود کنید را در اختیار ندارید. این کار ذهن شما را مشغول می کند و به شما اجازه نمی دهد تا بر روی چیز دیگری متمرکز شوید.

2. زمانی را برای خانواده تان در نظر بگیرید

به هر حال داشتن مشغله ممکن است بدلیل کار زیاد باشد، به همین دلیل سعی کنید زمانی که در خانه هستید فقط با خانواده خود وقت بگذرانید. همسر و فرزندانتان به شما احتیاج دارند و نیاز دارند که برای آنها وقتی در نظر بگیرید، با گذشت زمان و ادامه ی روند نا درستی که برای زندگی تان انتخاب کرده اید خواهید دید که دیگر اعضای خانواده درگیری های شما را نمی پذیرند و شروع به فاصله گرفتن از شما می کنند و این چیزی نیست که شما خواهان آن باشید.

3. یک وعده غذا را با خانواده تان میل کنید

سعی کنید که حداقل یک وعده غذایی را در شبانه روز با تمام اعضای خانواده خود نوش جان کنید. هر کدام از وعده های غذایی صبحانه و یا شام که برایتان مقدور است را با آنها بگذرانید، این موضوع بستگی به برنامه کاریتان دارد. هنگامی که سر میز غذا هستید سعی کنید با سایر اعضای خانواده ارتباط برقرار کنید، مثلا درباره ی اینکه در روز چه اتفاقاتی برایشان افتاده است صحبت کنید. این فرصتی برای شماست که می توانید با صحبت کردن و به اشتراک گذاشتن موضوعات خنده دار با آنها وقت بگذرانید و باعث شادی و نشاط آنها شوید. چنین کار هایی پیوندی ناگسستنی بین خانواده ایجاد خواهد کرد و باعث حفظ خانواده بدون هیچ مشکلی خواهد شد.

4. در امور خانواده شرکت کنید

این نکته ضروری است که مسئولیت خود را در خانه بر عهده ی شخص دیگری نگذارید، زیرا شما هم مانند سایر اعضا باید در خانه وظایف خود را انجام دهید. موضوعاتی در خانواده وجود دارد که شما هم باید در آن حضور داشته باشید، زیرا شما هم جزیی از خانواده به شمار می آیید و نظر شما برای بقیه ی افراد اهمیت دارد. به بهانه ی کار و مشغله های شغلی خود از زیر بار مسئولیت هایی که در خانواده بر عهده ی شماست شانه خالی نکنید.

5.خودتان را از استرس اضافی خلاص کنید

یکی از ضروری ترین موضوعات برای حفظ تعادل بین کار و زندگی در زندگی امروزه این است که تنش مربوط به کار را از بین ببرید. سعی کنید از روشهای مختلفی مانند مدیتیشن، ماساژ، ورزش و غیره استفاده کنید و نگرانی هایی که مدام ذهن شما را مشغول میکند را از بین ببرید و مانع از القای استرس به ذهن خود و خانواده تان شوید.

به یاد داشته باشید که اصلی ترین عامل برای ایجاد تعادل بین کار و زندگی این است که خودتان تمایلی زیادی به انجام این کار داشته باشید. وقتی که خواستار داشتن یک خانواده ی پرجنب و جوش و شاد باشید، با وجود آنکه کار بسیار سختی است اما اگر بخواهید میتوانید بدون آنکه به سایر کارهایتان ضربه ای وارد شود برای عزیزانتان وقت بگذارید.

منبع: .magforliving

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *